Nebezpečný vězeň Novák si vyslechl trest za útěk

Praha - Nebezpečný vězeň Jan Novák (45) si má za loňský útěk z Thomayerovy nemocnice odpykat dva roky navíc, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 4. Hrozilo mu až pětileté vězení.

Přidejte svůj názor

Vězeň Jan Novák

Soudce Vítězslav Rašík uvedl, že na jednu stranu přihlédl k Novákovu tíživému zdravotnímu stavu, na druhou stranu zvážil i to, že od obžalovaného nezazněla v jednací síni žádná lítost ani doznání. Vězeň dnes odmítl vypovídat a nechtěl se ani vyjádřit k předloženým důkazům. Jediné emoce projevil vůči dozorcům, kterým loni utekl a kteří byli předvoláni jako svědci - na dálku je přátelsky zdravil.

Psali jsme:  

Policie Nováka po několika týdnech dopadla u Kostelce nad Černými lesy, když jel v linkovém autobuse. U sebe měl kuchyňský nůž, při zatýkání ale nekladl odpor.

Vězňův útěk chtěl soud projednat již před měsícem, tehdy však konání hlavního líčení na poslední chvíli zabránil sám Novák, který se zřekl svého přiděleného právníka. Prohlásil, že advokát v baru napadl jeho přítelkyni a že se navíc o jeho případ špatně stará. Právník to popřel.

Nově zvolený advokát dnes apeloval na soud, aby trestní stíhání zastavil, protože uložení dalšího trestu podle něj nemá žádný význam vedle trestu, který již jeho klient dostal dříve. "Pan obžalovaný měl diagnostikováno závažné onemocnění, které může končit smrtí. Určité pochopení, proč k útěku došlo, je možno spatřovat v tomto onemocnění a ve vůli nezemřít ve vězení - strávit pár měsíců či týdnů na svobodě, prožít plnohodnotný život, pokusit se o nápravu či omluvu," argumentoval. Zdůraznil také, že Novák při svém útěku ani zadržení nikomu neublížil a nakonec se dobrovolně vzdal.

Státní zástupkyně však se zastavením stíhání nesouhlasila a Novákovi navrhovala trest zhruba v polovině zákonné sazby, jejíž horní hranice je v těchto případech pětiletá.

Verdikt není pravomocný, státní zástupkyně i Novák si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti němu odvolají. Soudy recidivistovi již dříve uložily desetiletý trest za loupeže a ublížení na zdraví.

Témata: uprchlí vězni | soudy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další přepadená benzínka. Na Chrudimsku útočil ozbrojený lupič

17.12.2018 12:55 Včera v pozdních večerních hodinách informovala Policie ČR na svém Twitteru o přepadení čerpací…

Lupiči přepadli zlatnictví v Teplicích. Policie po nich pátrá, zřejmě jsou…

17.12.2018 12:45 Lupiči dnes kolem 10:45 přepadli zlatnictví v Krupské ulici v centru Teplic. Pachatelé jsou na…

Tři muži ilegálně nabízeli stovky filmů a seriálů, škoda sedm milionů

16.12.2018 14:32 Téměř devět stovek filmů a seriálů údajně nabízela nelegálně ke sledování na webu v Česku trojice…

Barová rvačka v Jindřichově Hradci skončila smrtí, útočník zadržen

16.12.2018 10:51 Na následky zranění při potyčce v baru v Jindřichově Hradci zemřel osmadvacetiletý muž. Incident se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama