Pozor: V Česku řádí gangy, obohacují se na důvěřivosti seniorů

Praha - Kriminalisté zaznamenali během června a července čtyřiapadesát případů, kdy jen za červenec vznikla škoda přesahující osm set tisíc korun. Podvodníci se snaží pod smyšlenou záminkou získat od seniorů finanční prostředky. Osvědčenou metodou je telefonický kontakt, při kterém se pachatelé vydávávají za vnuka volaného a požadují zapůjčení peněž. Díky šikovné manipulaci dokáží vzbudit dojem, že jsou opravdu vnukem, a pro peníze si posílají svého kamaráda, varuje web Policie.cz.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Podle aktuálních zjištění se na tuto trestnou činnost zaměřují organizované skupiny pachatelů ze Slovenska i České republiky. Na dopadení pachatelů intenzivně pracují nejen kriminalisté v místech, kde k podvodu došlo, ale také specialisté z úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR," řekla Zuzana Pidrmanová, policejní koordinátorka prevence.

Na jaře letošního roku se podařilo brněnským kriminalistům objasnit sérii devíti případů podvedených a okradených seniorek. Pachatel používal několik legend. Se svým podvodným jednáním oslovil před obchodním domem ženu (84). Představil se smyšleným jménem a tvrdil ženě, že spolu pracovali ve stejném podniku. Také předstíral telefonický hovor s její vnučkou ohledně poškozeného výfuku u jejího auta. Následně požádal o půjčení dvanácti tisíc korun právě na zakoupení nového výfuku. V tomto případě však pohořel. Žena chtěla nejprve vnučce sama zatelefonovat a záležitost si ověřit. Podvodník to tedy rychle vzdal a odešel. Ovšem za hodinu po tomto nevydařeném pokusu byl již úspěšný.

Pod obdobnou legendou se mu podařilo vylákat od čtyřiaosmdesátileté ženy šestnáct tisíc korun. Téměř stejný scénář byl i u ostatních případů. Například ženu (94) v jejím bydlišti okradl o šest tisíc korun, jinou seniorku oklamal a vylákal od ní dokonce 23 tisíc korun. Celková škoda se vyšplhala přes sto tisíc korun. Policisté uvedeného podvodníka bezprostředně po posledním skutku zadrželi a obvinili z trestných činů porušování domovní svobody a podvod.

Přestože Policie ČR seniory i jejich rodinné příslušníky o tomto druhu trestné činnosti pravidelně informuje, stále přibývá nových případů pod nejrůznějšími smyšlenými příběhy. Některé případy končí i existenčními problémy, zejména v situacích, kdy senioři přijdou o své celoživotní úspory. Závažné bývají i zdravotní potíže, které jsou doprovodným projevem prožité traumatizující události.

Každoročně policie eviduje více jak 1000 obdobných případů. Toto číslo však není konečné. Stud seniorů zapříčiňuje, že často tyto činy neohlašují policii. Škody se u nahlášených případů pohybují v hodnotě nad 30 milionů korun ročně.

Pachatelé znají problémy seniorů a účelově jednají tak, aby rozptýlili jejich samotu a navodili pocit důvěry. Poté se pod záminkou opravy, naléhavého řešení havárií či neodkladné lékařské péče vloudí do domácnosti seniora, kde odlákají jeho pozornost, prohledají byt a zcizí často nemalé finanční částky, v řádech desetitisíců.

Loading...
Témata: krimi | důchodci | podvod
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muži podezřelí z únosu dívky (5) jsou ve vazbě. Holčičku vytrhli babičce z…

19.04.2019 21:53 Dva muže, které policie podezírá z úterního únosu pětileté dívky, poslal dnes Obvodní soud pro…

Divoká jízda na Zlínsku: Zdrogovaný řidič prchal před policii, zastavil ho…

18.04.2019 13:44 Zdrogovaný čtyřiadvacetiletý muž se zákazem řízení ujížděl v pondělí v noci osobním automobilem na…

Záhadná smrt v Šáreckém údolí. Jak matka dvou malých dětí zemřela?

18.04.2019 11:04 Pražští policisté předběžně vyloučili cizí zavinění úmrtí sedmatřicetileté ženy, kterou našli ve…

Policisté našli pohřešovanou 37letou ženu z Prahy, je mrtvá

17.04.2019 14:57 Policisté dnes našli v Šáreckém údolí v Praze mrtvou sedmatřicetiletou ženu, kterou rodina…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama