Ostatky sv. Václava ukradl zloděj. Pár dní před jeho svátkem

Prostějov - Relikviář s ostatky svatého Václava odcizil neznámý zloděj z kostela v Brněnské ulici v Prostějově. Římsko-katolická farnost vyčíslila škodu na schránce na 60 tisíc korun. Hodnota relikvie - úlomku kosti svatého Václava - je pro ni nezměřitelná.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Ke krádeži došlo v sobotu 19. září mezi 13:30 a 14:00 hodin. Zmizelá schránka s ostatky světce je vysoká přibližně 35 centimetrů a je vyrobena ze žlutého kovu," uvedl František Kořínek z Krajského ředitelství polciie Olomouckého kraje. Policie o případu informovala až nyní, i když ke krádeži došlo už minulou sobotu.

Kost svatého Václava, který žil v 10. století, získali kanovníci řádu Milosrdných bratří, kteří v minulosti kostel spravovali a měli tu i klášter. Ti také opatřili pro relikvii schránku.

Relikviář je schránka na relikvie - ostatky světců nebo předměty, které s nimi nějak souvisejí. Věřící lidé mu přisuzují posvátnou sílu. Nejznámějším českým relikviářem je Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou.

Svatý Václav je patronem Čech a Moravy a symbol české státnosti. Založil chrám sv. Víta, hlavní kostel knížectví, jemuž dokázal zachovat suverenitu. Byl zavražděn v roce 935 ve Staré Boleslavi, sídle jeho bratra Boleslava, který díky tomu převzal vládu. V pondělí uplyne 1080 let od jeho smrti.

Loading...
Témata: krimi | krádeže | Kostely
Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Divoká jízda na Zlínsku: Zdrogovaný řidič prchal před policii, zastavil ho…

18.04.2019 13:44 Zdrogovaný čtyřiadvacetiletý muž se zákazem řízení ujížděl v pondělí v noci osobním automobilem na…

Záhadná smrt v Šáreckém údolí. Jak matka dvou malých dětí zemřela?

18.04.2019 11:04 Pražští policisté předběžně vyloučili cizí zavinění úmrtí sedmatřicetileté ženy, kterou našli ve…

Policisté našli pohřešovanou 37letou ženu z Prahy, je mrtvá

17.04.2019 14:57 Policisté dnes našli v Šáreckém údolí v Praze mrtvou sedmatřicetiletou ženu, kterou rodina…

Policisté našli českou dívenku (5) ve Vídni. Únos byl plánovaný, dva muži…

17.04.2019 13:05 Aktualizováno Policisté zadrželi v Česku v souvislosti s úterním únosem pětileté dívky dva muže. Vyšetřovatelé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama