Kobra obvinila 16 lidí a tři firmy za obchody s mědí, škoda 400 milionů

Praha - Speciální tým daňové Kobry obvinil 16 lidí a tři firmy z krácení DPH při obchodech s mědí, škoda dosahuje dle policie až 400 milionů korun.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

"Obviněným hrozí až deset let vězení, přičemž sazba se může ještě o třetinu zvýšit, protože pachatelé podle kriminalistů působili jako organizovaná zločinecká skupina," uvedl šéf protikorupční policie Jaroslav Vild.

Kauza se týká lidí, kteří od roku 2012 dováželi z jiných členských států Evropské unie do Zlínského kraje především měď, dále i nikl a zinek. Kovy údajně následně přeprodávali v účelově založených řetězcích obchodních společností, přičemž v těchto řetězcích prý působily v pozicích takzvaných mizejících obchodníků společnosti, které nepřiznaly ani neodvedly vzniklou daňovou povinnost.

Kobra se případem začala zabývat v roce 2013 na základě podnětu Finančně analytického útvaru ministerstva financí. "Docházelo k takzvané simulaci obchodní činnosti subjektů. Předstíraly nějaký způsob obchodování tak, aby vylákaly daňové výhody, a neodvedly daň. Dále prodávaly zboží pod cenou," popsal Vild.

Psali jsme:  

Na vyšetřování spolupracovali i slovenští policisté, dodávky zboží totiž putovaly za Slovenska. Kriminalisté tvrdí, že rozkrytím trestné činnosti zachránili státu téměř 400 milionů korun. Exekucí reálně zajistili 186 milionů. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě, tři z nich jsou Slováci. Trestně stíhaní jsou od letošního léta, případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Na akci navázala regionální zlínská Kobra, která rozkryla obchod s měděnými katodami zejména ze Srbska a Ruska. Pachatelé kov zdánlivě vyváželi z Česka do dalších států Evropské unie, ačkoliv kov reálně zůstával v ČR a pachatelé jej opět přeprodávali v účelově založených řetězcích.

Daňová Kobra je společný tým Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, Generálního finančního ředitelství a Generálního ředitelství cel. Členové týmu společně bojují proti daňovým únikům a daňové kriminalitě, a to především v oblasti daně z přidané hodnoty a spotřební daně.

Zástupci Daňové Kobry si v rámci zákonných možností operativně vyměňují informace, díky nimž rychle tipují kauzy daňových úniků a dokonale koordinují jednotlivá řízení. Nastavená spolupráce jednotlivých složek Daňové Kobry umožňuje včas identifikovat, odhalovat a potírat daňové úniky. Hlavním cílem fungování společného týmu je zajištění řádného výběru daní, vrácení nezákonně získaných prostředků do státního rozpočtu a postih pachatelů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rychlá a připravená akce. Policie zveřejnila video z přepadení v teplickém…

18.12.2018 10:25 Policie již včera večer zveřejnila video z přepadeného klenotnictví v Teplicích. Za vyloupením…

Cizinec loupil ve Velkém Meziříčí, na prodavačku tasil vystřelovací nůž

18.12.2018 08:54 Soud poslal do vazby dvaačtyřicetiletého Rumuna, který podle policie v srpnu loupil ve Velkém…

Další přepadená benzínka. Na Chrudimsku útočil ozbrojený lupič

17.12.2018 12:55 Včera v pozdních večerních hodinách informovala Policie ČR na svém Twitteru o přepadení čerpací…

Lupiči přepadli zlatnictví v Teplicích. Policie po nich pátrá, zřejmě jsou…

17.12.2018 12:45 Lupiči dnes kolem 10:45 přepadli zlatnictví v Krupské ulici v centru Teplic. Pachatelé jsou na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama