Policisté zadrželi vora v zakoně, hrozí mu až osm let ve vězení

Praha - Detektivům Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se podařilo zatknout významného člena ruské mafie, tzv. vora v zakoně. Dvaapadesátiletý Rus byl hlavou gangu, který působil v Praze a v Karlových Varech.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podle policistů působil gang složený s Gruzínců, Ukrajinců, Arménů a Rusů v Česku od roku 2013. Hlavou gangu byl právě Rus gruzínského původu. V České republice žil legálně od roku 2012. "Podle detektivů, kteří se dlouhodobě věnují ruskojazyčným zločineckým strukturám, jde o tzv. Vora v zakoně, v ruskojazyčném závadovém prostředí uznávanou kriminální autoritu," uvedl mluvčí Služby kriminální policie a vyšetřování ÚOOZ Pavel Hanták.

"Tato skupina měla podle detektivů řadu podezřelých aktivit. Jejich činnost byla dobře organizovaná a velký důraz byl kladen na to, aby veškerá činnost byla tzv. "v mezích zákona" nebo byla obtížně odhalitelná," dodal mluvčí Hanták.

Podle detektivů udělal ale gang chybu. V druhé polovině loňského roku se pokusili získat víza pro několik Gruzínců. Ti, kteří to měli zařídit, ale dohodu nesplnili. Mafie vedená tímto zločincem je tak začala vydírat.

Detektivové ÚOOZ si pro vora v zakoně a dalšího muže, Arménce žijícího v Česku, přišli 16. února. Z vydírání podezřívají také Ukrajince, ročník narození 1980, který ale v Česku nepobývá. Při zátahu také objevili Ukrajince, který v Česku pobýval na falešný polský pas. ÚOOZ ho předal cizinecké policii.

"Muži jsou obviněni z vydírání, spáchaného formou spolupachatelství, které se měli dopustit jako organizovaná skupina. Oba obvinění jsou stíháni vazebně a v případě prokázání viny jim hrozí až osmiletý trest odnětí svobody," uvedl mluvčí Hanták.

Vor v zakoně je v hierarchii ruskojazyčné mafie zkušený zločinec, který stojí v čele gangu. Jedná se o profesionálního zločince, který si svou pozici vybudoval dlouholetou kriminální kariérou. Mezi ostatními členy mafie se těší přirozené autority.

Témata: krimi | Mafie | ÚOOZ
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

GIBS obvinila policistu a dva muže, chtěli prodat roh nosorožce v Asii

14.12.2018 10:14 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila policistu z krajského ředitelství v Praze a…

Policie pátrá po původu utěrek, ležely u zavražděného na Českokrumlovsku

13.12.2018 14:01 Kriminalisté pátrají po původu utěrek, které ležely u zavražděného muže, jehož tělo nalezli lidé…

Žena, jejíž tělo se našlo v Teplicích, byla zavražděna. Policie hledá…

13.12.2018 09:51 Žena, jejíž tělo našel svědek ve středu ráno v Teplicích, byla zavražděna. Potvrdila to soudní…

Češka naletěla sňatkovému podvodníkovi, sliboval lásku a ropný vrt

12.12.2018 16:56 Žena naletěla podle policie sňatkovému podvodníkovi. Muž jí sliboval lásku a ropný vrt ve Spojených…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama