Policisté zadrželi vora v zakoně, hrozí mu až osm let ve vězení

Praha - Detektivům Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se podařilo zatknout významného člena ruské mafie, tzv. vora v zakoně. Dvaapadesátiletý Rus byl hlavou gangu, který působil v Praze a v Karlových Varech.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle policistů působil gang složený s Gruzínců, Ukrajinců, Arménů a Rusů v Česku od roku 2013. Hlavou gangu byl právě Rus gruzínského původu. V České republice žil legálně od roku 2012. "Podle detektivů, kteří se dlouhodobě věnují ruskojazyčným zločineckým strukturám, jde o tzv. Vora v zakoně, v ruskojazyčném závadovém prostředí uznávanou kriminální autoritu," uvedl mluvčí Služby kriminální policie a vyšetřování ÚOOZ Pavel Hanták.

"Tato skupina měla podle detektivů řadu podezřelých aktivit. Jejich činnost byla dobře organizovaná a velký důraz byl kladen na to, aby veškerá činnost byla tzv. "v mezích zákona" nebo byla obtížně odhalitelná," dodal mluvčí Hanták.

Podle detektivů udělal ale gang chybu. V druhé polovině loňského roku se pokusili získat víza pro několik Gruzínců. Ti, kteří to měli zařídit, ale dohodu nesplnili. Mafie vedená tímto zločincem je tak začala vydírat.

Detektivové ÚOOZ si pro vora v zakoně a dalšího muže, Arménce žijícího v Česku, přišli 16. února. Z vydírání podezřívají také Ukrajince, ročník narození 1980, který ale v Česku nepobývá. Při zátahu také objevili Ukrajince, který v Česku pobýval na falešný polský pas. ÚOOZ ho předal cizinecké policii.

"Muži jsou obviněni z vydírání, spáchaného formou spolupachatelství, které se měli dopustit jako organizovaná skupina. Oba obvinění jsou stíháni vazebně a v případě prokázání viny jim hrozí až osmiletý trest odnětí svobody," uvedl mluvčí Hanták.

Vor v zakoně je v hierarchii ruskojazyčné mafie zkušený zločinec, který stojí v čele gangu. Jedná se o profesionálního zločince, který si svou pozici vybudoval dlouholetou kriminální kariérou. Mezi ostatními členy mafie se těší přirozené autority.

Loading...
Témata: krimi | Mafie | ÚOOZ
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie hledá chlapce (14), utekl oknem v jídelně z dětského domova

22.04.2019 21:22 Jihočeská policie pátrá po čtrnáctiletém chlapci, který dnes utekl z dětského domova v Boršově nad…

loading...

Z psychiatrické léčebny Lnáře uprchl pacient, může být nebezpečný

22.04.2019 20:18 Z psychiatrické léčebny Lnáře na Strakonicku dnes uprchl dvacetiletý pacient Miroslav Zeman. Bez…

Pražští policisté pátrají po 55letém muži, zřejmě se chce zabít

22.04.2019 20:10 Pražští policisté hledají od dnešního odpoledne Josefa Kadlečka, který chce zřejmě spáchat…

Německá seniorka se ztratila na Liberecku. Policie pátrá i v krmelcích,…

22.04.2019 13:25 Aktualizováno Policie na Liberecku pátrá po ztracené německé seniorce. Sedmašedesátiletá žena se s přítelem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama