Právník o Kramném: Zfalšované důkazy ho mohou dostat ven

Praha - Petr Kramný by se mohl po více než dvou letech podívat na svobodu. Pokud se prokáže, že v jeho případě figuroval falešný nebo přinejmenším chybný znalecký posudek, Kramný by se ocitl ve stejné situaci jako nedávno Lukáš Nečesaný. Toho soud také pustil z vězení a obnovil proces.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Petr Kramný u soudu (15. 9. 2015)

Petr Kramný je od února 2014 ve vazbě. Je zatím nepravomocně odsouzen k 28 letům vězení za vraždu své ženy Moniky a dcery Kláry. Obě strany se však proti rozsudku odvolaly, a tak se čeká na odvolací proces. Toto čekání ale Kramný tráví už třetím rokem ve vazbě.

Teď mu svitla naděje, že by se mohl alespoň dočasně dostat na svobodu a pokud se u odvolacího soudu obhájí, pak i natrvalo. Zařídit by to mohl fakt, že v jednom znaleckém posudku, který ho poslal za mříže, jsou patrně zaměněné fotografie. Ty zobrazují průřez srdcem obou obětí - Moniky a Kláry. Na obou řezech znalec konstatoval typické znaky, které způsobuje zásah elektrickým proudem.

Jenže se do věci vložil Spolek pro podporu nezávislé justice Šalamoun a podla trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli falšování znaleckého posudku. Spolek tvrdí - a dokládá to odbornou analýzou - že fotografie řezu srdcem malé Klárky je ve skutečnosti menší a pootočený výřez z fotografie srdce její matky Moniky.

To by na Kramného pobyt ve vazbě mohlo mít fatální dopad a soud by ho mohl propustit na svobodu. "Pokud jde o obvinění, tak na něj to v tuto chvíli vliv mít asi nebude. Ale pokud jde o vazbu, soud je povinen zkoumat v každém stadiu řízení, jestli důvody vazby trvají nebo netrvají. Takže soud by mohl rozhodnout, že se Petr Kramný pouští z vazby. Mohla by to být obdobná situace jako v kauze Nečesaný - toho také soud pustil z výkonu trestu a pak znovu odsoudil," řekl TN.cz významný český advokát Oldřich Choděra.

Stejně tak by ovšem záměna fotografií mohla Kramnému výrazně pomoci u odvolacího procesu. "Za téhle situace by soud, pravděpodobně ten vrchní, buď nařídil sám nový posudek nebo by to vrátil soudu prvního stupně, aby se s tím vypořádali. To znamená, aby přibrali nějakého znalce nebo nějaký ústav. Ten by měl být schopen se vyjádřit k tomu, jestli je to totožná fotografie a zároveň by se měl vyjádřit, co by to znamenalo, že to jedno srdce to typické poškození nemá," vysvětlil advokát Choděra.

Soudního znalce, který se k řezům srdcí vyjadřoval a dělal z nich závěry, by advokát Choděra z ničeho nevinil. Podle něj se prostě vyjadřoval k předloženým důkazům. "Je otázka, jestli znalec z oboru medicíny je odborníkem v tom, aby poznal jestli jde o totožnou fotografii nebo ne," řekl advokát.

Jakmile by se ale potvrdilo, že byly fotografie padělané či zaměněné, soud by řešil, jaký dopad by to mělo na důkazní situaci. "Znalec by se musel vyjádřit k tomu, co by to znamenalo pro jednu z obětí, které to srdce takhle vyměnili. On by mohl říct: ´Ano, tohle jsem nevěděl, vycházel jsem z těchto fotografií, že takhle to vypadá při zasažení elektrickým proudem. Netušil jsem, že jsou tam problémy s fotografiemi.´" uvedl Choděra.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další přepadená benzínka. Na Chrudimsku útočil ozbrojený lupič

17.12.2018 12:55 Včera v pozdních večerních hodinách informovala Policie ČR na svém Twitteru o přepadení čerpací…

Lupiči přepadli zlatnictví v Teplicích. Policie po nich pátrá, zřejmě jsou…

17.12.2018 12:45 Lupiči dnes kolem 10:45 přepadli zlatnictví v Krupské ulici v centru Teplic. Pachatelé jsou na…

Tři muži ilegálně nabízeli stovky filmů a seriálů, škoda sedm milionů

16.12.2018 14:32 Téměř devět stovek filmů a seriálů údajně nabízela nelegálně ke sledování na webu v Česku trojice…

Barová rvačka v Jindřichově Hradci skončila smrtí, útočník zadržen

16.12.2018 10:51 Na následky zranění při potyčce v baru v Jindřichově Hradci zemřel osmadvacetiletý muž. Incident se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama