Rodiče Natálky lhali, nechali dceru v hořící místnosti, uvedl obhájce

Ostrava - Čtením závěrečných řečí obhájců čtveřice obžalovaných ze žhářského útoku na dům romské rodiny ve Vítkově pokračuje ve středu u Krajského soudu v Ostravě hlavní líčení tohoto případu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Jako první promluvil Pavel Pěnkava, obhájce Jaromíra Lukeše. "Obžalovaní jsou označování za bezcitné vrahy, kteří chtěli upálit nezletilé dítě. Přitom celá řada důkazu jsou jen nepodložené spekulace. Soudní znalci Lukešovo tetování označili za nezávadné, mezi věcmi, které se zabavily při domovních prohlídkách, žádné nepatří Lukešovi, jeho peněženka nemá s neonacismem nic společného," řekl Pěnkava s tím, že toto spojení jeho klienta s neonacismem je druhem stereotypu, který má Lukeše označit za mladého neonacistu.

Pěnkava také zpochybňuje to, že by Lukeš měl být organizátorem útoku zápalnými lahvemi. "Jediný, kdo usvědčuje Lukeše z útoku, je Müller. To, že akce nebyla zorganizovaná Lukešem, potvrzuje i svědek Vassiov. Lukeš byl poslední, kdo se o Vítkovu dozvěděl," uvedl Pěnkava.

"Není žádný důkaz, že by obžalovaní útočili v přímém úmyslu zabít. Tvrzení poškozené Malé, že útočníci měli vykřiknout Cikáni, shořte, není věrohodné, protože její výpovědi se liší v tom, kdy toto zvolání mělo zaznít," řekl Pěnkava.

Kudrik a Siváková podle Pěnkavy soudu lhali a zapřeli, že spolu s dítětem nespali v pokoji. "Soud celou dobu pracoval s nepřesnou verzí výpovědi Sivákové. Ta tři dny po útoku vypověděla na policii, že Natálii v dýmu nemohla najít, proto se šla nadýchat čerstvého vzduchu a až poté se vrátila do pokoje, kde dcera spala. Kdyby ji začali hasit ihned v posteli, kde údajně všichni leželi, její zranění by nebyla tak rozsáhlá," je přesvědčený Pěnkava.

Podle Pěnkavy není spory o tom, že vhození lahví do domu je příčinou zranění poškozené Natálie Kudrikové, ale je otázkou, zda takto vysoký stupeň poranění lze přičítat pouze útočníkům, nebo zda se na tom podílely další okolnosti. "Ostatní osoby v pokoji nebyly hořící látkou přímo popáleny, rodiče Natálie se popálili až následně, při odklízení následků. Soud celou dobu pracuje s verzí, že popáleniny Natálie vznikly přímo v důsledku útoku a ne zprostředkovaně," tvrdí Pěnkava.

"Navrhuji, aby můj klient byl uznán vinným trestným činem obecné ohrožení v dolní polovině zákonné sazby," uzavřel Pěnkava.

Obhájkyně Iva Müllera Markéta Polišenská tvrdí, že výpovědi svědků obsahují řadu rozporů a že útokem obžalovaní nespáchali trestný čin pokusu vraždy, protože jim úmysl zabíjet u soudu nebyl prokázán. "Obžaloba nepředložila jediný důkaz, že by Müller útočil a chtěl způsobit něčí smrt," uvedla Polišenská a navrhla překvalifikovat útok na poškozování cizí věci.

Poslední z obhájců, Ladislav Myšák, tvrdí, že jeho klient Václav Cojocaru nevěděl, že jsou v domě lidé. "Cojocaru od začátku tvrdí, že lahev do domu hodil, ale jednoznačně odmítá, že by věděl, že dům je obydlený a že by mu to někdo řekl. Odmítá také organizování útoku, který by ohrozil zdraví či dokonce život lidí. Na přípravě akce se žádným vědomým způsobem nepodílel," řekl Myšák.

"Cojocaru není rasista, za kterého je pokládán. Celou dobu chodil do práce a neměl problém si hrát s romskými a postiženými dětmi, to rasisté nedělají. Také z posudku znalce vyplývá, že Cojocaru nemá dispozice k tomu, aby spáchal takový čin. Něčeho takového by prostě nebyl schopen, je to osoba empatická a na romském etniku nachází pozitivní prvky. I přesto, že ho zásahová jednotka během zatčení několik desítek minut nechala svlečeného donaha a transportovala ho s pytlem na hlavě, celou dobu spolupracoval. Hrůzný obraz mého klienta prezentovaný na veřejnosti nemá s Václavem Cojocaru nic společného," řekl Myšák a dodal, že to, že zapálení domu romské rodiny bylo přibližně v den výročí narození Adolfa Hitlera, je náhoda.

"Václav Cojocaru nespáchal trestný čin vraždy, ale trestné činy ublížení na zdraví a poškozování cizí věci. Za to mu navrhuji spravedlivý trest," dodal na závěr Myšák.

Proces s pravicovými extremisty z Opavska a Bruntálska, kteří jsou obvinění z toho, že loni v dubnu vhodili zápalné lahve do domu romské rodiny ve Vítkově, ostravský soud projednává za mimořádných bezpečnostních opatření od 11. května. Lukeš a Vaculík odmítali vypovídat, vyslechnuti tak byli Müller s Cojocaru. Oba tvrdili, že podrobnosti chystaného útoku neznali a nechtěli nikomu ublížit. Také prý netušili, že dům je obydlený a pozdější informace médií o popáleném dítěti je vyděsily.

Lukeš, Vaculík, Cojocaru a Müller jsou obžalovaní z toho, že loni v dubnu zaútočili zápalnými lahvemi na dům romské rodiny ve Vítkově. Při útoku byla vážně zraněná tehdy dvouletá Natálka, která utrpěla těžké popáleniny na 77 procentech těla. V případě uznání viny hrozí obžalovaným až výjimečný trest.

Loading...
Témata: kauzy | žhářství
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pokus o vraždu nožem na Floře. Soud poslal podezřelého do vazby

09.12.2019 11:13 Muže, který je podezřelý, že ve čtvrtek večer na pražské Floře pobodal jiného muže, poslal soud do…

Muži ukradli v Amazonu u Prahy elektroniku, tvrdí policie. Škoda šest…

06.12.2019 15:57 Středočeští kriminalisté obvinili tři muže z krádeže přibližně stovky kusů elektroniky v hodnotě…

Útok nožem na pražské Floře: Podezřelý je obviněn z pokusu o vraždu

06.12.2019 10:35 Muže, který je podezřelý, že ve čtvrtek večer na pražské Floře pobodal jiného muže, stíhá policie…

Strach na Havlíčkobrodsku: Neznámý pachatel vnikl do kůlny a zabil psy

06.12.2019 09:26 Policie hledá pachatele, který ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku zabil dva psy. Vnikl na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama