Únos Dana a Jany: Takto se kauza vyvíjela od začátku

Litoměřice - Vyšetřování únosu Daniela a Jany, dětí z Litoměřic, které deset dní držel v zajetí šestatřicetiletý muž, pokračuje. Policie je však na informace skoupá, protože obětmi jsou v tomto případě nezletilí. Přesto lze sestavit časovou osu událostí tak, jak se odehrály.

Násilí na dětech, ilustrační fotgorafie
doporučujeme

Zprvu se nezdálo, že by se mladá dvojice stala obětí trestného činu. Vypadalo to spíše na letní lásku a romantický útěk zamilované dvojice. Daniel a Jana se znali jen několik dní, z domova odešli v neděli 28. srpna a sešli se v Litoměřicích. Jejich telefony pak byly nedostupné. Jejich rodiny je hledaly i prostřednictvím sociálních sítí. Marně. Policie spustila celostátní pátrání...

Deset dlouhých dní ještě žili rodiče Daniela a Jany v nejistotě. Pak přišel dopis, který únosce dovolil svým vězňům napsat. Danielovi se prý podařilo do textu zašifrovat několik vzkazů, které pak rodiče přivedly do speciálně upravené garáže v Ústí nad Labem. Tam děti šestatřicetiletý Zdeněk H. držel.

6. září, úterý: Konečně nalezeni! "Ty pocity, čekání, nervozitu nebudu popisovat. Ale jedno: Když stojíte a z kopce koukáte, jak tým techniků a kriminalistů rozebírá úkryt, policista vás drží, že tam nesmíte, a z prostor vyjdou ti dva, po svých, sevření policisty povolí a vy letíte obejmout po tak dlouhé době syna...," napsala Danielova matka Petra na Facebooku.

7. září, středa odpoledne, FB matky: "Jsou živí a celkem v pořádku. Šlo o únos. Děkuji těm, co to s námi dotáhli do konce, a včerejší (úterní) večer byl nejklíčovější. Děti unesl pedofil. Byli drženi násilím," napsala na svém facebookovém profilu ve středu odpoledne.

7. září, Facebook: Tvrzení o únosu podpořila i sestra pohřešované Jany: "Ano i my jsme rádi, že se našli. Opravdu se jednalo o únos a byli tam už od neděle," tvrdí.

7. září, Policie ČR: Policie oficiálně potvrdila verzi o únosu. "Pátrání bylo ukončeno. Pohřešování byli nalezeni a jsou v pořádku. S ohledem na skutečnost, že se jedná o nezletilé osoby, nemůžeme poskytovat bližší informace," řekla ve středu odpoledne policejní mluvčí Pavla Kofrová.

8. září, čtvrtek, vzkaz Daniela na Facebooku pochybovačům: "Přeji vám, aby na vás někdo mířil revolverem. Přeji vám, abyste si těch 10 dní zkusili a potom by vás lidi špinili, jako vy mě teď tady v komentech. Ono je jednoduchý napsat trapárna, ale myslím, že kdyby vás někdo na 10 dní zavřel do garáže a po návratu vás čekaly takovýhle narážky, tak by vám taky nebylo do zpěvu. Myslete si, co chcete. Únosce je ve vazbě, takže je jasný, že nás unesl. Přece by nesbalili na ulici náhodnýho člověka a nesvedli na něj únos. Začněte používat mozek a nebo se nepleťte do věcí, o kterých vůbec nic nevíte. Děkuji."

9. září, pátek: Padla první dvě obvinění - z vydírání a ze zbavení osobní svobody.

10. září, sobota: Soud rozhoduje o vazbě pro obviněného. Vychází najevo, že přibylo ještě třetí obvinění z ohrožení mravní výchovy mládeže. Únosce totiž mladé dvojici měl pouštět dětské porno.

10. září, sobota: Soud potvrzuje uvalení vazby na Zdeňka H. Obává se, že by mohl utéct nebo pokračovat v trestné činnosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bohumínský žhář údajně již v červnu ohrožoval rodinu plynovou pistolí,…

14.08.2020 15:42 Muž podezřelý ze zapálení bytu v Bohumíně prý rodinu už dříve ohrožoval plynovou pistolí. Policie…

Daňová kobra v akci: Policie vyšetřuje podvody se škodou přes 220 milionů

14.08.2020 09:38 Zlínští kriminalisté vyšetřují rozsáhlý případ daňových karuselových podvodů. Stíhají 16 fyzických…

74letý senior napadl ve Vysokém Mýtě dva lidi, jsou vážně zranění

13.08.2020 16:50 Muž a žena středního věku utrpěli ve středu večer zranění při napadení ve Vysokém Mýtě. Z útoku je…

Vandalové poničili výstavu o Miladě Horákové. Zcela nepochopitelné,…

10.08.2020 11:07 V noci na dnešek někdo poničil panely z výstavy připomínající vraždu Milady Horákové a procesy 50.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama