Policie na jihu Moravy nyní pátrá po 10 dětech, zvláštní skupinu tvoří "dítě v ohrožení"

Brno - Policie v Jihomoravském kraji v současnosti pátrá celkem po deseti pohřešovaných dětech, podle policie jde většinou o spory mezi rodiči či útěky do zahraničí. Za posledních pět let vyhlásili policisté v kraji 3391 pátrání po pohřešovaných dětech, všechna dopadla dobře. V drtivé většině šlo o případy, kdy se děti s nařízenou ústavní výchovou nevrátily z povolené vycházky, nebo z těchto zařízení utekly. V tiskové zprávě to uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb. Na dnešek připadá mezinárodní den pohřešovaných dětí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Zvláštní skupinu pohřešovaných tvoří "dítě v ohrožení". Policie do ní zařadí pohřešované dítě v okamžiku, kdy se vzhledem ke svému věku mohlo stát obětí neštěstí, postrádá přístup k životu potřebným lékům, je prokazatelně fyzicky či psychicky handicapované nebo se stalo obětí únosu. Prostřednictvím sdělovacích prostředků a sociálních sítí je pak žádána o pomoc veřejnost.

Při vyhlašování pátrání po pohřešovaných dětech je podle policie důležitý kontakt mezi rodiči a policisty, kteří potřebují získat co nejrychleji přesné, pravdivé a ucelené informace o dítěti. Také o jeho chování předtím než zmizelo a jeho případných problémech.

"A to i v případě, že tyto informace nemusí být pro rodinu vždy příjemné. Policistům se poté mnohem snadněji rozhoduje, jakým směrem pátrání vést," uvedl Šváb. Podle policie se rodiče někdy snaží zamlčet důležité informace například o výchovných problémech s dítětem, které může nastalou situaci řešit útěkem.

Na 25. května připadá mezinárodní den pohřešovaných dětí, známý jako Pomněnkový den. Připomíná se od roku 1983. Prvotním impulsem k tomuto kroku byl 25. květen 1979, kdy se v americkém New Yorku ztratil při cestě do školy šestiletý chlapec. Jeho rodiče už chlapce nikdy neviděli.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze došlo k brutálnímu znásilnění, policie pátrá po pachateli

15.03.2019 13:09 Policie dnes informovala o případu brutálního znásilnění, které se odehrálo už předminulý víkend…

Žena naletěla podvodníkovi, nabízel jí peníze od teroristů

13.03.2019 13:41 Téměř o 300.000 korun připravil podle policie ženu z Brněnska podvodník na internetu. Nabízel jí,…

"Falešný" agresivní policista kasíroval řidiče. Policie přiznala, že patří…

11.03.2019 20:30 Českou republiku dnes zasáhl případ údajně falešného policisty, který se pokusil zkasírovat řidiče…

Hádka v Jablonci se zvrtla: Žena několikrát bodla svého manžela

11.03.2019 10:31 Pětašedesátiletá žena v neděli večer v bytě v Jablonci nad Nisou po hádce několikrát bodla nožem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama