Policie na jihu Moravy nyní pátrá po 10 dětech, zvláštní skupinu tvoří "dítě v ohrožení"

Brno - Policie v Jihomoravském kraji v současnosti pátrá celkem po deseti pohřešovaných dětech, podle policie jde většinou o spory mezi rodiči či útěky do zahraničí. Za posledních pět let vyhlásili policisté v kraji 3391 pátrání po pohřešovaných dětech, všechna dopadla dobře. V drtivé většině šlo o případy, kdy se děti s nařízenou ústavní výchovou nevrátily z povolené vycházky, nebo z těchto zařízení utekly. V tiskové zprávě to uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb. Na dnešek připadá mezinárodní den pohřešovaných dětí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Zvláštní skupinu pohřešovaných tvoří "dítě v ohrožení". Policie do ní zařadí pohřešované dítě v okamžiku, kdy se vzhledem ke svému věku mohlo stát obětí neštěstí, postrádá přístup k životu potřebným lékům, je prokazatelně fyzicky či psychicky handicapované nebo se stalo obětí únosu. Prostřednictvím sdělovacích prostředků a sociálních sítí je pak žádána o pomoc veřejnost.

Při vyhlašování pátrání po pohřešovaných dětech je podle policie důležitý kontakt mezi rodiči a policisty, kteří potřebují získat co nejrychleji přesné, pravdivé a ucelené informace o dítěti. Také o jeho chování předtím než zmizelo a jeho případných problémech.

"A to i v případě, že tyto informace nemusí být pro rodinu vždy příjemné. Policistům se poté mnohem snadněji rozhoduje, jakým směrem pátrání vést," uvedl Šváb. Podle policie se rodiče někdy snaží zamlčet důležité informace například o výchovných problémech s dítětem, které může nastalou situaci řešit útěkem.

Na 25. května připadá mezinárodní den pohřešovaných dětí, známý jako Pomněnkový den. Připomíná se od roku 1983. Prvotním impulsem k tomuto kroku byl 25. květen 1979, kdy se v americkém New Yorku ztratil při cestě do školy šestiletý chlapec. Jeho rodiče už chlapce nikdy neviděli.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící drogu na Ostravsku šířil i školák, obviněn být nemůže

21.09.2018 14:57 Ostrava - Smrtící syntetickou drogu v Moravskoslezském kraji šířil i žák základní školy. Obviněn s…

Zdrogovaný řidič MHD dostal padáka. Popoháněl kriminalisty, aby mohl odjet…

21.09.2018 12:58 Praha - Pražský dopravní podnik (DPP) k dnešnímu dni ukončil pracovní poměr s řidičem autobusu MHD,…

Policie zadržela v Praze řidiče MHD. Byl zfetovaný, u sebe měl balíček drog

20.09.2018 18:41 Praha - Pražští policisté ve středu zadrželi řidiče autobusu městské hromadné dopravy, který byl…

Čech je stíhán za mnohamilionové podvody, dopadli ho v Chorvatsku

20.09.2018 11:58 Hradec Králové - Muž z Hradce Králové odsouzený a stíhaný za milionové podvody byl dopaden v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama