Mladík zneužíval platební karty. Hrozí mu 12 let za mřížemi

Krajský soud v Ostravě řeší případ tří mladých mužů, kteří podle obžaloby zneužívali ve velkém údaje ke stovkám bankovních karet a z účtů jejich majitelů převedli přes tři miliony korun. Dalších šest milionů se pokusili převést. Petr Heinzke, Radim Sobek a Vladimír Srubek mohou za neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku ve vězení strávit až 12 let.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Krajský soud v Ostravě

Trojici vedl Petr Heinzke. Právě on podle obžaloby na internetu koupil identifikační údaje ke stovkám karet, které začal postupně zneužívat. Časem do své činnosti zasvětil i Sobka a Srubka, který pak ale fungoval nezávisle na dalších dvou obžalovaných.

Heinzke se dnes u soudu přiznal. "K trestné činnosti se přiznávám. Nesouhlasím ale s výší škody. Udělal jsem ty podvody, ale ne v takové míře, jak uvádí obžaloba. V menší," řekl dnes u soudu. Popsal také, jak jej taková činnost napadla. "Na internetu mi vyskočila reklama na stránky, kde se údaje daly koupit," řekl.

Na nelegální server se přihlásil, poslal peníze a postupně nakupoval informace ke kartám. Získával číslo karty, bezpečnostní kód i datum platnosti. Informace pak používal k padělání bankovních příkazů. Měl hned několik metod, jak se k penězům dostat. Například platil za zboží v internetových obchodech. Nakupoval třeba telefony či počítače. Další metodou bylo dobíjení SIM karet.

"Dobíjel jsem je na 1000 až 5000 korun," řekl Heinzke. Ze SIM karty je převáděl do internetové pokerové herny, kde je měnil za kredity, které pak převáděl hráčům. Ti mu za ně platili penězi, které posílali na účet jeho přítelkyně.

Do takových transakcí později zasvětil i své dva kamarády. "V letech 2012 až 2015 prostřednictvím několika internetových portálů za úplatu získali nezbytné identifikační údaje k několika stům platebních karet," uvedl mluvčí soudu Jiří Barč. Dodal, že provedli více než 3000 bankovních operací. Část jim vyšla, část systém zamítl.

Podle obžaloby mělo jít o více než tři miliony korun. To Heinzke odmítl, podle něj šlo maximálně o 1,5 milionu korun. Peníze používal pro svou potřebu. Při výslechu například uvedl, že údaje ke kartám používal i při placení rozváženého jídla.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podnapilý řidič si spletl koleje se silnicí, srážce s vlakem zabránil jen…

16.01.2019 14:36 Pití alkoholu před jízdou se vymstilo dvaapadesátiletému cizinci, který u Mokrovrat na Příbramsku…

Muž se policistům v Prostějově schoval v kanále, prchal 14 hodin

16.01.2019 10:28 Prostějovští policisté pátrali od úterý 14 hodin po jednačtyřicetiletém muži, který se před nimi…

Ostravští policisté pátrají po příčné flétně, stojí 140 tisíc korun

15.01.2019 13:01 Krádež příčné flétny za zhruba 140.000 korun vyšetřují ostravští policisté. Přišla o ni…

Vražda v Pardubicích: Opilec při hádce pobodal svého otce, ten zraněním…

15.01.2019 11:56 Policie obvinila z vraždy devětadvacetiletého muže, který podle ní v pátek 11. ledna v opilosti v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama