V Česku řádí falešní vojáci, připravili ženy o dva miliony korun

Zhruba o dva miliony korun připravili podvodníci dvě ženy z Přerova a Šternberka na Olomoucku prostřednictvím internetu. Scénář měly oba případy podle kriminalistů stejný. Neznámí pachatelé oslovili ženy na sociálních sítích jako údajní vojáci na zahraničních misích a pak po nich chtěli peníze na zaplacení cla za balík, který údajně zadrželi turečtí celníci. Policie apeluje na osamělé ženy, aby byly obezřetné, řekl dnes ČTK krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto

"První případ jsme přijali v pondělí od sedmapadesátileté zdravotně postižené ženy z Přerova, z níž podvodník vylákal 700.000 korun," uvedl policejní mluvčí. Neznámý pachatel se podle něj vydával za příslušníka americké armády sloužícího v Sýrii, ženu požádal o přátelství na sociálních sítích.

Po několika e-mailech ji napsal, že jí poslal balíček se 400.000 dolary a zlatem, který prý zadrželi celníci v Turecku. Ženu žádal, aby zaslala několik tisíc eur za proclení zásilky. "Žena postupně platila. Utratila nejen své uspořené peníze, ale přes 300.000 korun si navíc vypůjčila od různých finančních institucí," doplnil policejní mluvčí.

Druhý obdobný případ přijali ve středu policisté ve Šternberku. Scénář byl stejný, padesátiletá žena se seznámila v polovině srpna 2018 přes sociální síť s mužem, který se vydával za Australana sloužícího v mírových sborech OSN v Somálsku. "Muž ženě sliboval společné soužití a napsal jí, že po ukončení mise v prosinci 2018 za ní přijede," doplnil Hejtman.

I v tomto případě vylákal z ženy peníze za údajně zadržený balíček s elektronikou a zlatem. Žena postupně zaplatila dva požadavky na uhrazení cla v celkové výši 45.300 eur (1,2 milionu Kč). Třetí požadavek na 92.000 eur odmítla s tím, že vyhledá právní pomoc. "Pachatel se poté s ženou rozloučil a přestal s ní komunikovat," doplnil mluvčí.

Oba případy převzali kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality. Pachatelům za podvod hrozí dva až osm let vězení.

Policisté už na začátku roku upozornili, že počet případů internetové trestné činnosti stále narůstá. Loni vyšetřovali 485 případů oproti 349 z předloňska. Objasněnost je přitom poměrně vysoká, přesahuje 80 procent.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tři muži ilegálně nabízeli stovky filmů a seriálů, škoda sedm milionů

16.12.2018 14:32 Téměř devět stovek filmů a seriálů údajně nabízela nelegálně ke sledování na webu v Česku trojice…

Barová rvačka v Jindřichově Hradci skončila smrtí, útočník zadržen

16.12.2018 10:51 Na následky zranění při potyčce v baru v Jindřichově Hradci zemřel osmadvacetiletý muž. Incident se…

Muž naletěl podvodnici z Ostravy, vylákala z něj 1.8 milionu

15.12.2018 19:21 Déle než rok využívala šestapadesátiletá žena z Ostravy laskavosti o rok mladšího muže. Postupně od…

Rvačka u nádraží v Plzni skončila tragédií. Jeden muž zemřel

15.12.2018 17:05 U autobusového nádraží v Plzni se v pátek odpoledne poprali dva muži. Jeden z nich po úderech upadl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama