V Česku řádí falešní vojáci, připravili ženy o dva miliony korun

Zhruba o dva miliony korun připravili podvodníci dvě ženy z Přerova a Šternberka na Olomoucku prostřednictvím internetu. Scénář měly oba případy podle kriminalistů stejný. Neznámí pachatelé oslovili ženy na sociálních sítích jako údajní vojáci na zahraničních misích a pak po nich chtěli peníze na zaplacení cla za balík, který údajně zadrželi turečtí celníci. Policie apeluje na osamělé ženy, aby byly obezřetné, řekl dnes ČTK krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"První případ jsme přijali v pondělí od sedmapadesátileté zdravotně postižené ženy z Přerova, z níž podvodník vylákal 700.000 korun," uvedl policejní mluvčí. Neznámý pachatel se podle něj vydával za příslušníka americké armády sloužícího v Sýrii, ženu požádal o přátelství na sociálních sítích.

Po několika e-mailech ji napsal, že jí poslal balíček se 400.000 dolary a zlatem, který prý zadrželi celníci v Turecku. Ženu žádal, aby zaslala několik tisíc eur za proclení zásilky. "Žena postupně platila. Utratila nejen své uspořené peníze, ale přes 300.000 korun si navíc vypůjčila od různých finančních institucí," doplnil policejní mluvčí.

Druhý obdobný případ přijali ve středu policisté ve Šternberku. Scénář byl stejný, padesátiletá žena se seznámila v polovině srpna 2018 přes sociální síť s mužem, který se vydával za Australana sloužícího v mírových sborech OSN v Somálsku. "Muž ženě sliboval společné soužití a napsal jí, že po ukončení mise v prosinci 2018 za ní přijede," doplnil Hejtman.

I v tomto případě vylákal z ženy peníze za údajně zadržený balíček s elektronikou a zlatem. Žena postupně zaplatila dva požadavky na uhrazení cla v celkové výši 45.300 eur (1,2 milionu Kč). Třetí požadavek na 92.000 eur odmítla s tím, že vyhledá právní pomoc. "Pachatel se poté s ženou rozloučil a přestal s ní komunikovat," doplnil mluvčí.

Oba případy převzali kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality. Pachatelům za podvod hrozí dva až osm let vězení.

Policisté už na začátku roku upozornili, že počet případů internetové trestné činnosti stále narůstá. Loni vyšetřovali 485 případů oproti 349 z předloňska. Objasněnost je přitom poměrně vysoká, přesahuje 80 procent.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie hledá chlapce (14), utekl oknem v jídelně z dětského domova

22.04.2019 21:22 Jihočeská policie pátrá po čtrnáctiletém chlapci, který dnes utekl z dětského domova v Boršově nad…

Z psychiatrické léčebny Lnáře uprchl pacient, může být nebezpečný

22.04.2019 20:18 Z psychiatrické léčebny Lnáře na Strakonicku dnes uprchl dvacetiletý pacient Miroslav Zeman. Bez…

Pražští policisté pátrají po 55letém muži, zřejmě se chce zabít

22.04.2019 20:10 Pražští policisté hledají od dnešního odpoledne Josefa Kadlečka, který chce zřejmě spáchat…

Německá seniorka se ztratila na Liberecku. Policie pátrá i v krmelcích,…

22.04.2019 13:25 Aktualizováno Policie na Liberecku pátrá po ztracené německé seniorce. Sedmašedesátiletá žena se s přítelem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama