Z nehody, při níž se zranilo 18 lidí, vyvázl řidič autobusu s podmínkou

Řidička tramvaje nezavinila srážku své soupravy s plně obsazeným autobusem, která se stala v listopadu 2016 v Plzni na Borech. Zatím nepravomocně tak dnes rozhodl Okresní soud Plzeň-město, píše server iDNES.cz. Při nehodě se tehdy zranilo 18 lidí, žádné zranění nebylo těžké. Jediným pravomocně odsouzeným je tak řidič městského autobusu, který už dříve přijal podmíněný trest.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Řidičce tramvaje hrozil za ublížení na zdraví z nedbalosti až rok vězení nebo zákaz činnosti. Státní zástupce i advokát obžalované si vzali lhůty pro případné odvolání.

Nehoda se stala v Plzni na Borech, řidič autobusu v křižovatce před tramvajovou konečnou přejížděl autobusem přes koleje a mířil na Borská pole. "Není pochybnosti o tom, že základní povinností řidiče autobusu bylo dát přednost tramvaji, když přes koleje odbočoval doleva. Na druhou stranu, kdyby řidička tramvaje řádně sledovala provoz a nedívala se do zpětného zrcátka, pro což nebyl důvod, mohla snížit rychlost a ke střetu by nedošlo," uvedl státní zástupce, proč na ženu podal obžalobu.

Soudce dnes při odůvodňování zprošťujícího rozsudku uvedl, že z výpovědí zraněných z autobusu i tramvaje vyplývá, že nevěnovali situaci na silnici před střetem pozornost, každý ji proto popisoval odlišně.

Důležité podle něj bylo svědectví řidičky osobního auta, která do křižovatky vjížděla hned za autobusem. "Šofér autobusu musel tramvaj vidět, přesto odbočoval. Bylo mi jasné, že to nestihne, ta tramvaj už byla moc blízko," sdělila svědkyně.

Osvobozující rozsudek soudce odůvodnil i tím, že řidička tramvaje nemohla předpokládat atypickou reakci řidiče autobusu. "Ze strany řidiče autobusu to bylo nesprávné chování, na kolejích neměl co dělat, nečekaně zpomalil. Nebylo prokázáno, že řidička tramvaje musí celou dobu sledovat jen situaci před sebou," konstatoval soudce.

Řidič autobusu už dříve přijal podmíněný trest, který mu soudce vyměřil po prostudování spisu takzvaným trestním příkazem, tedy bez hlavního líčení. Tuto možnost soudci používají v případě méně závažných činů, kdy po prostudování spisu nemají o vině obžalovaného pochyb. Šofér trest přijal a může dál jezdit, soud mu neudělil zákaz řízení, uzavírá server.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá policie pronásledovala podezřelé auto, řidič ujel až do Česka

18.07.2019 13:21 Přes hranici až do Česka pronásledovala ve středu večer německá policie podezřelé auto s přívěsným…

Trojici z Jihlavy hrozí roky vězení, psa použili jako zbraň

18.07.2019 11:17 Jihlavská policie obvinila mladíka a dvě dívky, kteří použili psa jako zbraň. Poštvali ho na…

Muži dle policie napadli učitele, synovi jednoho z nich hrozila pětka na…

18.07.2019 10:51 Policie obvinila dva muže z napadení učitele jedné ze středních škol na Královéhradecku. Pedagoga…

Neznámý pachatel nastražil na koleje v Poříčí past, policie po něm pátrá

18.07.2019 09:48 Policisté pátrají po neznámém pachateli, který v úterý nastražil dřevěný kolík a hromádky kamení na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama