Z nehody, při níž se zranilo 18 lidí, vyvázl řidič autobusu s podmínkou

Řidička tramvaje nezavinila srážku své soupravy s plně obsazeným autobusem, která se stala v listopadu 2016 v Plzni na Borech. Zatím nepravomocně tak dnes rozhodl Okresní soud Plzeň-město, píše server iDNES.cz. Při nehodě se tehdy zranilo 18 lidí, žádné zranění nebylo těžké. Jediným pravomocně odsouzeným je tak řidič městského autobusu, který už dříve přijal podmíněný trest.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soud, ilustrační foto

Řidičce tramvaje hrozil za ublížení na zdraví z nedbalosti až rok vězení nebo zákaz činnosti. Státní zástupce i advokát obžalované si vzali lhůty pro případné odvolání.

Nehoda se stala v Plzni na Borech, řidič autobusu v křižovatce před tramvajovou konečnou přejížděl autobusem přes koleje a mířil na Borská pole. "Není pochybnosti o tom, že základní povinností řidiče autobusu bylo dát přednost tramvaji, když přes koleje odbočoval doleva. Na druhou stranu, kdyby řidička tramvaje řádně sledovala provoz a nedívala se do zpětného zrcátka, pro což nebyl důvod, mohla snížit rychlost a ke střetu by nedošlo," uvedl státní zástupce, proč na ženu podal obžalobu.

Soudce dnes při odůvodňování zprošťujícího rozsudku uvedl, že z výpovědí zraněných z autobusu i tramvaje vyplývá, že nevěnovali situaci na silnici před střetem pozornost, každý ji proto popisoval odlišně.

Důležité podle něj bylo svědectví řidičky osobního auta, která do křižovatky vjížděla hned za autobusem. "Šofér autobusu musel tramvaj vidět, přesto odbočoval. Bylo mi jasné, že to nestihne, ta tramvaj už byla moc blízko," sdělila svědkyně.

Osvobozující rozsudek soudce odůvodnil i tím, že řidička tramvaje nemohla předpokládat atypickou reakci řidiče autobusu. "Ze strany řidiče autobusu to bylo nesprávné chování, na kolejích neměl co dělat, nečekaně zpomalil. Nebylo prokázáno, že řidička tramvaje musí celou dobu sledovat jen situaci před sebou," konstatoval soudce.

Řidič autobusu už dříve přijal podmíněný trest, který mu soudce vyměřil po prostudování spisu takzvaným trestním příkazem, tedy bez hlavního líčení. Tuto možnost soudci používají v případě méně závažných činů, kdy po prostudování spisu nemají o vině obžalovaného pochyb. Šofér trest přijal a může dál jezdit, soud mu neudělil zákaz řízení, uzavírá server.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záhadná smrt dítěte v Lounech: Policie obvinila mladíka ze závažných…

19.02.2019 10:10 Kriminalisté vyšetřují úmrtí dítěte v Lounech. Zadrželi mladého muže a obvinili ho z násilných…

Protiromské nápisy v Letech? Policie podala návrh na obžalobu dvou mužů

18.02.2019 15:27 Kriminalisté podali návrh na obžalobu dvou mužů, kteří podle policie umístili tabule s urážlivými…

Klienty bank napadá další podvodná aplikace, nejvíc obětí je v Česku

18.02.2019 12:37 Kybernetičtí zločinci znovu zaútočili na klienty bank v Česku, prostřednictvím infikované aplikace…

Lupič okradl ženu na koloběžce, přišla o 400 tisíc. Policie zveřejnila…

18.02.2019 10:43 Policie od prosince pátrá po muži, který je podezřelý z toho, že v Praze 8 ženě na koloběžce ukradl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama