Vytunelovaná půlmiliarda mu nestačí. Uprchlý Skořepa obírá Čechy i v cizině

Uprchlý Miloš Skořepa, odsouzený v roce 2010 za vytunelování půl miliardy korun z České konsolidační agentury (ČKA), nyní obírá o peníze krajany ve Spojených arabských emirátech (SAE). Oznámil to dnes na policejním webu mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Přidejte svůj názor

CZK
doporučujeme

Skořepa údajně nabízí pomoc Čechům při zakládání firem v emirátech, ale zaplacené služby neplní. Policisté prosí všechny možné oběti podvodníka, aby se jim přihlásily. Skořepa také podle policie možná navštěvuje Česko.

Skořepa uprchl z Česka už v roce 2007, kdy mu hrozilo obvinění za vytunelování dceřiné firmy ČKA. O dva roky později byl zadržen právě v SAE, ale tamní úřady ho pak propustily na kauci. Nyní policisté zjistili, že Skořepa údajně v emirátech podvádí své krajany.

"Svým obětem má totiž hledaný nabízet služby v podobě zmapování podnikatelského prostředí a pomoc se založením firmy v SAE. Své závazky ale neplní, čímž poškození následně přichází jak o finanční prostředky poskytnuté hledanému, tak o prostředky vložené do té doby do konkrétního projetu," popsal postup Skořepy mluvčí policie. Nabízením zmíněných služeb přes internet se podle policistů pravděpodobně dopustil hledaný muž zločinů i na území České republiky.

Údajnými podvody se již zabývají úřady v emirátech. "Na území ČR v tuto chvíli neevidujeme žádného poškozeného, což ale neznamená, že tu žádná oběť není," doplnil mluvčí policie. "Případní poškození se totiž mohou domnívat, že pokud byli podvedeni na území jiného státu, tak svou situaci nemohou řešit zde, v ČR. Opak je ale pravdou. Proto v tuto chvíli apelujeme na každého, koho jednapadesátiletý muž podvedl a oni to ještě neoznámili, ať tak učiní," uvedl.

Skořepa podle Hulana také možná občas navštěvuje Česko. Policisté proto žádají kohokoli, kdo by o tom věděl, ať zavolá na linku 158. "V tomto směru nás samozřejmě především zajímá, kde se při těchto návštěvách zdržuje či pohybuje," doplnil mluvčí. Na Skořepu jsou vydány příkazy českých soudů k dodání do výkonu trestu i mezinárodní zatykače.

Skořepa figuroval v případu zmizení půl miliardy korun z účtu dceřiné firmy státní ČKA, společnosti Galileo Real, v roce 2005. Manažer firmy Jan Šik tehdy podle soudů převedl peníze bez souhlasu představenstva firmy na soukromý účet u švýcarské United Bank of Switzerland (UBS). Skořepa potom peníze rozesílal na svá další konta a některé si v hotovosti vybral. UBS přiznala pochybení a vrátila Česku 404 milionů. Soudy v Česku pak uložili Šikovi trest 5,5 roku vězení a Skořepovi 8,5 roku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž se vydával za agenta CIA, z lidí vylákal miliony

14.09.2019 16:39 Historkami, že je agent CIA, lékař nebo ředitel obchodního domu, vylákal šestačtyřicetiletý Milan…

Po dálnici D4 se řítila formule, policie pátrá po řidiči +VIDEO

12.09.2019 15:38 Příbramští policisté pátrají po řidiči formule, který jel v neznámé době po dálnici D4. Jízdu…

Hororový nález v Teplicích. Před domem leželi dva mrtví lidé

11.09.2019 17:14 Aktualizováno Teplická policie vyšetřuje od dnešního rána úmrtí dvou lidí, jejichž těla kolemjdoucí našli před…

Policisté odvolali pátrání po ženě z Olomoucka, byla nalezena mrtvá

11.09.2019 16:42 Policisté odvolali pátrání po čtyřiatřicetileté pohřešované ženě z Olomoucka, které vyhlásili na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama