Devět firem přišlo o miliony, účetní naletěli na podvodné e-maily

Devět firem v celé České republice přišlo podle královéhradeckých policistů o miliony korun, když jejich účetní na základě podvodných e-mailů zaslali peníze na cizí účty. Učinili tak poté, co se někdo naboural do firemního e-mailu a zaslal jim jménem nadřízeného požadavek na zaplacení plateb.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

První z těchto případů začali řešit koncem roku 2018 kriminalisté v Hradci Králové. "Rozhodli jsme se to zveřejnit nyní, protože se s těmito podvodnými e-maily poslední dobou setkalo několik firem po celé republice," řekla mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová.

Majitel pražské firmy s bydlištěm na Hradecku policistům oznámil, že se mu někdo naboural do jeho e-mailu a jeho jménem poslal pokyn účetní, aby zaplatila dvě platby. "Jelikož tímto způsobem spolu komunikovali běžně, pokyn účetní nepřišel zvláštní a peníze na uvedené bankovní účty zaslala. Celkem šlo o necelých 100 tisíc eur (2,6 mil. Kč)," uvedla Kormošová.

Když se ve firmě po několika hodinách zjistilo, že majitel žádný pokyn nedal a pravděpodobně jde o podvod, bylo už pozdě. "Požádali banku o storno, ale jelikož platba byla již odeslána na anglický účet, zrušení platby již nebylo možné," sdělila Kormošová.

Podle ní jsou v e-mailech podvodníků často chyby, tak je lze poznat. Kriminalisté také zjistili, že přijatá platba na zahraničním účtu je během krátké doby několikrát přeposílána na další účty po celém světě a končí nejčastěji v afrických či asijských zemích.

"V těchto zemích je dohledatelnost majitelů účtů, a tedy pachatelů prakticky nemožná," uvedla Kormošová. Královéhradečtí policisté spolupracují při vyšetřování případu také s kolegy v zahraničí v rámci mezinárodní spolupráce.

Za podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací hrozí pachateli až osm let vězení.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brněnská policie honila emua. Před koněm utekl do vody, chytili ho ve škole

13.10.2019 14:42 Strážníci v Brně v tomto týdnu několikrát naháněli hbitého ptáka emua, který prchl chovateli, na…

Policie v Praze zadržela před zápasem s Anglií desítky lidí

11.10.2019 21:12 Policisté dnes večer v centru Prahy zadrželi při zásahu ve dvou restauracích třicítku fotbalových…

Brutální napadení ve Zlíně: Cizinci strčili muže z terasy, pak ho ještě…

11.10.2019 15:02 Dva cizinci ve Zlíně napadli a těžce zranili svého šestatřicetiletého krajana. Kriminalisté…

Otec v Pardubicích ubodal malého syna, do vězení nepůjde

10.10.2019 15:41 Policie zastavila trestní stíhání čtyřicetiletého muže, který letos v květnu zabil svého malého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama