Devět firem přišlo o miliony, účetní naletěli na podvodné e-maily

Devět firem v celé České republice přišlo podle královéhradeckých policistů o miliony korun, když jejich účetní na základě podvodných e-mailů zaslali peníze na cizí účty. Učinili tak poté, co se někdo naboural do firemního e-mailu a zaslal jim jménem nadřízeného požadavek na zaplacení plateb.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

První z těchto případů začali řešit koncem roku 2018 kriminalisté v Hradci Králové. "Rozhodli jsme se to zveřejnit nyní, protože se s těmito podvodnými e-maily poslední dobou setkalo několik firem po celé republice," řekla mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová.

Majitel pražské firmy s bydlištěm na Hradecku policistům oznámil, že se mu někdo naboural do jeho e-mailu a jeho jménem poslal pokyn účetní, aby zaplatila dvě platby. "Jelikož tímto způsobem spolu komunikovali běžně, pokyn účetní nepřišel zvláštní a peníze na uvedené bankovní účty zaslala. Celkem šlo o necelých 100 tisíc eur (2,6 mil. Kč)," uvedla Kormošová.

Když se ve firmě po několika hodinách zjistilo, že majitel žádný pokyn nedal a pravděpodobně jde o podvod, bylo už pozdě. "Požádali banku o storno, ale jelikož platba byla již odeslána na anglický účet, zrušení platby již nebylo možné," sdělila Kormošová.

Podle ní jsou v e-mailech podvodníků často chyby, tak je lze poznat. Kriminalisté také zjistili, že přijatá platba na zahraničním účtu je během krátké doby několikrát přeposílána na další účty po celém světě a končí nejčastěji v afrických či asijských zemích.

"V těchto zemích je dohledatelnost majitelů účtů, a tedy pachatelů prakticky nemožná," uvedla Kormošová. Královéhradečtí policisté spolupracují při vyšetřování případu také s kolegy v zahraničí v rámci mezinárodní spolupráce.

Za podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací hrozí pachateli až osm let vězení.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie identifikovala muže, který hajloval na demonstraci SPD

25.04.2019 22:07 Policisté zjistili totožnost muže údajně hajlujícího na dnešní akci hnutí Svoboda a přímá…

loading...

Časovaná bomba. Dům na Břeclavsku skrýval množství munice a trhaviny

25.04.2019 19:57 Velké množství munice, trhavinu i chemické látky ukrýval rodinný dům na Břeclavsku. Policisty na to…

Policisté zasahují v Kyjově, zadrželi více lidí

25.04.2019 10:41 Policisté zasahují v Kyjově na Hodonínsku. ČTK to řekla mluvčí Národní protidrogové centrály…

Policie hledá chlapce (14), utekl oknem v jídelně z dětského domova

22.04.2019 21:22 Jihočeská policie pátrá po čtrnáctiletém chlapci, který dnes utekl z dětského domova v Boršově nad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama