Policie v Praze na demonstraci kvůli potratům zadržela člověka

Policisté dnes u pražského Rudolfina zasahovali proti několika desítkám účastníků demonstrace za udržení neomezeného potratového práva, jaký v české legislativě existuje nyní. Snažili se zablokovat průchod Národního pochodu pro život a rodinu, který pořádá Hnutí pro život ČR. Jeden člověk skončil na policejní stanici. ČTK to řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Policie ČR, ilustrační fotografie
doporučujeme

Demonstrace za potratová práva začala na Těšnově. Svolal ji radikálně levicový Kolektiv 115. V 11:00 vyrazili demonstranti na ohlášený pochod k Rudolfinu, kde se jich několik snažilo zablokovat účastníky druhé akce.

"Zhruba 30 až 40 lidí si stouplo na rozhraní Mánesova mostu a náměstí Jana Palacha, kudy procházel jiný průvod z Klárova na Václavské náměstí. Na výzvu policie odmítli prostor opustit, proto jsme je museli vytlačit," řekl ČTK Hulan. Jeden člověk byl zadržen, protože s policisty nespolupracoval. "Další jsme ztotožnili a oznámili správnímu orgánu pro neuposlechnutí výzvy úřední osoby," dodal mluvčí. Na místě byli podle něj i cizinci.

"Blokádou jsme chtěli symbolicky ukázat odhodlání stavět se na odpor proti konzervativní politice Hnutí pro život," uvedla za Kolektiv 115 Kateřina Jelínková. "Naším cílem bylo nenechat ultrakonzervativce v klidu pochodovat Prahou," podotkla. Původně řekla, že s druhou skupinou nechce jít do konfliktu.

Pochod za neomezené potratové právo doprovázelo z Těšnova několik soundsystémů. Účastníci nesli transparenty zaměřené zejména proti kardinálovi Dominiku Dukovi. "Jsme pro možnost volby. Chceme, aby současný potratový zákon zůstal v podobě, jako je dnes," sdělila Jelínková.

Omezení potratového zákona podle ní vždy znamená obrovské riziko pro ženy, které třeba z finančních důvodů mít dítě nemohou, nebo ho prostě nechtějí. "Tam, kde není potrat legální, podstupují ženy zdravotně rizikové zákroky, které je ohrožují na životě. To, že nyní máme příznivě nastavenou legislativu, neznamená, že se situace nemůže změnit," dodala Jelínková.

Kolektiv 115 je radikálně levicová politická organizace působící v Praze. Zabývá se tématy jako feminismus, právo na město a antifašismus.

Umělých přerušení těhotenství v Česku každý rok ubývá. V roce 2016 jich statistický úřad zaznamenal 20.300. V roce 2015 bylo zákroků 20.403, v roce 2010 pak 23.998. V roce 2015 připadalo na 1000 obyvatel 1,9 přerušení těhotenství, v roce 2010 to bylo 2,3. V roce 1989 na tisícovku lidí připadalo 10,8 zákroku.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie obvinila střelce z Nemyčevsi, červnový zásah komanda byl dramatický

17.07.2019 11:04 Policie obvinila muže, který 17. června střílel na dvoře domu v Nemyčevsi na Jičínsku, z násilí…

Namol opilý cyklista ohrozil matku s kočárkem, skončil na záchytce

17.07.2019 10:07 Strážníci v Českých Budějovicích zadrželi opilého cyklistu, který ohrožoval chodce v parku Na…

Muž, jehož tělo bylo v přístřešku bezdomovců, byl zavražděn

16.07.2019 13:43 Muž, jehož tělo našli hasiči 6. července při likvidaci požáru přístřešku bezdomovců v Praze…

Cizinci posprejovali Karlův most. Barbarství, rozčílil se primátor Hřib

16.07.2019 12:07 Policie zadržela dva cizince ve věku 23 a 30 let, kteří podle oznámení v pondělí večer posprejovali…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama