Velké nasazení během finále fotbalového poháru? Podle policie bylo adekvátní

Policie se stala terčem kritiky kvůli velkému nasazení a manévrům v ulicích Olomouce během středečního finále fotbalového poháru. Fanoušci kritizovali především nástup těžkooděnců se psy na hrací plochu po utkání, v němž Slavia porazila Baník Ostrava 2:0. Policie však považuje své nasazení za adekvátní. Na hrací plochu vstoupili podle krajského policejního mluvčího Libora Hejtmana odůvodněně, a to na základě žádosti pořadatelů. Měli informace o tom, že tam chtějí fanoušci vtrhnout, řekl dnes ČTK Hejtman.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Milan Baroš.
doporučujeme

V Olomouci fanoušky provázelo několik stovek policistů z pěti krajů a Prahy. "Síly a prostředky nebyly ze strany Policie ČR nadsazené. Vzhledem k vysoké rizikovosti utkání, kdy se do Olomouce sjelo kolem 5000 fanoušků ostravského Baníku a 4000 fanoušků pražské Slavie, byl počet adekvátní. Mezi ostravskými fanoušky bylo 250 polských radikálních fanoušků, o kterých je známo, že vyvolávají střety nejenom na stadionech, ale i v ulicích či proti policistům," uvedl policejní mluvčí.

Fanoušky doprovázeli policisté z nádraží na stadion a zpět, zastavili přitom veškerý provoz na trase pochodu. Početnou policejní sílu odůvodnil mluvčí i tím, že v krátkém časovém horizontu se do Olomouce sjely tři speciální vlakové soupravy plné fanoušků. Policisté přitom museli zabezpečit trasu o délce 2,5 kilometru.

Lidé v diskusích na sociálních sítích kritizovali především nástup těžkooděnců na hrací plochu s policejními psy, kteří údajně skákali po hráčích a novinářích. Podle policejního mluvčího si však účast vyžádali sami pořadatelé. "Před ukončením zápasu jsme byli pořadatelskou službou požádáni o zabránění možného vstupu fanoušků na hřiště a odvrácení škod, protože se dozvěděli, že fanoušci chtěli vtrhnout na hrací plochu," řekl Hejtman.

Na zápas přijelo podle policie 12.000 lidí. Policie zadržela osmadvacetiletého muže z Opavska, který po utkání u stadionu fyzicky napadl devětadvacetiletého muže ze Strakonicka. Muž je podezřelý z loupeže. Kromě toho policisté řešili také čtyři přestupky, šlo o neuposlechnutí výzvy, zahalování obličeje, prokazování se neplatným občanským průkazem a přestupek proti občanskému soužití.

Policisté prověřují také napadení videorozhodčího, kterého fanoušci Baníku povalili na zem a udeřili pěstí. "O napadení rozhodčího jsme se dozvěděli z médií a z úřední povinnosti jsme v této věci zahájili prověřování. Zároveň jsme přijali další oznámení o škodách na majetku. Ostravští fanoušci poškodili toalety na severní tribuně Androva stadionu. Voda z toalet vytopila kancelářské prostory dalším organizacím," dodal mluvčí.

Vyčíslení nákladů za policejní nasazení kvůli rizikovému zápasu není podle Hejtmana známo, standardně se neprovádí.

Finálové zápasy fotbalového poháru v minulosti často provázely výtržnosti fanoušků. V roce 2006 v Liberci přesáhly při utkání Baníku se Spartou škody na stadionu milion korun. V roce 2013 fanoušci Mladé Boleslavi a Jablonce demolovali zařízení stadionu v Chomutově. O rok později měli policisté plno práce, aby udrželi v Edenu fanoušky Sparty pronikající na plochu po výhře nad Plzní.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hádka v Javorníku se vyhrotila: Znesvářené rodiny napadly policisty

20.11.2019 16:46 Napadením dvojice zasahujících policistů skončila na začátku listopadu hádka rodin v Javorníku na…

V nádrži Švihov se našla těla pohřešovaných manželů, údajný vrah odmítá…

20.11.2019 15:56 Policisté nalezli v říjnu ve středočeské nádrži Švihov na řece Želivce těla pohřešovaného…

Opilý muž srazil několik lidí včetně dětí, hrozí mu pět let za mřížemi

20.11.2019 15:22 Opilý muž bez řidičského průkazu srazil minulý týden ve Veleni u Prahy ženu a dvě děti, hrozí mu až…

Zloděj ukradl 100 metrů kabelu, vyřadil z provozu zabezpečení přejezdu

20.11.2019 10:39 Kriminalisté hledají zloděje, který v neděli ukradl u železniční trati na Karvinsku téměř 100 metrů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama