Turecko bojuje s homosexuály: Města ve velkém zakazují pochody Gay Pride

Turecké úřady letos v Istanbulu opět zakázaly pochod homosexuálů a transsexuálů Gay Pride, který se měl konat v neděli 30. června. Na tiskové konferenci o tom dnes informovali organizátoři akce. Podle agentury DPA nepovolily istanbulský pochod gayů tamní úřady už pátý rok v řadě. Z bezpečnostních důvodů zakázaly už minulý týden úřady pochod Gay Pride i ve městech Izmir a Antalya.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nedělní pochod měl být vyvrcholením týdenního festivalu homosexuálů a transgenderových osob (LGBT), který má začít v Istanbulu příští týden v pondělí. Organizátoři žádali o povolení pro pochod na Taksimské náměstí v centru města, kde se podobné akce konaly od roku 1993, uvedla dnes turecká nezávislá agentura Bianet.

"Taksimské náměstí není místo pro pochody a demonstrace," zdůvodnil svůj letošní zákaz istanbulský viceguvernér Mehmet Ali Özyigit. Toto náměstí se stalo mezinárodně slavným v roce 2013, kdy se tam konaly velké demonstrace za záchranu místního parku Gezi, které přerostly v tříměsíční manifestace za demisi vlády. Kvůli těmto manifestacím jsou souzeny nejméně dvě desítky lidí, které prokuratura viní z pokusu o svržení vlády.

Už minulý týden zakázaly místní guvernéři pochody Gay Pride v západotureckém městě Izmir a ve městě Antalya na jihu země oficiálně z bezpečnostních důvodů. V obou městech vládne na radnici opozice, povolení pro demonstrace ale vydávají guvernéři, které jmenuje prezident na doporučení ministra vnitra.

Homosexualita v Turecku, na rozdíl od mnoha jiných muslimských států, není považována za zločin. Tamní společnost je ale stále z velké části konzervativní a svazky osob stejného pohlaví legislativa neumožňuje.

Poslední povolený pochod Gay Pride se v Istanbulu konal v roce 2014, kdy se ho zúčastnilo na 100.000 lidí. Šlo o jednu z největších akcí svého druhu v muslimském světě. Pochody Gay Pride se v největším tureckém městě konaly i přes zákazy v předchozích letech, s výjimkou loňska je rozehnala policie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory…

12.07.2020 12:10 Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma…

Má Rusko koronakrizi za sebou? Existuje podezření z falšování statistik

12.07.2020 11:40 Rozvolňování ruských restriktivních opatření v souvislosti s bojem proti epidemii koronaviru se…

Rusko má přes 727 tisíc nakažených, koronaviru podlehlo dalších 130 lidí

12.07.2020 11:20 Rusko dnes oznámilo 6615 nových případů nákazy koronavirem a 130 mrtvých v souvislosti s nemocí…

Koronavirus dopadá na ženy a samoživitelky. Prestižní deník vyzývá k akci

12.07.2020 00:01 NÁZOR - Již několik měsíců veřejnost ví, že existuje propastný rozdíl v míře rizika, které nemoc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy