Turecko bojuje s homosexuály: Města ve velkém zakazují pochody Gay Pride

Turecké úřady letos v Istanbulu opět zakázaly pochod homosexuálů a transsexuálů Gay Pride, který se měl konat v neděli 30. června. Na tiskové konferenci o tom dnes informovali organizátoři akce. Podle agentury DPA nepovolily istanbulský pochod gayů tamní úřady už pátý rok v řadě. Z bezpečnostních důvodů zakázaly už minulý týden úřady pochod Gay Pride i ve městech Izmir a Antalya.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Nedělní pochod měl být vyvrcholením týdenního festivalu homosexuálů a transgenderových osob (LGBT), který má začít v Istanbulu příští týden v pondělí. Organizátoři žádali o povolení pro pochod na Taksimské náměstí v centru města, kde se podobné akce konaly od roku 1993, uvedla dnes turecká nezávislá agentura Bianet.

"Taksimské náměstí není místo pro pochody a demonstrace," zdůvodnil svůj letošní zákaz istanbulský viceguvernér Mehmet Ali Özyigit. Toto náměstí se stalo mezinárodně slavným v roce 2013, kdy se tam konaly velké demonstrace za záchranu místního parku Gezi, které přerostly v tříměsíční manifestace za demisi vlády. Kvůli těmto manifestacím jsou souzeny nejméně dvě desítky lidí, které prokuratura viní z pokusu o svržení vlády.

Už minulý týden zakázaly místní guvernéři pochody Gay Pride v západotureckém městě Izmir a ve městě Antalya na jihu země oficiálně z bezpečnostních důvodů. V obou městech vládne na radnici opozice, povolení pro demonstrace ale vydávají guvernéři, které jmenuje prezident na doporučení ministra vnitra.

Homosexualita v Turecku, na rozdíl od mnoha jiných muslimských států, není považována za zločin. Tamní společnost je ale stále z velké části konzervativní a svazky osob stejného pohlaví legislativa neumožňuje.

Poslední povolený pochod Gay Pride se v Istanbulu konal v roce 2014, kdy se ho zúčastnilo na 100.000 lidí. Šlo o jednu z největších akcí svého druhu v muslimském světě. Pochody Gay Pride se v největším tureckém městě konaly i přes zákazy v předchozích letech, s výjimkou loňska je rozehnala policie.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Albánii zasáhla dvě zemětřesení. Lidé propadli panice, desítky zraněných

21.09.2019 21:06 Aktualizováno Albánii dnes zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba (USGS) předběžně…

U Oděsy se srazil minibus s náklaďákem, devět mrtvých

21.09.2019 18:13 Nejméně devět lidských životů si dnes vyžádala vážná dopravní nehoda minibusu nedaleko…

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

21.09.2019 16:22 Aktualizováno Nadějný demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby…

Albánská loď zachránila v Egejském moři 111 migrantů

21.09.2019 15:28 Albánská loď plující v Egejském moři zachránila v pátek 111 migrantů, kteří se snažili dostat do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama