Kauza Drobil měla zůstat nevyšetřena, žalobkyně dostala jasné instrukce

Praha - Žalobkyně pražského městského státního zastupitelství Jana Hercegová v pondělí odmítla, že by po své podřízené žádala, aby se nepokoušela vyšetřit podezření z korupce v "kauze Drobil". Vyplývá to z pondělního vyjádření žalobkyně Hercegové pro Mediafax.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Jako dohledová státní zástupkyně mám ze zákona oprávnění v kauze Drobil vydávat bezprostředně podřízenému Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu l písemné pokyny, jakož i metodická doporučení," uvedla Hercegová.
 
S tvrzením, že se žalobci z městského státního zastupitelství snažili ovlivnit vyšetřování, přišel v pondělí týdeník Respekt. Podle týdeníku mělo podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP), kvůli které rezignoval ministr Pavel Drobil (ODS), zůstat nevyšetřeno.
 
Vyplývá to podle něj z dokumentu podepsaném právě Hercegovou. Respekt popisuje lednovou poradu u nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Té se měli účastnit žalobci Šárka Pokorná z Prahy 1 a Adam Borgula z Prahy 4, kteří se kauzou už několik dní zabývali, a také Hercegová a vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula. Šéfžalobce Zeman měl Pokornou a Borgulu vyzvat, aby postupovali jednotně, protože to jediné může vést k odhalení úplatkářů. Pražští žalobci ale kauzu po třech měsících uzavřeli s tím, že se nic protizákonného nestalo, dodává Respekt s tím, že podstatu úplatkářské kauzy - nabídku Drobila, že za zničení pro něj nebezpečných důkazů dá tehdejšímu řediteli SFŽP Liborovi Michálkovi post náměstka - nikdo ani detailně neprověřoval.

Hercegová naopak ve svém pondělním prohlášení uvedla, že se na schůzce dohodli, že státní zastupitelství pro Prahu 1 bude "prošetřovat pouze jednání premiéra, ministra vnitra, Pavla Drobila a dalších osob v souvislosti s neoznámením skutečností policii, které se měli dozvědět v souvislosti s kauzou SFŽP".
 
"Poté, kdy jsem se seznámila s popisem skutku vymezeném v záznamu policie o zahájení úkonů trestního řízení, vyhodnotila ho ve vztahu k mediálně známé nahrávce mezi panem Drobilem a další osobou, jakož i dalšími zajištěnými podklady, dospěla jsem k závěru, že ne zcela reflektuje všechny obsahové a časové souvislosti, za jakých rozhovor proběhl, jakož i to co po něm následovalo. Z tohoto důvodu jsem na tyto nesrovnalosti žalobkyni Pokornou upozornila zmiňovaným metodickým doporučením, včetně odkazu na judikaturu Ústavního soudu s tím, že je nezbytné při konečném hodnocení věci případ posuzovat ve všech souvislostech. Mé doporučení je zcela transparentní a vydané písemnou formou," uvedla Hercegová.
 
Navíc podle Hercegové prověřování korupce na SFŽP nebylo zastaveno, ale stále probíhá. Vrchní státní zástupce Rampula na pondělní odpoledne svolal mimořádnou tiskovou konferenci.
 
Kvůli kauze Drobil se ještě během pondělního večera sejde i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS).
 
Údajnou korupci při přidělování státních zakázek na SFŽP mají dokazovat nahrávky, které pořídil jeho tehdejší ředitel Libor Michálek. Na tajně pořízených nahrávkách Martin Knetig, tehdejší Drobilův poradce, popisuje, jak prostřednictvím manipulací se zakázkami sehnat peníze na financování Drobilovy kariéry. Drobil Michálka ještě před zveřejněním nahrávek odvolal, sám poté rezignoval.
 
Michálek o údajné korupci informoval premiéra i ministra vnitra, ti jej však nasměrovali zpět k ministrovi. Policie vyšetřovala jak samotné podezření z korupce, tak i právě premiéra a ministra vnitra, kteří se podle trestního oznámení měli dopustit trestného činu neoznámení korupce.

V případě Nečase a Johna podle policie k trestnému činu nedošlo, tuto část případu proto v březnu protikorupční policie odložila. A právě tuto část dozorovalo státní zastupitelství pro Prahu 1.
 
Samotným podezřením z korupce na základě nahrávek a Michálkova trestního oznámení se zabývá také protikorupční policie a dozoruje jej státní zastupitelství pro Prahu 4. Nahrávky podle dohledové státní zástupkyně Dity Havlínové neobsahovaly skutečnosti, na jejichž základě by policie měla zahájit úkony trestního řízení pro podezření z korupčního jednání. Prověřování ale podle ní pokračuje.

Loading...
Témata: Drobil, Pavel | soudy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mladý muž napadl v Aši svou matku, je obviněn z pokusu vraždy

25.06.2019 13:44 Policie zahájila stíhání 21letého muže, který podle ní v neděli v podvečer napadl v Aši svou matku,…

Strach v Praze. Anonym hrozil střelbou ve škole, policie po něm pátrá

24.06.2019 17:35 Aktualizováno Policie odpoledne ukončila bezpečnostní opatření v okolí pražských škol, které přijala kvůli…

Brutální vražda. Dívka zabila nejlepší kamarádku kvůli falešnému milionáři

23.06.2019 11:22 Na Aljašce se odehrál šokující případ vraždy. Dívku zabila její nejbližší kamarádka spolu s dalšími…

Německo vědělo, že migrant, který znásilnil 16letou Češku, je agresivní

22.06.2019 11:54 Africký migrant, který znásilnil 16letou dívku u obce Lukavec na Litoměřicku, byl v Německu veden…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama