Na Šumavě zasahuje policie. Ekologičtí aktivisté se připoutali ke stromům řetězy

Šumava - Někteří ze zhruba 25 aktivistů protestujících proti kácení stromů na Šumavě se v úterý ráno připoutali v lokalitě Na Ztraceném ke stromům řetězy. Na místě jsou dřevorubci a zhruba dvacítka policistů včetně pracovníků Inspekce Policie České republiky, zjistila agentura Mediafax přímo na místě.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

V lokalitě, kde dřevorubci odkorňují poražené stromy a kácejí další, pokračuje blokáda ekologických aktivistů. Na místě je zatím 43 protestujících a další jsou na cestě. Přibližně 25 policistů a strážců Správy Národního parku Šumava dohlíží na pořádek. Do lokality přijela také policejní zásahová jednotka společně s antikonfliktním týmem.

Část demonstrantů se ráno připoutala ke stromům řetězy. "V místech, kde dřevorubci začali kácet, jsme změnili taktiku," přiznal Mediafaxu organizátor akce Mojmír Vlašin. "Část účastníků se řetězy připoutala ke stromům, které se mají porazit," dodal.

Odpoledne Vlašín připustil, že se nedá blokovat těžbu v takovém rozsahu, jak doufali. "Přesto považujeme akci za úspěšnou, protože rozsah těžby ekologové omezili. Zvažujeme i ukončení blokády, pokud by počet účastníků poklesl pod nějakou účinnou mez. V tom případě budeme zvažovat jiný způsob, jak těžbě zabránit," sdělil Vlašín.

Policisté však připoutané aktivisty od stromů odstřihli. Čtyři z nich už odvedli z lesa a převezli na sepsání protokolu. Všech pět lokalit, kde má těžba probíhat, poté policie obehnala páskou. Každého, kdo ji překročí, policisté vykážou, při druhém pokusu ho předvedou.

"Na místě i tak zůstává zhruba čtyřicítka lidí," řekl k policejnímu zásahu Vlašín. "Velmi nás potěšilo, že nás přišli podpořit i čtyři členové České ornitologické společnosti. V blokádě pokračujeme z pocitu povinnosti," dodal.

Přímo v lese dohlíží na činnost policistů pracovníci Inspekce Policie České republiky. Jak na dotaz Mediafaxu potvrdila mluvčí inspekce Radka Sandorová, inspektoři nezasahují, ale monitorují situaci a postup policistů. "Naši pracovníci jsou nyní na místě a plní si úkoly vyplývající ze zákona," dodala bez dalších podrobností Sandorová.

Mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová dodala, že na místš zasahuje 45 policistů. "Na službu předvedli sedm účastníků protestní akce, a to kvůli opakovanému porušení zákazu vstupu do vymezených těžebních zón," upřesnila.

Loading...
Témata: šumava | Ekologie
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ladislav Jakl a potyčka v metru? Postup policie byl správný

14.10.2019 20:47 V případě potyčky někdejšího tajemníka bývalého prezidenta Václava Klause Ladislava Jakla s mužem v…

Policie dopadla lupiče, z trezorů po celé ČR ukradli čtyři miliony

14.10.2019 16:38 Policie zadržela dva muže, kteří na různých místech České republiky vykrádali trezory. Dohromady…

Brněnská policie honila emua. Před koněm utekl do vody, chytili ho ve škole

13.10.2019 14:42 Strážníci v Brně v tomto týdnu několikrát naháněli hbitého ptáka emua, který prchl chovateli, na…

Policie v Praze zadržela před zápasem s Anglií desítky lidí

11.10.2019 21:12 Policisté dnes večer v centru Prahy zadrželi při zásahu ve dvou restauracích třicítku fotbalových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama