Soudní znalec Sitta upozornil na tunelování. Odměna? Byl napaden

Praha - Soudní znalec Vladimír Sitta, který upozornil na tunelování pražského dopravního podniku prostřednictvím nevýhodných smluv, byl v pátek napaden, když skupina kolem polovičního majitele tiskárny Neograph Jana Janků násilně převzala kontrolu nad podnikem. Sitta to v sobotu sdělil Mediafaxu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Janků, který je vlastníkem poloviny akcií Neographu, jenž dopravnímu podniku dodává speciální papír na tisk jízdenek, tiskárnu převzal v pátek odpoledne s pomocí najaté bezpečnostní agentury a za přítomnosti advokátů z AK Šachta a Partners. Právě tato kancelář čelí podezření, že se na přípravě tunelování pražského dopravce podílela. Jak před časem prohlásil Karel Randák z Nadačního fondu proti korupci, konečným příjemcem peněz vyvedených z DP má být podle jejich zjištění podnikatel a lobbista Ivo Rittig.

"Přijelo komando v hummerech, nabourali do mě tak, abych nemohl ani vystoupit z auta. Poté mi násilím sebrali telefon i notebook a přitom mě v kanceláři prohodili skleněnou skříňkou, když jsem si jejich počínání nahrával," popsal Mediafaxu páteční událost Sitta.

Společně se svým otcem, majitelem druhé poloviny akcií Neographu, mají do tiskárny zakázaný přístup. "Hlídá to tady komando v černých kombinézách," uvedl s tím, že na místě zasahovala také policie.

Způsob, jakým Janků s advokáty tiskárnu Neograph převzal, podle Sitty budí silné pochybnosti. "Přišel s usnesením soudu, podle kterého Neograph změnil své představenstvo. Soud tam na jeho návrh nechal zapsat samotného Janků, jeho bratra a advokáta," uvedl Sitta.

To v pátečním prohlášení připustil i Janků. "Dnešním dnem došlo k faktickému převzetí společnosti Neograph a. s. novým představenstvem společnosti, a to panem ing. Janem Janků, panem mgr. Robertem Vladykou a panem Martinem Janků. Toto nové představenstvo bylo jmenováno Městským soudem v Praze z důvodu dlouhodobé neexistence řádně zvolených orgánů společnosti a z toho plynoucí nemožnosti zajistit řádné vedení společnosti a jednání jejím jménem," prohlásil Janků.

Ten zároveň odmítl, že by měl být Sitta při převzetí společnosti napaden. "Já si myslím, že z jeho strany je to trochu zdramatizovaná situace. Kolem bylo mnoho svědků, byla přivolaná i policie a bude to prošetřeno," řekl v sobotu Janků Mediafaxu.

Podle něj nebylo na místě žádné komando v černých kombinézách, ale normálně oblečení lidé. Přítomnost advokátů z AK Šachta a Partners vysvětlil tím, že jde o advokátní kancelář, která ho řádně zastupuje.

Janků chce také bezprostředně po převzetí svolat valnou hromadu společnosti. "Společnost je převzatá a úkolem představenstva, které se sejde v pondělí, bude mimo jiné svolat řádně valnou hromadu. Tam se s panem doktorem Sittou jako padesátiprocentním akcionářem budu mít snahu dohodnout na další situaci," uzavřel Jan Janků s tím, že podle stanov by valná hromada měla zasednout do 30 dnů.

Nové představenstvo společnosti již ve svém pátečním prohlášení uvedlo, že jednou z motivací k převzetí společnosti 'byla snaha umožnit orgánům činným v trestním řízení korektní přístup do společnosti a zajistit zde důkazy o trestných činech bývalého vedení proti vlastní společnosti, což při vedení společnosti panem Sittou starším z logiky věci nebylo možné'.

Společnost Neograph dodávala od roku 2007 jízdenky pražskému dopravnímu podniku. Na konci listopadu se však pražský dopravce se společností dohodl na ukončení smlouvy. Za zprostředkování kontraktu mezi Neographem a DPP totiž inkasovala 17 haléřů z každé jízdenky firma Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Kvůli této provizi byly náklady na výrobu jízdenek navýšeny téměř dvojnásobně.

Na tunelování pražského dopravního podniku prostřednictvím nevýhodných smluv upozornil právě Vladimír Sitta. V kauze padlo už několik trestních oznámení.

DPP počítá s tím, že v nejbližší době vypíše na jízdenky nové výběrové řízení.

Témata: soudy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Postrach chatařů dopaden, recidivista kradl vše od notebooků po jídlo

15.02.2019 10:46 Pelhřimovští kriminalisté obvinili recidivistu (43) z vloupání do rekreačních chat, hrozí mu až tři…

Muž zásoboval drogami část Moravy, přijímal i platbu ve stravenkách

15.02.2019 10:40 Přerovští policisté zadrželi muže (30) podezřelého z rozsáhlé distribuce drog. Pervitinem zásoboval…

Kriminalisté pátrají po nebezpečném žháři, zapálili autobazar i zámek

13.02.2019 09:29 Za požárem humpoleckého autobazaru z listopadu 2017 je stejná skupina lidí jako za požárem zámku v…

Policie našla uprchlého vězně. Včera kvůli němu zastavila provoz na dálnici

12.02.2019 21:53 Policistům se podařilo vypátrat sedmatřicetiletého vězně, který v pondělí utekl z nestřeženého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama