Dělníci v muzeu našli kostry tří lidí, policie je hned odvezla

Sušice - Při rekonstrukci muzea objevili ve středu odpoledne dělníci kosterní ostatky tří lidí, přivolali policii, která kosti zajistila s tím, že je předá ke zkoumání ústavu soudního lékařství. Podle ředitelky muzea Jaroslavy Řezníčkové jde ale o pozůstatky popravených ze 16. či 17. století.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Kosti objevili dělníci při snižování terénu v areálu muzea. "V jedné části dvora byly sesypané kosterní pozůstatky tří lidí, pracovníci proto zavolali policii," řekla Řezníčková.

"Na místo byla přivolaná hlídka policie a výjezdová skupina, ta kosterní pozůstatky zajistila a předáme je ke zkoumání ústavu soudního lékařství," uvedla policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Mezitím ale muzeum kontaktovalo jednoho ze svých bývalých zaměstnanců a celá událost se začala jevit v novém světle. "Je to starý pán, pamětník, a ten si vzpomněl, že se jedná o pozůstatky lidí popravených nejpozději v 17. století na Šibeničním vrchu nad Sušicí. Místní vojenská posádka tam totiž měla v 50. až 80. letech minulého století cvičiště, v 70. letech při nácviku hloubení zákopů narazili vojáci na několik set let staré kosti odsouzenců. Naskládali je do krabice a donesli do muzea," líčila Řezníčková.

V muzeu kosti ležely nějakou dobu uskladněné v donesené krabici. "Ve druhé polovině 70. let pak tehdejší vedení muzea z nepochopitelných důvodů rozhodlo, že se ty kosti pohřbí na místo, kde jsme ve středu našli. Jedná se tedy vlastně o nález podruhé pohřbených kostí popravených odsouzených zločinců staré několik set let, protože v 17. století se na Šibeničním vrchu popravovat přestalo," vysvětlila ředitelka.

Na popravčím vrchu se totiž těla odsouzenců nechávala na šibenici viset tak dlouho, dokud se nerozpadla. "Pokud se tam pak nahromadilo větší množství koster, prostě se přímo na místě zahrabaly do společného hrobu," vysvětlila ředitelka s tím, že nechápe, proč se kosti znovu uložily do země a navíc na muzejním dvoře. "Mohly se vystavit jako zajímavé exponáty v naší sbírce," dodala Řezníčková.

Teď by se vedení muzea rádo domluvilo s policií na dalším postupu. "Myslím, že je zbytečné zatěžovat kriminalisty průzkumem nalezených kostí, nejsou to oběti zločinu. I když bychom samozřejmě o nalezených ostatcích rádi věděli něco bližšího, třeba zda patřili muži či ženě a kdy asi zemřeli. A hlavně bychom je rádi získali zpět a vystavili i v naší expozici s výkladem, jak se kdysi u nás zločinci trestali a popravovali," zakončila Řezníčková, která doufá, že muzeum najde s policisty společnou řeč.

Témata: muzea | kostry
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pozor na podvod. V Česku se šíří další phishingová zpráva, nabízí kupony

27.10.2020 10:21 Komunikačními aplikacemi WhatsApp a Messenger se mezi českými uživateli šíří podvodná phishingová…

Prymula má ochranku. Na ministerstvo zdravotnictví přišel dopis s neznámou…

26.10.2020 13:24 Aktualizováno Na ministerstvo zdravotnictví dnes ráno přišel dopis obsahující neznámou látku. Na twitteru to…

Nejvyšší soud potvrdil uprchlému Rusovi trest za nehodu v Praze

26.10.2020 08:37 Nejvyšší soud odmítl dovolání uprchlého Rusa Olega Gubina, jenž si má odpykat devět let ve vězení…

Recidivista se vloupal do 17 kadeřnictví a salonů krásy, škoda 400 tisíc

23.10.2020 08:52 Policisté obvinili jednapadesátiletého recidivistu z Ostravy ze 17 vloupání, převážně do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama