Soud vzal Šišku do vazby, Hojer bude vyšetřován na svobodě

Praha - Obvodní soud ve středu uvalil vyšetřovací vazbu na prvního náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku, obviněného z podplácení. Druhý zadržený, šéf informatiky na ministerstvu Milan Hojer, bude stíhán na svobodě, rozhodl soud.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

Důvodem, proč policie a státní zastupitelství žádaly uvalení vazby na oba zadržené, byla obava z možného ovlivňování dosud nevyslechnutých svědků. Soud ale rozhodl, že na místě je pouze u jednoho z obviněných, a to náměstka Šišky.

Oba vysocí úředníci byli v pondělí zadrženi protikorupční policií a obviněni z podplácení v souvislosti s jejich působením na ministerstvu. "Předmět úplatku se týkal nabídnutí přidělení zakázky MPSV ve výši nejméně 100 milionů korun konkrétní obchodní společnosti. Přidělení této zakázky obviněné osoby podmiňovaly stažením návrhu podaného touto obchodní společností na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pro nezákonný postup MPSV, který se týkal jiné veřejné zakázky zadané ministerstvem vnitra a ministerstvem práce a sociálních věcí," naznačil ve středu odpoledne podstatu obvinění mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Jak dodal, během pondělního zatýkání v budově ministerstva kriminalisté zajistili jako věci důležité pro trestní řízení mobilní telefony, výpočetní techniku a zájmová elektronická data. "Na vyšetřování případu kriminalisté Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality nadále intenzívně pracují," doplnil Ibehej.

Jak se podařilo zjistit agentuře Mediafax, korupce se měla týkat dodávky nového informačního systému (IS) nepojistných sociálních dávek na úřadech práce v České republice, který na počátku letošního roku ministerstvo bez dostatečné přípravy zavedlo a způsobilo tím zmatky ve vyplácení dávek. Proti změně se postavil dosavadní dodavatel informačního systému společnost OKsystem, tak i Nadační fond proti korupci, podle kterého je systém nefunkční a předražený. Proto také představitelé obou institucí podali trestní oznámení pro podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Nabídka lukrativní zakázky směřovala podle zjištění Mediafaxu právě vůči OKsystemu, který se po vypovězení smlouvy ministerstvem obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (UOHS). Stomilionová zakázka měla představitele firmy přimět, aby podnět k prošetření postupu ministerstva stáhli. Jak Mediafax upozornil Petr Soukenka z Nadačního fondu proti korupci, pokud by OKsystem se svou stížností u UOHS uspěl, znamenalo by to nejen finanční postih pro ministerstvo, ale především povinnost zrušení uzavřených smluv i jejich dodatků. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže však o stížnosti zatím nerozhodl.

Trestného činu podplácení se měli zadržení úředníci dopustit ve spolupachatelství, v případě odsouzení jim tak hrozí až šest let vězení.

Loading...
Témata: krimi
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se rvali fanoušci Sparty a Baníku, sedm osob podezřelých z…

19.08.2019 10:59 Kvůli výtržnostem po nedělním ligovém utkání fotbalistů Sparty Praha s Baníkem Ostrava je sedm…

Záhadná sebevražda? Policie našla ve Vyškově těla dvou lidí

18.08.2019 21:42 Policisté vyšetřují úmrtí dvou lidí, jejichž těla nalezli sousedé dnes brzy ráno v přízemí bytového…

Žalobce chce pro útočníka na Kvitovou přísnější trest

18.08.2019 21:26 Případem napadení tenistky Petry Kvitové se bude zabývat vrchní soud v Olomouci. Uvedla to dnes…

Policie zadržela 28 fanoušků Baníku Ostrava, do diváků házeli sudy s pivem

18.08.2019 21:12 Policisté po dnešním utkání Sparty Praha s Baníkem Ostrava v 6. kole první ligy zadrželi kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama