Matka, která dala dceři jogurt otrávený Fridexem, jde do vazby

České Budějovice - Matka obviněná z pokusu o vraždu dcery, které podle policie dala do jogurtu Fridex, bude převezena do vazby. Rozhodl o tom dnes soud v Českých Budějovicích, řekl ČTK jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Dvaadvacetileté ženě hrozí až výjimečný trest.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Kriminalisté matku obvinil z pokusu o vraždu v sobotu večer. Tragédie se měla stát v pátek večer. Asi tříletá dívka skončila se zraněním vnitřních orgánů v nemocnici v pražském Motole. Její stav je vážný. Žena, která podle informací ČTK pochází z Českobudějovicka, se policii k pokusu o vraždu přiznala. "Motiv jejího činu ale zatím zůstává neznámý," řekl Matzner.

Policie momentálně vyloučila, že by se jakkoli na pokusu vraždy dcery podílel její otec. Sám jogurt se směsí ochutnal a skončil v českobudějovické nemocnici, nejprve ale přivolal pro dceru záchrannou službu.

Při otravě ethylenglykolem, tedy nemrznoucí směsí do motorových vozidel Fridex, jsou podle mluvčí jihočeské záchranné služby Petry Kafkové nejvíce ohroženy ledviny.

Otrava etylenglykolem se projevuje bolestmi hlavy, nevolností, zvracením, zmateností, poruchou vědomí, poruchami srdečního rytmu a mnohdy i smrtí. Kyselina šťavelová jakožto konečný produkt etylenglykolu v těle dává vznik krystalům v ledvinách, a může tak způsobit jejich selhání.

Byly popsány i případy, kdy byl Fridex použit jako prostředek pro spáchání sebevraždy či vraždy. Etylenglykol je sám o sobě jedovatý, ale mnohem jedovatější jsou jeho metabolity, které z něj vznikají působením enzymů, konkrétně pomocí alkoholdehydrogenázy dojde k jeho přeměně na toxický glykolaldehyd a ten se dále metabolizuje na kyselinu šťavelovou.

První pomoc při otravě ethylenglykolem je paradoxně podání alkoholu s více než 40% ethanolu. Je tomu tak proto, že alkoholdehydrogenáza ochotněji metabolizuje ethanol než ethylenglykol a ten se tak nemůže přeměňovat na toxické produkty a postupně se v nezměněné formě vyloučí ven z těla. Dále používáme dialyzační přístroj, který odfiltruje nebezpečný ethylenglykol z krve pacienta. Je také důležité podotknout, že při jakémkoli podezření na otravu Fridexem, je nutné kontaktovat toxikologické informační středisko, kde je služba 24 hodin denně připravena poradit s postupem u jakékoliv otravy.

Loading...
Témata: krimi | otrava | Policie ČR
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá policie pronásledovala podezřelé auto, řidič ujel až do Česka

18.07.2019 13:21 Přes hranici až do Česka pronásledovala ve středu večer německá policie podezřelé auto s přívěsným…

Trojici z Jihlavy hrozí roky vězení, psa použili jako zbraň

18.07.2019 11:17 Jihlavská policie obvinila mladíka a dvě dívky, kteří použili psa jako zbraň. Poštvali ho na…

Muži dle policie napadli učitele, synovi jednoho z nich hrozila pětka na…

18.07.2019 10:51 Policie obvinila dva muže z napadení učitele jedné ze středních škol na Královéhradecku. Pedagoga…

Neznámý pachatel nastražil na koleje v Poříčí past, policie po něm pátrá

18.07.2019 09:48 Policisté pátrají po neznámém pachateli, který v úterý nastražil dřevěný kolík a hromádky kamení na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama