Senioři, pozor. Zloději vymysleli zákeřný trik, jak vás okrást

Ostrava - Nový trik, jak obelstít důchodce, vymysleli zloději v Ostravě. V bytě vypnuli elektřinu. Když pak seniorka vyšla na společnou chodbu, aby zkontrolovala pojistky, vnikli do jejího bytu. Takto provedené krádeže ostravští policisté evidují během února hned tři. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

"Oběťmi zatím neznámého pachatele se staly seniorky ve věku od 77 let do 87 let," řekla. Zloděj u bytu vždy nejprve zazvonil, aby si pravděpodobně ověřil, zda je někdo uvnitř. "Vždy se schoval, aby nebyl vidět," doplnila mluvčí.

O chvíli později vypnul přívod elektrické energie do bytu. Zatímco nájemnice odešly na společnou chodbu zkontrolovat energetické zařízení, neznámý pachatel využil chvíle nepozornosti. Vnikl do otevřeného bytu a kradl. Z místa pak utekl přes balkon či oknem. Výšku zdolával pomocí okapu. V jednom případě drze vyšel dveřmi a prošel kolem okradené seniorky.

Policisté v této souvislosti pátrají po mladíkovi ve věku od 20 do 25 let. Je velmi štíhlý a měří okolo 170 centimetrů. Měl krátce střižené vlasy a v jednom případě i bradku. "Vzhledem k faktu totožného způsobu spáchání jde zřejmě o stejného pachatele. Apelujeme především na seniorky, aby v případě zaregistrování obdobné situace informovaly policisty na tísňových linkách," řekla Holčáková.

Starší lidé se často stávají terčem zájmu kapsářů, zlodějů, podvodníků i násilníků. Pachatelé využívají často nejen jejich horší fyzické kondice, ale také jejich důvěřivosti.Podvodníci se dokáží pod různými záminkami vetřít až do bytu, a pak využít vhodného okamžiku a okrást je i o celoživotní úspory. Navíc vystupují často velmi seriózně a působí natolik přesvědčivě, že si dokáží získat důvěru staršího člověka.

Pro Vaše bezpečí si pořiďte dveřní panoramatické kukátko a pojistný řetízek (ten zabrání případnému pachateli vniknout do Vaší domácnosti). Na dveře Vašeho bytu si dejte jmenovku v množném čísle, a to i v případě, že žijete sami, např. „Novákovi" místo „Nováková", radí server firebrno.cz.

Pachateli této trestné činnosti bývají jak muži tak i ženy a pracují jednotlivě i skupinově. Vybírají si místa, kde žije hodně seniorů, jako jsou starší domy ve středu města, případně rodinné domky na vesnicích.

Preventivně:

- pokud nemáte doma bezpečný trezor, nemívejte více peněz v hotovosti či cenné věci,

- peníze mějte uloženy na bankovním účtu nebo v bezpečnostní schránce v bance,

- své cennosti si vyfotografujte (při případné krádeži Vám tyto fotografie usnadní jejich identifikaci),

- u elektroniky a cennějších spotřebních výrobků si opište jejich výrobní čísla,

- nikdy nikomu neříkejte, kolik máte doma peněz a jaké vlastníte cennosti.

Loading...
Témata: krimi | Policie ČR | důchodci
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidič se srazil s blikající sanitkou, z místa ujel. Policie hledá svědky

23.07.2019 13:29 Neznámý řidič se v pátek 19. července odpoledne nedaleko obce Obory na Příbramsku střetl se…

Mrtvola v přehradě: Rakušané zjišťují totožnost ženy, mohla být z Česka

22.07.2019 14:52 Rakouské policii se stále nepodařilo určit totožnost ženy, jejíž tělo bylo koncem května vyloveno z…

Celníci naháněli pašeráka z Polska, prchal na kolečkových bruslích

22.07.2019 14:07 Kuriózní případ řešili celníci na Trutnovsku u statní hranice s Polskem. Dopadli tam…

Opilý řidič vletěl do policejního auta, stálo se zapnutými majáky u jiné…

22.07.2019 12:44 Aktualizováno Čtyřiatřicetiletý řidič v neděli na Příbramsku naboural do policejního auta, které stálo se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama