Soud bez milosti: Za surovou vraždu manželů třicet let, doznání nepomohlo

Olomouc - Za surovou vraždu manželů z Krnovska si pětadvacetiletý Radek Větrák odpyká ve vězení 30 let. Rozsudek krajského soudu dnes potvrdil Vrchní soud v Olomouci. Mladík se k vraždě přiznal, po soudcích ale žádal mírnější trest. Podle rozsudku rodiče své bývalé přítelkyně zavraždil ze msty, manžele postupně ubodal v jejich domě ve Městě Albrechtice. Soud označil jeho jednání za zákeřné a bezcitné; manžele navíc zavraždil zvlášť surovým způsobem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle soudu podmínky pro uložení výjimečného trestu byly splněny. "Otázka zvlášť vysoké škodlivosti činu je splněna bez jakékoliv pochybnosti. Trest je sice přísný, ale ne nepřiměřeně přísný. Uložení trestu na horní hranici mimořádné trestní sazby jsme proto akceptovali," uvedl soudce Vladimír Štefan.

Vražda se odehrála loni v březnu v rodinném domě podnikatelů. Mladík vnikl do domu a tam čekal na své oběti. Domů se nejprve vrátila žena, vrah na ni zaútočil nožem ve sklepě. Čepel zasáhla i srdce a žena za několik minut zemřela. Pak počkal na otce. Na něj podle obžaloby zaútočil v přízemí domu. Zasadil mu mnoho ran, z toho devět bylo podle odborníků smrtelných. Muž za několik minut po zásahu do srdce zemřel. Ženu Větrák odtáhl pod schodiště, mrtvého muže dal do postele a přikryl. V domě utřel stopy od krve, ukradl cennosti, peníze a auto.

Soud poukázal na jeho následnou bezcitnost. Větrák po vraždě odjel do Prahy, za odcizené peníze si koupil nové značkové oblečení a mobil a poté vyhledal bývalou partnerku a dceru obětí. Následující den se přes Ostravu vrátil do Města Albrechtice. Tam jej policie také zadržela.

Mladík potvrdil, že manžele zabil, podle něj se ale vražda odehrála jinak. Podle jeho dnešní verze ho otec jeho bývalé přítelkyně do domu zavezl, chtěl se s ním prý domluvit na úhradě peněz, které Větrák dlužil. Tam mělo dojít k šarvátce. Nůž měl podle něj jako první v ruce muž. Větrák mu jej vzal a manžele poté napadl. "Byl jsem nazlobený a vzteky jsem bodal," uvedl. Podle jeho obhájce šlo o neplánované a zkratkovité jednání.

Co říká trestní zákoník?

Výjimečným trestem se rozumí trest odnětí svobody na dobu dvaceti až třiceti let nebo trest odnětí svobody na doživotí. "Normální" trest odnětí svobody smí být uložen pouze nejvýše na dobu 20 let. Výjimečný trest lze uložit jen u těch trestných činů, kde to zákon výslovně dovoluje (jedná se samozřejmě o ty nejzávažnější trestné činy).

Výjimečný trest odnětí svobody na dobu určitou, tedy na dobu 20 – 30 let lze uložit jen tehdy, jestliže závažnost zvlášť závažného zločinu je velmi vysoká nebo možnost nápravy pachatele je obzvláště ztížena.

Výjimečný trest odnětí svobody na doživotí může soud uložit pouze pachateli, který spáchal zvlášť závažný zločin vraždy, nebo který při spáchání zvlášť závažného zločinu obecného ohrožení, vlastizrady, teroristického útoku, teroru , genocidia, útoku proti lidskosti, použití zakázaného bojového prostředku a nedovoleného vedení boje, válečné krutosti, perzekuce obyvatelstva nebo zneužití mezinárodně uznávaných a státních znaků pzavinil úmyslně smrt jiného člověka. Navíc musí být splněny i další dvě podmínky:

a) takový zvlášť závažný zločin je mimořádně závažný vzhledem k zvlášť zavrženíhodnému způsobu provedení činu nebo k zvlášť zavrženíhodné pohnutce nebo k zvlášť těžkému a těžko napravitelnému následku a

b) uložení takového trestu vyžaduje účinná ochrana společnosti nebo není naděje, že by pachatele bylo možno napravit trestem odnětí svobody nad dvacet až do třiceti let, informuje trestni-rizeni.com.

Loading...
Témata: soudy | Vražda | krimi
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá policie pronásledovala podezřelé auto, řidič ujel až do Česka

18.07.2019 13:21 Přes hranici až do Česka pronásledovala ve středu večer německá policie podezřelé auto s přívěsným…

Trojici z Jihlavy hrozí roky vězení, psa použili jako zbraň

18.07.2019 11:17 Jihlavská policie obvinila mladíka a dvě dívky, kteří použili psa jako zbraň. Poštvali ho na…

Muži dle policie napadli učitele, synovi jednoho z nich hrozila pětka na…

18.07.2019 10:51 Policie obvinila dva muže z napadení učitele jedné ze středních škol na Královéhradecku. Pedagoga…

Neznámý pachatel nastražil na koleje v Poříčí past, policie po něm pátrá

18.07.2019 09:48 Policisté pátrají po neznámém pachateli, který v úterý nastražil dřevěný kolík a hromádky kamení na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama