Poplach na severu Čech: Pedofil se vydává za záchranáře

Děčín/Liberec - Na severu Čech "řádí" falešný záchranář. Upozornili na něj sami dobrovolní hasiči a záchranáři. Ti dokonce odhalili, že byl muž odsouzený za pohlavní zneužívání. Přesto pořádá akce pro děti. Navíc ho vyšetřuje policie kvůli podezření z podvodů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Podvodníkem je třicetiletý David Tomeš, který také vystupuje pod falešnými jmény Dominik Born nebo také David Born. Vydává se za záchranáře a nabízí školám a školkám ukázky záchranářských akcí nebo dokonce školení v první pomoci. V řadě případů uspěl a školení či ukázky akcí tak předváděl naprostý laik. Navíc tak David Tomeš pracoval s dětmi, přestože byl dříve nepodmíněně odsouzen ke 14 měsícům vězení za pohlavní zneužívání dětí a měl nařízenou sexuologickou léčbu. Ta dosud neskončila.

Ani tím ale výčet hříchů Davida Tomeše nekončí. Do hledáčku policie, ale i televizních kamer se dostal už v roce 2003, kdy v obci Fojtka na Liberecku pořádal dětský tábor Cipísek. Ten měl dost uvolněnou morálku - děti se volně potulovaly obcí a popíjely alkohol, dokud místní neupozornili na situaci policisty a hygieniky.

Stíhaný byl Tomeš i pro krádeže, podvody a zpronevěru peněz. Kvůli tomu po něm nyní pátrají policisté z Olomoucka. Jeho revírem jsou ale severní Čechy. Podobně jako teď působí na Šluknovsku a Českolipsku, působil na celém Děčínsku i Liberecku.

David Tomeš chodí oblečený do typického červeného obleku záchranářů i se znaky označujícími zdravotníky. Sám přitom jen jedinkrát absolvoval laický kurz první pomoci. Osloveným školám, školkám či dokonce radnicím se zaštiťuje hlavičkami neexistujících občanských sdružení Záchranný tým - rescue team Krásná Lípa a Sbor dobrovolných zdravotnických záchranářů Krásná Lípa. Nápis Záchranný tým - rescue team má i na čelním skle staršího osobního auta Peugeot, ke kterému bez rozpaků používá modrý majáček. Už v minulosti se vydával také za profesionálního hasiče.

"Byl bych nerad, aby byla každá pochybná osoba spojována s naší organizací. Červenou uniformu si může koupit každý a bohužel mu to nemůže nikdo zakázat," distancuje se od podvodníka například ředitel záchranářů v České Kamenici Zdeněk Břečka.

Podobné upozornění rozeslala i starostka Krásné Lípy Hana Volfová, kam se letos David Tomeš přistěhoval. I tady podváděl a vydával se za záchranáře - dokonce se pokoušel založit dětský záchranářský oddíl. "Působí skromně, aktivně, jako organizačně schopný člověk s patřičnými znalostmi i zázemím," popsala Davida Tomeše starostka Volfová.

Někteří záchranáři v severních Čechách už o podvodníkovi vědí. Když přišel se svými pohádkami do českolipské nemocnice, skuteční záchranáři ho bez rozpaků vyhodili. Na nejrůznějších akcích se pohybuje i se svojí přítelkyní (na fotografii v popředí vlevo), která se rovněž obléká jako záchranářka.

Záchranáři také zdokumentovali, že se Tomeš pod falešným jménem Dominik Born sháněl po frekvencích, na kterých vysílají záchranáři Ústeckého kraje, Děčína a také horská služba.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá policie pronásledovala podezřelé auto, řidič ujel až do Česka

18.07.2019 13:21 Přes hranici až do Česka pronásledovala ve středu večer německá policie podezřelé auto s přívěsným…

Trojici z Jihlavy hrozí roky vězení, psa použili jako zbraň

18.07.2019 11:17 Jihlavská policie obvinila mladíka a dvě dívky, kteří použili psa jako zbraň. Poštvali ho na…

Muži dle policie napadli učitele, synovi jednoho z nich hrozila pětka na…

18.07.2019 10:51 Policie obvinila dva muže z napadení učitele jedné ze středních škol na Královéhradecku. Pedagoga…

Neznámý pachatel nastražil na koleje v Poříčí past, policie po něm pátrá

18.07.2019 09:48 Policisté pátrají po neznámém pachateli, který v úterý nastražil dřevěný kolík a hromádky kamení na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama