Zlínský okresní soud projedná další případy aktérů kauzy metanol

Zlín - Okresní soud ve Zlíně začne počátkem září projednávat případ dalších tří aktérů metanolové kauzy. Muži původně figurovali mezi 31 lidmi, na něž podal státní zástupce obžalobu v hlavní větvi kauzy.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Muži jsou obžalováni z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Sedmašedesátiletý Kopl z Vizovic na Zlínsku podle obžaloby převzal nejméně dvakrát na přelomu srpna a září 2012 za účelem zisku od hlavního distributora otrávené směsi Jiřího Vaculy v Podkopné Lhotě přibližně 2200 litrů směsi metanolu a etanolu.

Policii se ale nepodařilo zjistit, jak Kopl s touto směsí naložil. Muži proto hrozí jen maximálně dvouletý trest, neboť nebyl prokázán jeho podíl na újmě na zdraví některého z poškozených. 

Pětačtyřicetiletý Rafaj ze Zádveřic-Rakové na Zlínsku podle obžaloby od roku 2010 obchodoval s nelegálním alkoholem. Podle státního zástupce si ho opatřil i na přelomu srpna a září 2012, kdy směs kontaminovanou metanolem použil k výrobě nejméně 360 litrů slivovice. V září ji podle obžaloby prodal či dal neznámému počtu zákazníků, z nichž pět utrpělo těžkou újmu na zdraví. Rafajovi hrozí tři až deset let vězení.

Stejným trestem je ohrožen i pětatřicetiletý Veselý z Uherského Brodu. Muž podle obžaloby patřil mezi zákazníky Rafaje, od něhož odebral za účelem dalšího prodeje 8. září 2012 asi 120 litrů slivovice kontaminované metanolem. Podle státního zástupce ji pak nabízel přes internet i jinou inzerci a několika lidem ji takto prodal. Veselý podle obžaloby přivodil těžkou újmu na zdraví dvěma lidem. 

Metanolová aféra začala 3. září 2012, kdy v Havířově zemřel první člověk. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Státní zástupce ji podal na 31 lidí. Sedm dalších z takzvané ostravské větve by mělo být souzeno také ve Zlíně, zbylé případy dostaly okresní soudy po celé ČR.

Metanol sám o sobě jedovatý není. Enzymy lidského těla – především tzv. alkoholdehydrogenáza - jej však rozkládají na toxický formaldehyd a následně vzniká neméně toxická kyselina mravenčí. K rozkladu na tyto látky dochází přednostně v játrech, ale velmi přičinlivá je v tomto ohledu bohužel i sítnice oka.

Za obvyklých okolností si buňky sítnice zpracovávají pomocí alkoholdehydrogenázy molekuly retinalu, který potřebují pro zachycení světla. Pokud se však v sítnici nabídne enzymu místo retinalu metanol, odvede alkoholdehydrogenáza svou práci jak nejlépe dovede a vyrobí toxické zplodiny. Proto je při otravách metanolem tak často postižen zrak, vysvětluje server osel.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá policie pronásledovala podezřelé auto, řidič ujel až do Česka

18.07.2019 13:21 Přes hranici až do Česka pronásledovala ve středu večer německá policie podezřelé auto s přívěsným…

Trojici z Jihlavy hrozí roky vězení, psa použili jako zbraň

18.07.2019 11:17 Jihlavská policie obvinila mladíka a dvě dívky, kteří použili psa jako zbraň. Poštvali ho na…

Muži dle policie napadli učitele, synovi jednoho z nich hrozila pětka na…

18.07.2019 10:51 Policie obvinila dva muže z napadení učitele jedné ze středních škol na Královéhradecku. Pedagoga…

Neznámý pachatel nastražil na koleje v Poříčí past, policie po něm pátrá

18.07.2019 09:48 Policisté pátrají po neznámém pachateli, který v úterý nastražil dřevěný kolík a hromádky kamení na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama