Vyšetřování Kramného bude v Česku pokračovat. Egyptské rozhodnutí nic nemění

Ostrava - Odložení vyšetřování smrti dvou Češek během loňské dovolené v Egyptě tamními úřady nebude mít vliv na vyšetřování. Petr Kramný, manžel a otec mrtvých Češek, zůstává dál ve vazbě.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Petr Kramný
doporučujeme

Petr Kramný už má za sebou soud. Alespoň to tvrdí on a jeho právnička. Údajně měl proběhnout v Egyptě a zprostit ho jakékoliv viny. "Dokonce proběhl v Egyptě soud a na jeho základě jsem byl zproštěn veškerého podezření a propuštěn do ČR," tvrdí Kramný v rozhovoru pro Zlínský deník.

Podle jeho advokátky Jany Rejžkové proběhl soud letos v květnu a to už byl Kramný dávno v Česku, respektive v české vazbě! V žádném případě tedy z Egypta nebyl propuštěn do Česka na základě rozhodnutí soudu. "Česká policie se o vyšetřování v Egyptě nezajímá, zjistila jsem si to sama. Soud proběhl koncem letošního května a papíry z něho jsou na cestě sem," uvedla Blesku Jana Rejžková.

Z egyptské strany Petr Kramný nebyl z ničeho obviněn, proto není ani příliš logické, že by se jeho případem zabýval soud. To potvrzuje i advokátka rodiny Moniky Kramné Klára Long Slámová. Ta naznačila, že Petr Kramný zůstával v Egyptě z toho důvodu, že byl prověřovaný, ale nakonec žádné obvinění vzneseno nebylo.

Rozhodnutí egyptských úřadů Legerského nepřekvapilo. Oficiální cestou ale informaci o odložení vyšetřování neobdržel. "S touto možností jsme počítali už od února. Na trestní řízení vedené v Česku to nemá vliv," uvedl dozorující státní zástupce Vít Legerský.

Čeští soudní znalci a patologové, kteří provedli pitvu zesnulých Češek se ale podle něj budou muset vypořádat s výsledky egyptské pitvy. V nich se totiž nehovoří nic o zásahu elektrickým proudem. Naopak podle českých expertů matka s dcerou po zásahu elektřinou zemřely.

Rozpory jsou hlavně v pitevních nálezech. Podle egyptských patologů mohla matka s dcerou zemřít po možné otravě neznámým jedem. Naopak čeští experti, kteří těla pitvali po jejich přepravení do Česka, určili jako příčinu smrti zásah elektrickým proudem. "Vyžádali jsme si u našich soudních znalců doplnění znaleckých posudků. Egyptská strana nám poskytla pitevní zprávu. Požádali jsme znalce, aby se k ní vyjádřili. Zda trvají na svých závěrech," uvedl Legerský s tím, že v pitevní zprávě z Egypta se skutečně nepíše nic o zásahu elektrickým proudem.

Znalci by se podle něj měli s rozdíly vypořádat během měsíce. Předpokládá, že konečné stanovisko bude znát v druhé polovině září. Že by nastal výrazný zlom ve vyšetřování, ale v této souvislosti neočekává. Kvalitu práce egyptských patologů hodnotit nechce. "Jsou pravděpodobně pod vlivem jiné školy. Neznám tamní praxi soudních lékařů. Nedokážu si ale představit, že by byla takto provedena pitva v Česku," uvedl.

Právní zástupkyně Kramného Jana Rejžková je ale opačného názoru. "Nechci hodnotit postup české policie, ta postupuje podle pokynů státního zástupce. Jsem ale přesvědčena, že jsou mimo. Došlo k pochybení ze strany znalců, kteří konstatovali, že k úmrtí došlo po zásahu elektrickým proudem," tvrdí. Dodala, že své námitky bude postupně doplňovat do vyšetřovacího spisu. Její klient informace o postupu egyptské strany má. "Stále reaguje tak, že je nevinen," uvedla Rejžková.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž, jehož tělo bylo v přístřešku bezdomovců, byl zavražděn

16.07.2019 13:43 Muž, jehož tělo našli hasiči 6. července při likvidaci požáru přístřešku bezdomovců v Praze…

Cizinci posprejovali Karlův most. Barbarství, rozčílil se primátor Hřib

16.07.2019 12:07 Policie zadržela dva cizince ve věku 23 a 30 let, kteří podle oznámení v pondělí večer posprejovali…

U Prahy čapli namol opilého řidiče. Neuvěříte, kolik měl promile

15.07.2019 16:58 V Mírovicích u Prahy policisté odhalili v sobotu odpoledne řidiče, který při orientační dechové…

Zaměstnanec na Brněnsku chtěl ukrást toxický kyanid, měl ho tři kila

15.07.2019 14:40 Devětačtyřicetiletý zaměstnanec firmy v Kuřimi na Brněnsku se podle policie pokusil z podniku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama