Dropshipping na vzestupu. Trestná činnost se přesouvá z tržnic a obchodů na web

Při porušování práv duševního vlastnictví je nyní jasným trendem přesun trestné činnosti z tržnic a kamenných obchodů na internetové nabídky a uzavřené skupiny na sociálních sítí. Jde o takzvaný dropshipping. Novinářům to dnes řekl generální ředitel Generálního ředitelství cel Milan Poulíček. Trend podle něj umocnila koronavirová situace.

Celní správa
doporučujeme

Podíl trestních spisů v prověřování celní správy klesl u fyzického prodeje ze 70 procent v roce 2019 na letošních 25 procent. Naopak na facebookových stránkách stoupl z dvaceti procent na 38 procent, a u webového prodeje vzrostl z deseti procent na 37 procent.

Jedním z největších případů, který Generální ředitelství cel nyní vyhodnotilo, byla akce Saigon v tržnici SAPA. Více než k stovka celníků ze sekce pátrání a mobilního dohledu tam zajistila 200.000 kusů padělaného zboží. Minimálně od června 2019 tam organizovaná skupina osob vietnamské národnosti vyráběla, obchodovala a distribuovala zjevně padělané zboží označené ochrannou známkou adidas, Tommy Hilfiger, Diesel, Chanel, Armani, Gucci a dalších světových značek.

V domech a přilehlých prostorách objevili celníci několik výrobních strojů včetně komponentů. V uzavřených skladech a v kontejnerech na tržnici objevili a zajistili padělky téměř 150.000 kusů textilního zboží, 14.000 párů obuvi a dalších více než 41.000 kusů dalšího zboží (kabelky, brýle, hodinky, bižuterie, kovové označení, parfémy). Majitelům ochranných známek by nelegálním prodejem vznikla škoda 170 milionů korun. Případ je nadále v šetření, dodal Poulíček.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž kradl po celé zemi, způsobil škody skoro za milion

25.01.2021 13:06 Policie zadržela v Brně muže, který podle kriminalistů od roku 2013 způsobil krádežemi po celé…

Muž se přiznal k loupežným přepadením, sháněl peníze na heroin

18.01.2021 12:28 Jiří Horváth se dnes u soudu přiznal ke čtyřem loupežným přepadením a osmi krádežím, které spáchal…

Policie zadržela cizinku, která v Karlových Varech uškrtila dítě pupeční…

18.01.2021 09:19 Mrtvého novorozence, kterého našli u břehu řeky Ohře 22. prosince kolemjdoucí v Karlových Varech,…

Muž na Sokolovsku zabil partnerku a jejího milence. Tamní kriminálka řeší…

17.01.2021 18:07 Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama