Gruzínec neuspěl se stížností, za podíl na vraždě dostal 16 let

Gruzínec Mamuka Apchaidze neuspěl s ústavní stížností, za podíl na vraždě ázerbájdžánského podnikatele v pražských Holešovicích si odpyká 16 let ve vězení. Ústavní soud označil stížnost za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Podle stížnosti přetrvávají pochybnosti o mužově spoluvině na vraždě a chybí přímé důkazy. ÚS připustil, že se zločin odehrál bez svědků. "Na místě činu nebyly zanechány ani jiné přímé důkazy, avšak na základě uceleného řetězce na sebe navzájem navazujících nepřímých důkazů bylo možné dospět k jednoznačnému závěru o vině stěžovatele a vyloučit jakoukoliv pochybnost," stojí v usnesení.

Podnikatele podle závěrů české justice zavraždil v červnu 2017 dvěma desítkami ran nožem Rus Ramil Alijev. Apchaidze při útoku na odlehlém parkovišti Na Maninách hlídal, podílel se i na plánování. Pobodaný muž zvládl před smrtí odjet z místa činu autem, s nímž pak opodál havaroval.

Spoluvina Gruzínce na vraždě podnikatele se podle pravomocného verdiktu jednoznačně prokázala. Podle spisu přijel s Rusem den před činem do Prahy a telefonicky si domluvil schůzku s obětí na vytipovaném parkovišti.

Alijev s Apchaidzem už dvě hodiny po činu seděli v autobuse mířícím do Lvova na Ukrajině. Předtím se prý na nádraží na Florenci stihli převléct a část svých věcí tam vyhodili do odpadkového koše.

Apchaidzeho později zadržela ukrajinská policie na základě evropského zatykače. Vinu popíral. Prvoinstanční Městský soud v Praze mu uložil 17 let vězení. Odvolací senát trest o rok zmírnil. Po propuštění z vězení bude z Česka vyhoštěn.

Alijev byl stíhán jako uprchlý, dostal 18letý trest. Motivem činu mohla být osobní msta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opilá těhotná žena napadla a zranila lékařku, hrozí jí tři roky vězení

15.09.2020 14:26 Opilá pětadvacetiletá těhotná žena napadla dnes časně ráno v Přerově lékařku přivolané záchranné…

Praha chce od obžalovaných za zřícení trojské lávky 8,2 milionu

15.09.2020 12:06 Soud dnes začal projednávat zřícení trojské lávky, při kterém utrpěli čtyři chodci těžkou újmu na…

Policie zabavila obchodníkům statisíce nekolkovaných cigaret

15.09.2020 10:18 Karvinští policisté obvinili v těchto dnech čtyři lidi, kteří podle nich obchodovali s nelegálním…

Muži z filmu V síti hrozí až 12 let vězení

12.09.2020 15:20 Státní zástupce v pátek obžaloval jednoho z mužů vystupujících v dokumentu V síti. Viní ho ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama