Kriminalisté odložili trestní oznámení týkající se možného tunelování OKD

Kriminalisté téměř po pěti letech odložili prověřování trestního oznámení, které se týkalo možného vytunelování společnosti OKD poté, co ji v roce 2004 převzal miliardář Zdeněk Bakala. Podezření z trestného činu se nepotvrdilo.

OKD, Důl Paskov
doporučujeme

Uvedla to dnes Česká televize (ČT), kterou o rozhodnutí informoval dozorující státní zástupce Alexandr Dadam z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

OKD je od roku 2018 opět ve vlastnictví státu. "Policejní orgán rozhodl o odložení věci. Aktuálně už mám informaci o doručení a už vím, že společnost OKD proti rozhodnutí podala stížnost," uvedl Dadam.

Trestní oznámení podala v květnu 2016 společnost Arca Capital, která v té době patřila slovenskému finančníkovi Pavolovi Krúpovi. Důvody, které vedly k pádu OKD, prověřovali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Zjišťovali, zda majitel OKD po roce 2004 záměrně neučinil sérii kroků, které fakticky vedly k úpadku firmy v roce 2016. Akcie nástupnické společnosti OKD převzala v roce 2018 státem vlastněná firma Prisko.

Prověřování případu se podle ČT prodlužovalo především kvůli rozsáhlému znaleckému posudku, který měl pomoci odhalit, zda se tehdejší vedení společnosti dopustilo nezákonného jednání. Bývalý spolumajitel OKD Bakala prohlašuje, že při působení ve firmě vždy jednal v souladu s právem.

Situací v OKD a privatizací firmy se zabývala i sněmovní vyšetřovací komise. Zkoumala převody státních akcií těžební firmy, včetně prodeje minoritního podílu v roce 2004. Poslanci se věnovali také plnění závazků, které novému majiteli stanovila smlouva, příčinám úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a lidí. Z komise loni vzešlo několik trestních oznámení, mimo jiné na bývalé ministry za ČSSD Bohuslava Sobotku a Milana Urbana a za ODA Vladimíra Dlouhého a Jiřího Skalického a také na podnikatele Bakalu a Viktora Koláčka.

Témata: OKD | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie pátrá po čtyřech útočnících. Pěstmi a kopanci zmlátili dva mladíky…

11.04.2021 10:58 Policie pátrá po čtveřici útočníků, kteří podle ní bezdůvodně napadli v březnu u stanice metra…

Muž, kterého omilostnil Zeman, v minulosti vraždil

08.04.2021 11:37 Muž, kterému minulý týden udělil milost prezident Miloš Zeman, byl počátkem 90. let odsouzen za…

Středočeští policisté vyšetřují dva pokusy o vraždu mezi partnery

05.04.2021 16:22 Středočeští kriminalisté vyšetřují dva pokusy o vraždu, které se staly v neděli v Lysé nad Labem na…

Policie rozpustila nelegální párty v pražském bytě

05.04.2021 12:29 Na oslavě v jednom z bytů v Praze 1 se v neděli večer sešlo více něž pět desítek lidí. Akci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama