Kriminalisté rozkryli velký případ podvodných e-shopů. Poškozeno je přes 400 lidí

Olomoučtí kriminalisté rozkryli rozsáhlý případ podvodných e-shopů, které v ČR fungovaly dva roky. Poškozeno je přes 400 lidí, škoda dosáhla tří milionů korun. Obviněni jsou tři lidé, sedmadvacetiletý muž z Mělníku a dva cizinci. Obviněný Čech byl za pomoci polských policistů zadržen v Polsku, kde se dlouhodobě ukrýval pod falešnou identitou, cizinci byli dopadeni v Praze.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Za podvod trojici hrozí až osm let vězení," řekl dnes novinářům kriminalista Pavel Schweiner.

"Je to poměrně velmi rozsáhlá trestná činnost fungující od října 2018, kdy máme zadokumentováno 13 e-shopů, existuje přitom vysoký předpoklad, že těch falešných e-shopů bude daleko více. Co do počtu poškozených, který bude s velkým předpokladem vyšší, tak i do počtu škody, která bude pravděpodobně vyšší, si myslím, že jde o velmi rozsáhlou, dlouhotrvající trestnou činnost," řekl dnes ČTK Schweiner.

Podvodné e-shopy působily v České republice od října 2018, systém policisté specializovaní na kybernetickou kriminalitu za pomoci analytiků odkrývali od loňského října. Obvinění fiktivní internetové obchody zakládali v Česku, Polsku a na Ukrajině, šlo například o cleverelektro.cz, maxmobil24.cz, topstore.cz, alltronix.cz, smartyx.cz či oneelektro.cz. "Na e-shopech byla velká rozmanitost zboží od telefonů přes pračky či sušičky, cena byla mírně ponížena oproti ostatním e-shopům. Byl na nich přitom vždy jediný způsob platby, a to z účtu na účet," popsal kriminalista.

Samostatný systém podvodů označili vyšetřovatelé jako velmi sofistikovaný. Po založení podvodných e-shopů nabrali pachatelé bílé koně, kteří fungovali jako operátoři nebo skladníci. Lidé si na stránkách podvodných e-shopů vybrali zboží, systém jim vygeneroval objednávku, ale lidé peníze nevědomky poslali na bankovní účty skutečných internetových obchodů a zaplatili tak za podvodníky. Odtud pachatelé dostávali zaplacené zboží, které využívali pro svou potřebu nebo je vyváděli do zahraničí. Lidé se tak zaplaceného zboží nikdy nedočkali.

Každý podvodný e-shop fungoval jen několik dní, lidé najatí jako bílí koně o trestné činnosti podle kriminalistů neměli ponětí. Za práci nedostali nikdy zaplaceno, v případu tak mají postavení svědků. "Na každý takový e-shop přišlo 50 až 80 objednávek, u najatých skladníků si poté pachatelé zboží vyzvedávali nebo si najali externí autodopravce, kteří mohli během covidu přejet přes hranice," uvedl Schweiner. Dodal, že bylo složité zajišťovat výnos z této trestné činnosti, zboží totiž s obrovskou rychlostí expandovali pachatelé do zahraničí.

Po obviněném Čechovi zdrženém v Polsku bylo už dříve vyhlášeno celostátní pátrání včetně evropského zatykače. Již dříve se podle policistů dopouštěl trestné činnosti a vyhýbal se nástupu do vězení, kde si nyní odpykává trest za předchozí trestnou činnost. Obvinění cizinci jsou ve vazbě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bohumínský žhář údajně již v červnu ohrožoval rodinu plynovou pistolí,…

14.08.2020 15:42 Muž podezřelý ze zapálení bytu v Bohumíně prý rodinu už dříve ohrožoval plynovou pistolí. Policie…

Daňová kobra v akci: Policie vyšetřuje podvody se škodou přes 220 milionů

14.08.2020 09:38 Zlínští kriminalisté vyšetřují rozsáhlý případ daňových karuselových podvodů. Stíhají 16 fyzických…

74letý senior napadl ve Vysokém Mýtě dva lidi, jsou vážně zranění

13.08.2020 16:50 Muž a žena středního věku utrpěli ve středu večer zranění při napadení ve Vysokém Mýtě. Z útoku je…

Vandalové poničili výstavu o Miladě Horákové. Zcela nepochopitelné,…

10.08.2020 11:07 V noci na dnešek někdo poničil panely z výstavy připomínající vraždu Milady Horákové a procesy 50.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama