Muž se přiznal k loupežným přepadením, sháněl peníze na heroin

Jiří Horváth se dnes u soudu přiznal ke čtyřem loupežným přepadením a osmi krádežím, které spáchal v hlavním městě v předvánočním období roku 2019. Uvedl, že potřeboval peníze kvůli své dlouhodobé závislosti na heroinu. Muži, který nožem vážně zranil jednu z přepadených žen, hrozí až 12 let vězení. Projevil zájem uzavřít dohodu o vině a trestu. Soud o ní rozhodne v úterý.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Přepadení se odehrála v rychlém sledu - 17., 19., 23. a 25. prosince 2019. Pachatelova agresivita při nich rostla. Policie v útočníkovi identifikovala Horvátha a varovala veřejnost, že muž je ozbrojený a velmi nebezpečný. Nakonec ho dopadla na autobusové zastávce krátce po vyloupení čerpací stanice v Praze 10.

"Já jsem byl prostě tak závislej na heroinu, že mě to dočista ovládlo. Proto jsem dělal takový šílený věci, který bych s čistou hlavou prostě neudělal. Moc mě to mrzí," řekl u pražského městského soudu v nesouvislých větách Horváth. Šestačtyřicetiletý muž z Brna o sobě uvedl, že nikdy nepracoval a že heroin užívá od roku 1995. Za metadon ho vyměnil pouze tehdy, když pobýval ve vězení.

"Jako kdyby vás ovládal nějakej démon. Já jsem šel za jediným cílem: že si to prostě musím dát," uvedl Horváth. Oběti si vybíral náhodně. "Nevím, prostě jsem šel," řekl k tomu.

Nejprve za bílého dne přepadl osmdesátiletého seniora, který na proseckém sídlišti vcházel do domu. Vzal mu peněženku. O dva dny později vyloupil večer květinářství v Karlíně, na prodavačku vytáhl nůž.

Nejzávažnější útok se stal odpoledne před Štědrým dnem v restauraci ve Vltavské ulici na Smíchově. Servírku Horváth pobodal do břicha a hrudníku, aby se zmocnil peněženky s tržbou 9000 korun. Žena skončila v nemocnici v umělém spánku. "Nejvíc mě mrzí ta ženská. Tady ta událost se mi vrátí jinak. Karma, osud," poznamenal k tomu Horváth.

Dopoledne na Boží hod vánoční pak lupič sebral peníze z pokladny čerpací stanice. I tam ohrožoval ženskou obsluhu nožem.

Obžaloba viní Horvátha také z osmi krádeží spáchaných v Praze od 25. listopadu do 20. prosince 2019. Ukradené peníze a věci vyčíslila státní zástupkyně na 77.000 korun. Zloděj ukradl zboží v prodejně elektroniky, peněženky lidem v supermarketech, tržbu z nehlídané pokladny či kufr z hotelové recepce.

Horváth si aktuálně ve vězení odpykává trest za jinou majetkovou trestnou činnost.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie v případu otrávené Bečvy čeká na znalecký posudek

26.02.2021 16:42 Policie stále čeká na znalecký posudek týkající se zářijové otravy řeky Bečvy. Podle dřívějšího…

Pražští strážníci ve čtvrtek řešili 187 lidí bez respirátoru

26.02.2021 11:14 Hlídky Městské policie hlavního města (MPP) v Praze ve čtvrtek řešily 187 případů porušení vládního…

Policie na D2 u Lanžhota zadržela další běžence

22.02.2021 14:12 Policie na bývalém hraničním přechodu Lanžhot na Břeclavsku zadržela čtyři běžence, zřejmě jsou z…

Policie vyšetřuje nález mrtvých zvířat u Sedlice na Příbramsku

22.02.2021 12:51 Policisté vyšetřují nález 16 mrtvých zvířat včetně orla mořského, dvou jestřábů a tří kání lesních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama