Muž šířil lži o teroristech a podílel se na zastrašování Babiše. Hrozí mu vězení

Muž čelí obžalobě z šíření poplašné zprávy spočívající v tom, že v Česku zaútočí teroristé. Kriminalisté ho navíc viní ze 175 kybernetických útoků proti různým subjektům a z toho, že na sociálních sítích vyzýval k hackerským útokům na vládní instituce či politické strany. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Muži, který podle policie rovněž spolupracoval na zastrašování současného premiéra Andreje Babiše (ANO), hrozí až čtyřleté vězení.

Obžalovaný muž podle vyšetřovatelů tvrdil na facebooku, že na území České republiky jsou v červnu a červenci roku 2016 v plánu bombové útoky. Toto tvrzení umocnil vytvořením a zveřejněním videonahrávky, která uváděla, že v srpnu téhož roku zaútočí aktivní teroristické buňky v Praze u konkrétních stanic metra.

"Nepravdivě vinil státní aparát a mezinárodní organizaci Interpol, že tyto informace zatajují, i když žádný teroristický útok spáchán nebyl a uvedené informace státní orgány neměly prokazatelně k dispozici," uvedl Ibehej.

Muž podle policie na sociálních sítích také "spolupracoval na zastrašovacích metodách" s člověkem, který se snažil přimět tehdejšího ministra financí Babiše, aby nečinil kroky k projednání zákonů o EET a aby zastavil projednání regulace internetových hazardních her. Hlavnímu iniciátorovi zastrašování už soud uložil roční podmínku.

Vedle šíření poplašné zprávy je muž obžalován také z neoprávněného přístupu k počítačovému systému a z opatření a přechovávání přístupového zařízení k tomuto systému. "Při úkonech trestního řízení bylo zajištěno zhruba sto softwarových nástrojů, které byly přizpůsobeny k neoprávněné činnosti," uvedl k tomu mluvčí.

Obžaloba dále tvrdí, že muž nabízel své služby jako hacker a že si ho dvě ženy najaly k tomu, aby pronikl do konkrétní webové prezentace. Ženy už za to justice potrestala půlročními podmínkami.

Do hackerství zapojil muž podle Ibeheje i dva mladistvé. Jeden za to byl odsouzen k osmiměsíční podmínce, u druhého bylo stíhání podmínečně zastaveno se sedmiměsíční zkušební dobou.

Policejní centrála ukončila vyšetřování celého případu letos v květnu, Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 pak podalo obžalobu koncem minulého měsíce. Muž je stíhaný na svobodě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bohumínský žhář údajně již v červnu ohrožoval rodinu plynovou pistolí,…

14.08.2020 15:42 Muž podezřelý ze zapálení bytu v Bohumíně prý rodinu už dříve ohrožoval plynovou pistolí. Policie…

Daňová kobra v akci: Policie vyšetřuje podvody se škodou přes 220 milionů

14.08.2020 09:38 Zlínští kriminalisté vyšetřují rozsáhlý případ daňových karuselových podvodů. Stíhají 16 fyzických…

74letý senior napadl ve Vysokém Mýtě dva lidi, jsou vážně zranění

13.08.2020 16:50 Muž a žena středního věku utrpěli ve středu večer zranění při napadení ve Vysokém Mýtě. Z útoku je…

Vandalové poničili výstavu o Miladě Horákové. Zcela nepochopitelné,…

10.08.2020 11:07 V noci na dnešek někdo poničil panely z výstavy připomínající vraždu Milady Horákové a procesy 50.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama