Obětí podvodu za miliardu je velký počet, policii mají jen psát

Obětí podvodu za více než miliardu korun v kauze J.O. Investment je tak velké množství, že mají policii kontaktovat jen písemně. Nemají také podávat vlastní žaloby, to by podle policie protáhlo trestní řízení.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

krimi
doporučujeme

Na webu policie to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Poškozených je nejméně 2060, ale policie očekává, že počet obětí i objem škod během vyšetřování značně vzrostou. Kvůli podvodu policisté obvinili tři lidi a zadrželi luxusní auta, značkové hodinky, zlato i velké množství peněz v hotovosti.

Oběti podvodníků podle Ibeheje nemusí podávat trestní oznámení. Policisté mají seznam poškozených a v příštích měsících se s nimi postupně spojí. "Vzhledem k mimořádnému počtu poškozených, kdy jednotlivým výkonem jejich práv by mohl být ohrožen rychlý průběh trestního řízení, bude navrženo, aby soudce rozhodl, že poškození budou moci uplatňovat svá práva pouze prostřednictvím společného zmocněnce," uvedl mluvčí.

Policisté také podle něj nemohou odpovídat na telefonické a e-mailové dotazy k kauze, protože by to mohlo narušit trestní řízení. "V souvislosti s kauzou společnosti J.O. Investment žádáme, aby poškozené osoby v případě potřeby kontaktovaly policejní orgán výhradně písemnou formou prostřednictvím adresy: NCOZ, PO BOX 41/NCOZ, 156 80 Praha 5 - Zbraslav, či datové schránky: eesyd9x, k č.j. NCOZ-3833/TČ-2019-412402," uvedl Ibehej.

Obvinění nabízeli prostřednictvím pražské firmy J.O. Investment investice na světových burzách. Slibované výnosy od 30 do 100 procent z investice ale byly podle Ibeheje nereálné. Pokud byly výnosy skutečně vyplaceny, tak jen za použití peněz dalších klientů, protože firma fungovala na základě takzvaného Ponziho schématu, stejně jako pyramidové hry.

Ve skutečnosti obvinění nic neinvestovali a vylákané peníze používali hlavně na nákup drahých aut a dalších věcí či domů. Policisté při řadě domovních prohlídek zadrželi mnoho aut luxusních značek, jako Bentley, Maserati nebo Ferrari, nebo hodinky švýcarské značky Rolex. Našli také investiční cihly zlata a dalších drahých kovů či vysoké částky v hotovosti v české měně i eurech nebo dolarech.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie hledá dva lidi z Prahy. Panují obavy, že spáchali sebevraždu

05.04.2020 21:02 Policisté pátrají po dvou lidech z Prahy, kteří by se mohli pokusit o sebevraždu. Oběma je 46 let.…

Řidič se po Brně hnal rychlostí 188 km/h

03.04.2020 12:38 Policie v Brně aktuálně řeší desítky případů překročení rychlosti, v některých případech výrazné.…

Patnáctiletá dívka v Brně ujížděla policii, vjela na zastávku

02.04.2020 14:00 Patnáctiletá dívka v nočním Brně ujížděla autem policii, vjela na zastávku, kde porazila dopravní…

Muž je podezřelý z výhrůžek členovi Ústředního krizového štábu

02.04.2020 13:27 Aktualizováno Kriminalisté zadrželi muže, který podle nich posílal jednomu z členů Ústředního krizového štábu e…

Související:

Právě se děje

Další zprávy