Policie chce v pražské kauze kolem DPP stíhat další dva lidi

Policie chce v kauze kolem nyní již bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka obvinit další dva lidi. Dnes to uvedl server Seznam Zprávy, podle kterého jsou ale dva z podezřelých v zahraničí, kriminalisté jim proto obvinění nemohli předat. V případu, který souvisí s hospodařením pražského dopravního podniku (DPP), je nyní obviněno 11 lidí.

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Obvinění si podle Seznam Zpráv zatím nevyslechli ekonomický náměstek dopravního podniku Matej Augustín, který je na Slovensku, a podnikatel Pavel Dovhomilija, který podle serveru od víkendu pobývá v Chorvatsku.

Augustín serveru řekl, že na policii půjde vypovídat až v pondělí se svými právními zástupci. "Do té doby se k tomu vyjadřovat nebudu, protože neznám ani obsah a rozsah obvinění. Zatím je to pro mě velmi nepřehledná situace, nerozumím jí," řekl náměstek. Dovhomilija na opakované telefonáty nereagoval, napsal server.

Mezi obviněnými je podle Seznam Zpráv vedle Hlubučka podnikatel Michal Redl. Oba jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině a Redl čelí i podezření z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Mezi obviněné podle webu patří i vedoucí jednotky informačních technologií dopravního podniku Luděk Šteffel, šéf právního odboru Dalibor Kučera, vedoucí odboru technické správy objektů Martin Vejsada, různí podnikatelé, osobní řidič Redla či obchodní zástupce radiokomunikační firmy.

Podle Seznam Zpráv byl hlavou skupiny Redl, který v minulosti spolupracoval s uprchlým zločincem Radovanem Krejčířem. "Podle policejní verze případu se vše dalo do pohybu v letech 2018 a 2019, kdy se lysolajský starosta Hlubuček stal náměstkem primátora a začala se formovat – opět podle policie – organizovaná zločinecká skupina," napsaly Seznam Zprávy.

Do zájmu podezřelých dostal pražský dopravní podnik, ve kterém podle policie "postupně a systematicky obsadili klíčové pozice tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od 'vítězných' firem úplatky", uvedl server.

Prvním cílem bylo podle policejního obvinění obsazení pozice ekonomického ředitele dopravního podniku, do níž Redl prosazoval svého dlouholetého kamaráda Augustína. Hlubuček se jako člen dozorčí rady podle webu zasadil o to, aby byl Augustín zvolen. Augustín pak podle serveru na pokyn Redla prosadil na místo ředitele úseku IT Šteffela. Jako další pak skupiny obsadila pozici vedoucího odboru technické správy objektů Vejsadou, píše server.

Policie podle webu podezřívá skupinu z manipulace či uplácení zakázek. Jedna podle webu souvisí s IT službami, které dopravnímu podniku poskytovala společnost Uniprog Solutions. "Její šéf Maroš Jančovič platil, jak říkají detektivové, Redlově a Hlubučkově skupině miliony ročně, aby mohl pracovat pro dopravní podnik. Firma z toho navíc vytěžila další zakázky. Právě Jančovič je dalším obviněným," uvedly Seznam Zprávy. Skupina se podle serveru zaměřila i na oblast byznysu ve vymáhání neuhrazených pohledávek z přepravy formou exekucí.

Detektivové podle serveru také zmonitorovali žádost o úplatek, který Redl s Hlubučkem podle policie chtěli od developera Serge Leona Borensteina. "Michal Redl společně s Petrem Hlubučkem zosnovali nejpozději dne 6. dubna 2020 plán s úmyslem získat pro sebe a další členy zločinecké organizované skupiny majetkový prospěch, který spočíval v tom, že ekonomický ředitel Matej Augustín bude kontaktovat předem vybranou osobu blízkou Serge Leonu Borensteinovi, jejímž prostřednictvím bude požadovat jednak za účelem dalšího vyjednávání a jednak finanční částku pět milionů korun za to, že se na nadcházejícím zasedání představenstva zdrží námitek proti uzavření smlouvy o vzniku společného podniku," cituje Seznam z usnesení o zahájení stíhání.

Hlubuček dnes rezignoval na funkci náměstka pražského primátora, člena rady hlavního města a člena dozorčí rady Pražských služeb. Ve středu po výzvě vedení strany rezignoval na všechny stranické funkce včetně pozice na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě. Hnutí STAN mu pozastavilo členství. Hlubuček se vzdal také členství v dozorčí radě DPP.

"Bohužel v současné době není možné publikovat detaily z usnesení o zahájení trestního stíhání. Takový postup by mohl mařit probíhající trestní řízení. Jsem však klientem zmocněn uvést, že popis jednání klienta obsažený v usneseni o zahájení trestního stíhání se skutečně diametrálně liší od toho, jak je klient a jeho role v kauze DP, na základě informací uniklých od médií, veřejně prezentována. Lze tedy jen apelovat, aby i v případě Ing. Hlubučka jako osoby veřejného zájmu byl respektován princip presumpce neviny," uvedl Hlubučkův obhájce Lukáš Trojan.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Francouzský soud shledal Abdeslama vinným, odsoudil ho na doživotí

29.06.2022 21:57 Francouzský soud dnes odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama,…

Počasí: Bouřit bude ještě dnes a zítra, vyplývá z výstrahy

29.06.2022 06:30 Česko si v posledních dnech užívá hodně bouřlivého počasí, které postihuje především Čechy. Jinak…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Tři lidé a tři firmy čelí obžalobě za dotační podvod peníze, vylákali na…

29.06.2022 10:48 Evropská pověřená žalobkyně podala obžalobu na tři lidi a tři firmy za dotační podvod, poškození…

V Česku loni vznikly nové mezinárodní skupiny zaměřené na nelegální migraci

28.06.2022 10:26 V Česku loni vznikly nové mezinárodní skupiny zaměřené na nelegální migraci. Sociálně slabí Češi v…

Ústavní soud odmítl stížnost Zadeha ve sporu o odškodnění za dobu, kterou…

28.06.2022 08:53 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost podnikatele Shahrama Zadeha ve sporu o odškodnění za dobu, kterou…

Policie odložila reklamní větev kauzy Čapí hnízdo

27.06.2022 09:02 Policie odložila takzvanou reklamní větev kauzy Čapí hnízdo, ve které prověřovala možné daňové…

Z Valdic se dnes ráno pokusil uprchnout vězeň

25.06.2022 17:20 Z věznice Valdice na Jičínsku se dnes ráno pokusil uprchnout vězeň. Než ho vězeňská služba dopadla,…

Dva čeští dobrovolníci jsou podezřelí z rabování na Ukrajině

25.06.2022 11:50 Aktualizováno Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezřívá dva české dobrovolníky z rabování ve…

Policie rozkryla organizovanou skupinu výrobců drog, obviněno sedm lidí

23.06.2022 12:24 Aktualizováno Policie v Olomouckém kraji odkryla organizovanou skupinu výrobců pervitinu, drogu podle…

Policie obvinila pětatřicetiletého muže z vraždy rodičů v rodinném domě na…

18.06.2022 14:41 Aktualizováno Policie obvinila pětatřicetiletého muže z vraždy rodičů v rodinném domě v obci u České Skalice na…

Policie obvinila muže z čtyřnásobné vraždy v Loučce na Vsetínsku

15.06.2022 12:40 Aktualizováno Kriminalisté obvinili z čtyřnásobné vraždy jednatřicetiletého muže ze Vsetínska. Muž podle nich…

Na Rychnovsku vraždil profesionální voják. Postřílel svou rodinu, pak i…

14.06.2022 11:10 Aktualizováno Při pondělní tragédii v Javornici na Rychnovsku jednatřicetiletý muž zastřelil o rok starší…

Související:

Právě se děje

reklama