Policie chce v pražské kauze kolem DPP stíhat další dva lidi

Policie chce v kauze kolem nyní již bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka obvinit další dva lidi. Dnes to uvedl server Seznam Zprávy, podle kterého jsou ale dva z podezřelých v zahraničí, kriminalisté jim proto obvinění nemohli předat. V případu, který souvisí s hospodařením pražského dopravního podniku (DPP), je nyní obviněno 11 lidí.

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Obvinění si podle Seznam Zpráv zatím nevyslechli ekonomický náměstek dopravního podniku Matej Augustín, který je na Slovensku, a podnikatel Pavel Dovhomilija, který podle serveru od víkendu pobývá v Chorvatsku.

Augustín serveru řekl, že na policii půjde vypovídat až v pondělí se svými právními zástupci. "Do té doby se k tomu vyjadřovat nebudu, protože neznám ani obsah a rozsah obvinění. Zatím je to pro mě velmi nepřehledná situace, nerozumím jí," řekl náměstek. Dovhomilija na opakované telefonáty nereagoval, napsal server.

Mezi obviněnými je podle Seznam Zpráv vedle Hlubučka podnikatel Michal Redl. Oba jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině a Redl čelí i podezření z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Mezi obviněné podle webu patří i vedoucí jednotky informačních technologií dopravního podniku Luděk Šteffel, šéf právního odboru Dalibor Kučera, vedoucí odboru technické správy objektů Martin Vejsada, různí podnikatelé, osobní řidič Redla či obchodní zástupce radiokomunikační firmy.

Podle Seznam Zpráv byl hlavou skupiny Redl, který v minulosti spolupracoval s uprchlým zločincem Radovanem Krejčířem. "Podle policejní verze případu se vše dalo do pohybu v letech 2018 a 2019, kdy se lysolajský starosta Hlubuček stal náměstkem primátora a začala se formovat – opět podle policie – organizovaná zločinecká skupina," napsaly Seznam Zprávy.

Do zájmu podezřelých dostal pražský dopravní podnik, ve kterém podle policie "postupně a systematicky obsadili klíčové pozice tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od 'vítězných' firem úplatky", uvedl server.

Prvním cílem bylo podle policejního obvinění obsazení pozice ekonomického ředitele dopravního podniku, do níž Redl prosazoval svého dlouholetého kamaráda Augustína. Hlubuček se jako člen dozorčí rady podle webu zasadil o to, aby byl Augustín zvolen. Augustín pak podle serveru na pokyn Redla prosadil na místo ředitele úseku IT Šteffela. Jako další pak skupiny obsadila pozici vedoucího odboru technické správy objektů Vejsadou, píše server.

Policie podle webu podezřívá skupinu z manipulace či uplácení zakázek. Jedna podle webu souvisí s IT službami, které dopravnímu podniku poskytovala společnost Uniprog Solutions. "Její šéf Maroš Jančovič platil, jak říkají detektivové, Redlově a Hlubučkově skupině miliony ročně, aby mohl pracovat pro dopravní podnik. Firma z toho navíc vytěžila další zakázky. Právě Jančovič je dalším obviněným," uvedly Seznam Zprávy. Skupina se podle serveru zaměřila i na oblast byznysu ve vymáhání neuhrazených pohledávek z přepravy formou exekucí.

Detektivové podle serveru také zmonitorovali žádost o úplatek, který Redl s Hlubučkem podle policie chtěli od developera Serge Leona Borensteina. "Michal Redl společně s Petrem Hlubučkem zosnovali nejpozději dne 6. dubna 2020 plán s úmyslem získat pro sebe a další členy zločinecké organizované skupiny majetkový prospěch, který spočíval v tom, že ekonomický ředitel Matej Augustín bude kontaktovat předem vybranou osobu blízkou Serge Leonu Borensteinovi, jejímž prostřednictvím bude požadovat jednak za účelem dalšího vyjednávání a jednak finanční částku pět milionů korun za to, že se na nadcházejícím zasedání představenstva zdrží námitek proti uzavření smlouvy o vzniku společného podniku," cituje Seznam z usnesení o zahájení stíhání.

Hlubuček dnes rezignoval na funkci náměstka pražského primátora, člena rady hlavního města a člena dozorčí rady Pražských služeb. Ve středu po výzvě vedení strany rezignoval na všechny stranické funkce včetně pozice na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě. Hnutí STAN mu pozastavilo členství. Hlubuček se vzdal také členství v dozorčí radě DPP.

"Bohužel v současné době není možné publikovat detaily z usnesení o zahájení trestního stíhání. Takový postup by mohl mařit probíhající trestní řízení. Jsem však klientem zmocněn uvést, že popis jednání klienta obsažený v usneseni o zahájení trestního stíhání se skutečně diametrálně liší od toho, jak je klient a jeho role v kauze DP, na základě informací uniklých od médií, veřejně prezentována. Lze tedy jen apelovat, aby i v případě Ing. Hlubučka jako osoby veřejného zájmu byl respektován princip presumpce neviny," uvedl Hlubučkův obhájce Lukáš Trojan.

Rusko zaútočilo raketami na nákupní centrum plné lidí

27.06.2022 21:11 Počet obětí na životech v ukrajinském městě Kremenčuk, kde dnes ruské střely zasáhly obchodní…

Rusko nezaplatilo úroky ze zahraničních dluhopisů, je v platební…

27.06.2022 16:07 Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Stalo se tak poté, co v neděli…

Počasí zakončí tropický týden deštěm a bouřkami

27.06.2022 06:30 Ačkoliv má Česko před sebou tropický týden, kdy prakticky každý den mohou teploty překonávat…

Užívání konopí zvyšuje podle OSN tlak na zdravotnické systémy

27.06.2022 09:19 Rostoucí spotřeba konopí vyvíjí tlak na zdravotnická zařízení ve světě. Ve své nové zprávě to uvádí…

V Bohumíně se srazilo pendolino s lokomotivou, strojvedoucí zemřel

27.06.2022 12:36 Vlak pendolino odjíždějící do Prahy se dnes brzo ráno srazil ve stanici Bohumín na Karvinsku s…

Policie odložila reklamní větev kauzy Čapí hnízdo

27.06.2022 09:02 Policie odložila takzvanou reklamní větev kauzy Čapí hnízdo, ve které prověřovala možné daňové…

Z Valdic se dnes ráno pokusil uprchnout vězeň

25.06.2022 17:20 Z věznice Valdice na Jičínsku se dnes ráno pokusil uprchnout vězeň. Než ho vězeňská služba dopadla,…

Dva čeští dobrovolníci jsou podezřelí z rabování na Ukrajině

25.06.2022 11:50 Aktualizováno Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezřívá dva české dobrovolníky z rabování ve…

Policie rozkryla organizovanou skupinu výrobců drog, obviněno sedm lidí

23.06.2022 12:24 Aktualizováno Policie v Olomouckém kraji odkryla organizovanou skupinu výrobců pervitinu, drogu podle…

Policie obvinila pětatřicetiletého muže z vraždy rodičů v rodinném domě na…

18.06.2022 14:41 Aktualizováno Policie obvinila pětatřicetiletého muže z vraždy rodičů v rodinném domě v obci u České Skalice na…

Policie obvinila muže z čtyřnásobné vraždy v Loučce na Vsetínsku

15.06.2022 12:40 Aktualizováno Kriminalisté obvinili z čtyřnásobné vraždy jednatřicetiletého muže ze Vsetínska. Muž podle nich…

Na Rychnovsku vraždil profesionální voják. Postřílel svou rodinu, pak i…

14.06.2022 11:10 Aktualizováno Při pondělní tragédii v Javornici na Rychnovsku jednatřicetiletý muž zastřelil o rok starší…

Vražda na Rychnovsku: Policie našla v domě tři mrtvá těla

13.06.2022 20:13 Aktualizováno Policie prověřuje násilné úmrtí tří lidí v rodinném domě na Rychnovsku. Mrtvá těla se našla dnes…

Policie řešila loni 2200 trestných činů spáchaných na seniorech

13.06.2022 18:37 Policie vyšetřovala loni zhruba 2200 trestných činů, jejichž obětí se stali lidé nad 65 let.…

Policie navrhla podání obžaloby v případu krácení daní a praní špinavých…

13.06.2022 10:54 Policie navrhla podání obžaloby v případu krácení daní a praní špinavých peněz se škodou zhruba 700…

Související:

Právě se děje

reklama