Policie loni odhalila o téměř 25 procent víc nelegálních migrantů

Cizinecká policie v loňském roce odhalila při nezákonné migraci 7093 cizinců, což je oproti roku 2019 nárůst o téměř 25 procent. Číslo ale velmi ovlivnili migranti zadržení kvůli porušování nařízení ministerstva zdravotnictví omezující pobyt cizinců kvůli šíření nemoci covid-19.

Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Oproti předloňsku poklesl naopak počet lidí zadržených na vnější schengenské hranici. Provoz na mezinárodních letištích se totiž podle Majera snížil o téměř 80 procent.

"Data nelze bez dalšího srovnávat s jinými lety," prohlásil náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Celý rok byl podle něho významně poznamenán protikoronavirovými opatřeními - vyhlášením nouzového stavu na jaře a na podzim, zavedením hraničních kontrol či zákazem vstupu cizinců bez trvalého či přechodného pobytu. Například od března do května tak nelegální migrace výrazně poklesla.

Stoupl zejména počet cizinců odhalených při nelegálním pobytu. Loni jich bylo 6645, v roce 2019 pak 5174. Šlo o lidi, kteří do Česka přijeli legálně, ale zůstali zde i po uplynutí povolené doby nebo navzdory opatřením. Nejčastějšími zadrženými byli Ukrajinci, následovali Moldavané a Gruzínci. Nejvíce migrantů bylo jako v předchozích letech v Praze.

Počet cizinců, kteří chtěli do Česka nezákonně přicestovat přes vnější schengenskou hranici poklesl z 503 na 448. Číslo se snížilo zejména ve druhém čtvrtletí. Po zavedení březnových opatření zadržela cizinecká policie pouze jednoho člověka. "V dubnu poklesly lety téměř na nulu," uvedl Vondrášek. Policisté v té době ale například odbavili 52 letadel se zdravotnickým materiálem z Číny. Byli také nasazeni na hranicích s Rakouskem, Německem, Polskem a Slovenskem.

Policie loni také zajistila 486 běženců, kteří se chtěli přes Česko dostat do jiné země. Nejvíce, 182, jich zadrželi v listopadu. Oproti roku 2019 jich přibylo o 220. Většinou mířili v dodávkách a kamionech ze Slovenska do Německa. Nejvíce migrantů bylo z Afghánistánu, následovali Syřané, Marokánci a Turci. Nejvíce problémů má podle Majera policie s Afghánci, kteří se často vydávají za nezletilé.

Počet cizinců, kteří se v Česku zdržovali nelegálně mírně stoupá od roku 2017. Nejvyšší byl však v roce 2015, kdy kulminovala v Evropě migrační krize.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Policie ČR

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 36 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy