Pozor. Na internetu řádí falešní vojáci, z žen se snaží vylákat peníze

Člověk vydávající se za amerického vojáka chtěl po ženě z Blanenska po jejich seznámení na internetu peníze. Žena to ohlásila policii. Obdobných případů podle policie v ČR přibývá, varují před nimi. Na policejním webu to dnes uvedla mluvčí Lenka Koryťáková.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Falešní vojáci přes sociální sítě podle mluvčí vyhledávají kontakt se ženami, u kterých se snaží vzbudit důvěru a zalíbení. Poté se od nich pod různými legendami snaží vylákat peníze. Poslední nahlášený případ na Blanensku je z minulého týdne.

"Podvodník se na internetu vydával za amerického vojáka, který se v současné době nachází na misi v Sýrii. Voják se snažil získat u jednačtyřicetileté ženy z Blanenska důvěru přes sociální síť," uvedla mluvčí.

Přes internet si spolu psali asi půl roku, od srpna 2019 do 16. ledna 2020. Dotyčný se ženě mimo jiné svěřil, že za své dosavadní služby dostal 20 zlatých cihel, které by potřeboval uschovat. "Za důvěryhodnou osobu určil právě ji, což ženě lichotilo a následně se zásilkou souhlasila," uvedla mluvčí.

Podvodník si pak od ženy vyžádal osobní údaje, včetně kopie občanského průkazu, které mu zaslala. Podezření žena podle mluvčí pojala až ve chvíli, kdy jí přišel e-mail od údajné přepravní společnosti se žádostí o uhrazení 710 eur (téměř 18.000 Kč) za dopravu, což odmítla zaplatit.

"Voják poté změnil chování a začal ženě vyhrožovat s tím, že pokud neodešle peníze, přepošle celou komunikaci o jejich virtuálním vztahu jejímu manželovi. Celou věc hlavně z obavy o zneužití jejího dokladu žena následně nahlásila na Policii ČR," uvedla mluvčí.

Policie i na základě tohoto případu nabádá převážně ženy, které kontaktují různí zahraniční nápadníci se žádostí o přátelství, aby byly obezřetné. Nemají například posílat svému "virtuálnímu příteli" žádné peníze nebo důvěrné informace či osobní údaje včetně kopií dokladů.

Například na začátku loňského prosince policie uvedla, že osmašedesátiletá žena z Brněnska takto naposílala podvodníkovi na internetu, údajně vdovci žijícímu v USA, v přepočtu asi 1,6 milionu korun. Slíbil jí poslat balík s penězi, s přepravou se ale podle něj vyskytly problémy. Žena přišla o úspory, pozemky a dokonce si kvůli tomu vypůjčila peníze od rodinných příslušníků.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž se v tramvaji zastal invalidní seniorky. Zmlátili ho, svědci incidentu…

21.02.2020 16:38 Policie hledá svědky, kteří by jí pomohli najít dva muže. Policie je viní z napadení…

Útok v pelhřimovské nemocnici. Pacient dle policie napadl nožem jiného

21.02.2020 12:55 V pelhřimovské nemocnici napadl ve čtvrtek ráno dvaasedmdesátiletý muž nožem o devět let mladšího…

Kdo vykrádá domy kolem Prahy? V záhadném případu došlo k posunu

21.02.2020 09:24 Aktualizováno Policie má v souvislosti se sériovými vloupáními do domů kolem Prahy podezření na konkrétní osoby.…

Muž dle policie ukradl violoncello za 80 tisíc korun. Zloděje zachytily…

20.02.2020 12:35 Policisté hledají muže, který se v polovině ledna v Praze vloupal do zaparkovaného auta a ukradl z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama