Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně dnes zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz.

Eurozpravy.cz

Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro případné podání odvolání, obžalovaní na dnešní vyhlášení nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Kauza se týká více než půl miliardy korun, které podle státního zástupce pocházely z nelegálního podnikání skupiny kolem Radka Březiny. Podle obžaloby se Vladimír Březina a Stanislava Březinová podíleli na praní špinavých peněz v letech 2005 až 2013, kdy se je snažili legalizovat vklady na bankovní účty a nákupem cenných papírů i nemovitostí. Díky tomu si podle žalobce přišel Vladimír Březina na více než 446 milionů, Stanislava Březinová na více než 42 milionů a Radek Březina na 18 milionů korun. V případu byly původně obžalované také dvě asistentky, podle soudů se však jejich trestní odpovědnost vzhledem k žalovanému trestnému činu nepodařilo prokázat.

Podle dnešního rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem. Z předložených důkazů podle Houdka vyplývá, že v případě podnikání skupiny kolem Radka Březiny se míchaly peníze z nelegální i legální činnosti. Ve vztahu ke Vladimíru a Stanislavě Březinové se podle něj nepodařilo zjistit, že nakládali s penězi, které pocházely ze zdrojové trestné činnosti Radka Březiny a dalších lidí. "Tím pádem soud nemůže dovodit trestní odpovědnost," uvedl Houdek.

Okresní soud Vladimíra Březinu i Stanislavu Březinovou obžaloby zprostil už v roce 2019. Loni však odvolací krajský soud zprošťující rozsudek ve vztahu k Březinovi a Březinové kvůli vadám zrušil a vrátil věc zpět k projednání okresnímu soudu. Doplnění dokazování, kterému se soud věnoval minulý týden, zahrnovalo listinné důkazy. Před soudem neveřejně vypovídal i Tomáš Březina, který pro svého bratra Radka vedl takzvané černé účetnictví zabývající se nelegálními obchody. "Soud nezjistil nové okolnosti, které by ho vedly k tomu, aby změnil původní rozhodnutí," řekl dnes Houdek.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. "Nejsem úplně přesvědčen o tom, že by nebylo prokázáno, že to, co je zachyceno v černém účetnictví, by z převážné většiny nepocházelo z nelegální trestné činnosti Radka Březiny. Protože právě všechny záznamy, které ve zkratce nazývám jako černé účetnictví, sloužily především k evidenci pohledávek z mimobilančního lihu, který byl dodáván nelegálně dalším odběratelům," řekl po vynesení rozsudku Bartoš.

Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. "Soud se ztotožnil s řadou našich argumentů. Tím stěžejním je neprokázání objektivní stránky, kdy soud konstatoval, že není možné u každého jednotlivého vkladu rozlišit, zda se jednalo o legální či nelegální prostředky," uvedl Tomáš Vymazal, obhájce Stanislavy Březinové.

Vladimír Březina už dříve uvedl, že peníze získal mimo jiné podnikáním s elektronikou a půjčkami s vysokým úrokem. Stanislava Březinová řekla, že se na podnikání manžela aktivně nepodílela. Oba tvrdili, že o nelegálním podnikání Radka Březiny, který si za obchody s nezdaněným lihem odpykává 13 let vězení, nevěděli. Podle žalobce o ní naopak vědět museli. Způsobenou škodu vyčíslil olomoucký vrchní soud na více než 5,6 miliardy korun. Březinova kauza zaměstnává policii a žalobce od roku 2012, kdy se po vypuknutí metylalkoholové aféry zaměřili na nelegální výrobny lihovin.

Témata: EZ

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 21:17 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Muž obviněný z požáru bohumínského paneláku s 11 oběťmi přijal nabídku na…

17.09.2021 13:33 Aktualizováno Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Muž z dokumentu V síti jde za další obtěžování do vězení

16.09.2021 15:36 Jesenický soud poslal na 15 měsíců do vězení osmatřicetiletého muže, který se snažil navázat…

Muž odpovědný za smrtelný únik fenolu v Děčíně dostal podmínku

16.09.2021 13:49 Okresní soud v Děčíně dnes rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance…

Muž podezřelý z brutální vraždy studentky na Písecku spáchal ve vazbě…

13.09.2021 22:04 Aktualizováno Muž, kterého policie obvinila z vraždy mladé ženy na Písecku, spáchal ve vazbě sebevraždu. K…

Mladíka v Brně zmlátili tak, že ochrnul, pak ho odhodili v lese. Soud je…

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání čtveřice mladíků, kteří v Brně brutálně napadli a oloupili…

Soud uznal bývalé příslušníky StB vinné ze šikany disidentů

09.09.2021 13:43 Soud dnes uznal čtveřici bývalých příslušníků komunistické Státní bezpečnosti (StB) vinnými z toho,…

Policie zahájila stíhání za investiční podvod se škodou 1,5 miliardy korun

08.09.2021 12:28 Aktualizováno Policie obvinila jednoho člověka z podvodného vylákání celkem 1,5 miliardy korun od více než 4000…

Soud poslal do vězení dalšího Čecha, který bojoval na Ukrajině. Dostal…

08.09.2021 10:14 Dvacetiletý trest ve věznici se zvýšenou ostrahou vyměřil dnes za teroristický útok a za účast v…

Útočník v Brně pobodal mladou ženu, je v nemocnici

07.09.2021 18:15 Neznámý útočník v centru Brna dnes odpoledne pobodal mladou ženu, skončila v nemocnici s podezřením…

Soud odsoudil na 20 let Čecha, který bojoval na Ukrajině

07.09.2021 11:50 Městský soud v Praze dnes odsoudil za účast na teroristické skupině a teroristický útok k 20 letům…

Související:

Právě se děje

reklama