Záchranáři v případu úmrtí Roma v Teplicích vypověděli, že ze země zvedali bezvládné tělo

Záchranáři, kteří byli přivolaní v Teplicích v polovině června k Romovi, proti kterému zakročili policisté, vypověděli, že ze země zvedali bezvládné tělo. Muž měl už v té době podle nich zástavu srdce a nedýchal. Měl přitom ještě spoutané ruce.

Záběry z policejního zákroku v Teplicích

Vyplývá to ze zprávy o šetření zástupkyně veřejného ochránce práv Moniky Šimůnkové, zásah policistů v ní detailně popsala minutu po minutě. Policisté v Teplicích zakročili proti muži, který se choval agresivně, muž zemřel krátce po zásahu.

Policie už dříve uvedla, že mezi policejním zákrokem a úmrtím muže podle závěrečné pitevní zprávy neexistuje žádná souvislost. Šimůnková v průběžné zprávě, kterou zveřejnila v pondělí, dospěla k závěru, že policisté zasahující na místě třikrát pochybili. Například i tím, že po kolapsu dotyčného mu nesejmuli pouta z rukou a nezačali s okamžitou resuscitaci vlastními silami. Zda toto pochybení naplňuje znaky trestného činu neposkytnutí pomoci, je však podle ní zcela na orgánech činných v trestním řízení. Mluvčí krajské policie Daniel Vítek ČTK v pondělí řekl, že se policie vyjádří až poté, co se se stanoviskem zástupkyně veřejného ochránce práv seznámí.

Šimůnková šetření dosud neuzavřela, věcí se začala zabývat z vlastní iniciativy. Ve zveřejněné zprávě uvedla, že považovala za klíčové svědectví osádky prvního vozidla záchranářů, ti se jí ale vyjádřit odmítli. Pracovník kanceláře ombudsmana tedy kontaktoval policistu z odboru vnitřní kontroly Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje, aby si pořídil kopie výpovědí. Policista ale uvedl, že on je pro své hodnocení nepotřebuje, k dispozici je nemá a pokud existují, vyžadovat je nebude. Šimůnková je získala až od právníka rodiny zemřelého muže.

Ve zprávě jsou uvedeny výpovědi dvou zasahujících záchranářů, kteří byli na místo přivoláni. První uvedl, že po příjezdu automaticky vytahoval z vozu lehátko. Pacient podle něj ležel na zemi v klidu na břiše, ruce měl spoutané za zády. Jestli v tuto chvíli žil, záchranář nevěděl, protože muž byl obličejem k zemi. "Pak jsme ho s tím jedním policistou zvedli za paže ze země, přetočili jsme ho na bok a položili jsme ho na to připravené lehátko. Jen uvádím, že při zvedání toho muže nám tento aktivně nepomáhal, zvedali jsme bezvládné tělo," uvedl záchranář. Doplnil, že po položení na lehátko teprve v tuto chvíli viděl muži do obličeje. "Přitom jsme zjistili, že má rozšířené zornice, což byla známka toho, že nejeví známky života. Následně kolegyně zjistila, že pacient má srdeční zástavu," vypověděl muž.

Záchranářka uvedla, že pacient, který ležel spoutaný na břiše, neměl hmatný tep. "Již v tuto chvíli měl pacient zástavu oběhu, to znamená, že nedýchal. Následně jsem požádala o okamžité naložení na nosítka a naložení pacienta do sanitky," uvedla záchranářka. Resuscitace muže v sanitním voze následně nebyla úspěšná.

Zpráva o šetření obsahuje i výpověď jednoho z policistů. Podle něj jeden policista a záchranář muže podepřeli a pomohli mu vstát z lehátka. "Muž ze země vstal vlastními silami, byť byl malátný, proto byl dále podpírán v podpaždí policistou a členem posádky ZZS (zdravotnická záchranná služba)," uvedl policista. Šimůnková jeho tvrzení považuje v kontextu s ostatními výpověďmi za nevěrohodné.

Po úmrtí muže se konalo několik demonstrací, vyšetření události žádala řada českých i zahraničních organizací. Policie od začátku vinu na mužově úmrtí opakovaně odmítala, uvedla že Rom byl vůči policistům agresivní, napadl je, a proto použili donucovací prostředky. Poté přivolali sanitku, v níž záchranáři zahájili resuscitaci. Zhruba o 15 minut později lékař v nemocnici konstatoval mužovu smrt. Jako předběžnou příčinu úmrtí lékař konstatoval předávkování drogami, což později potvrdila pitva. Mezi zákrokem policistů a úmrtím muže neexistuje podle závěrečné pitevní zprávy žádná souvislost, uvedla policie koncem října. Právník rodiny Maroš Matiaško závěry policie zpochybnil. Kvůli mužově smrti se už konalo několik demonstrací, jejich účastníci dávali najevo názor, že policie pochybila.

Sněmovna pravděpodobně opět vydá expremiéra Andreje Babiše k trestnímu…

18.01.2022 18:17 Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v…

STAN vrátí všechny dary od firem od voleb, porušení zákona odmítá

18.01.2022 16:16 Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vrátí všechny dary od právnických osob, které dostalo od…

Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci dopis s omluvou za výroky…

18.01.2022 13:34 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci…

Omikron zasáhl Česko. V pondělí přibylo 20.270 nakažených

18.01.2022 10:00 Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20.270 nakažených,…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

Ozbrojený muž přepadl banku v Mladé Boleslavi, odnesl si větší množství…

17.01.2022 20:31 Aktualizováno Maskovaný muž dnes v podvečer přepadl pobočku banky v Máchově ulici v Mladé Boleslavi. Na personál…

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl nastartované auto i s…

16.01.2022 21:12 Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním…

INCORP žaluje programátora Borise Vala a podá trestní oznámení

16.01.2022 08:06 Aktualizováno Mediální skupina INCORP a.s. podala první ze série žalob na programátora Borise Vala, jenž řídil…

Tři lupiči ozbrojení střelnými zbraněmi ukradli v obchodu v Praze hodinky…

15.01.2022 20:15 Zboží za miliony korun ukradli dnes tři lupiči ozbrojení střelnými zbraněmi v obchodu s luxusními…

Odvolací soud potvrdil Čechovi 20 let vězení za boje v řadách proruských…

13.01.2022 12:52 Aktualizováno Odvolací soud dnes potvrdil uprchlému Jiřímu Urbánkovi 20 let vězení za to, že na Ukrajině bojoval…

Pražská policie pátrá po lupiči, odnesl si z banky větší obnos

12.01.2022 20:46 Neznámý lupič přepadl dnes vpodvečer bankovní pobočku ve Vinohradské ulici v Praze. Obsluha, které…

Zákazník napadl v obchodě ostrahu, která ho vyzvala k nasazení respirátoru…

11.01.2022 12:20 Pražští policisté pátrají po muži, který začátkem loňského prosince napadl v obchodě s potravinami…

Muž vinil lékaře, že nepodáváním ivermektinu zabíjí pacienty. Hrozí mu osm…

10.01.2022 13:02 Okresní státní zastupitelství v Plzni podalo obžalobu za šíření poplašné zprávy na muže, který loni…

Policie našla v kontejneru v Pardubicích živé novorozeně, vypátrala i jeho…

08.01.2022 22:03 Aktualizováno Novorozené dítě se našlo dnes nad ránem v kontejneru na odpad na jednom z pardubických sídlišť.…

Policie zadržela muže, hrozil odpálením bomby na Pražském hradě

05.01.2022 13:01 Policisté museli v úterý v podvečer předčasně uzavřít pro návštěvníky Pražský hrad kvůli anonymní…

Související:

Právě se děje

reklama