Nebe v plamenech. Jubilejní ročník přehlídky ohňostrojů Ignis Brunensis láká na hvězdné soutěžní týmy i bohatý doprovodný program

REPORTÁŽ – Dvacátý ročník mezinárodní přehlídky ohňostrojů Starobrno Ignis Brunensis začíná již zítra úvodním ohňostrojem nad hradem Špilberk v Brně. Na tiskové konferenci za účasti představitelů statutárního města Brna a Jihomoravského kraje představil hlavní producent festivalu Jiří Morávek letošní hlavní i doprovodný program.

Přidejte svůj názor

Starobrno Ignis Brunensis
doporučujeme

Téma letošního ročníku mezinárodní přehlídky ohňostrojů Starobrno Ignis Brunensis zní „Nebe v plamenech“. Stejnojmenná ohňostrojná show zahájí jubilejní dvacátý ročník již zítra o půl jedenácté večer pod hradem Špilberk v Brně. Generální ředitel společnosti SNIP & Co a hlavní producent festivalu Jiří Morávek představil na dnešní tiskové konferenci na Nové radnici v Brně letošní program, soutěžní týmy a největší lákadla z doprovodných akcí. Konference se zúčastnili představitelé statutárního města Brna a Jihomoravského kraje.

Jak již bylo řečeno, organizátoři letos slaví významné jubileum, přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis se totiž koná již po dvacáté. Za historii dvaceti let konání se soutěžní přehlídky dosud zúčastnilo čtyřicet pět týmů a průměrná návštěvnost se vyšplhala na 150 tisíc diváků. Rekordní návštěvnost byla podle Morávka zaznamenána v loňském roce, kdy se představení španělského ohňostroje zúčastnilo asi 200 tisíc diváků. Festival výrazně podporuje Jihomoravský kraj a již deset let je hlavním partnerem Starobrno.

Autor designu zahajovacího ohňostroje Ivan Martínek ze společnosti Theatrum Pyroboli představil show Nebe v plamenech. Představení má být poctou všem ohňostrůjcům a skládá se ze tří částí, které charakterizují souboj živlů mezi nebem a zemí. „Doufáme, že se trefíme do duší diváků,“ řekl Martínek, který sám stál u zrodu přehlídky před dvaceti lety a pravidelně se účastní především nesoutěžních show.

img-responsive

Tisková konference k festivalu Starobrno Ignis Brunensis 2017 | foto: Pavla Haluzová, EuroZprávy.cz

Součástí letošního soutěžního programu je šest týmů – z Rakouska, Německa, Španělska, spojený tým ze Švýcarska a Číny a dva týmy z České republiky. Všechny skupiny jsou laureáty významných soutěží z posledních tří let. Povinnou součástí soutěže je v tomto roce část skladby Bugatti step od Jaroslava Ježka. Soutěžní ohňostroje na hladině přehradního jezera potrvají vždy asi sedmnáct minut. Prelude a Epilog budou mít kolem dvanácti minut. Všechny veřejné výhledové plochy na ohňostroje jsou pro diváky zdarma.

Hlavním doprovodným programem je RegioJet Music Fest, který začíná v sobotu 3. června a je také zdarma. Hudební program se bude konat ve stejné dny jako soutěžní přehlídka ohňostrojů, bude začínat v soboty od 15 hodin a ve středy od 16 hodin a vyvrcholí vždy půl hodiny před soutěžní ohňostrojnou show. Účastníci RegioJet Music Festu na tzv. Rakovecké pláži budou mít ideální výhled na ohňostroje a budou tedy mít možnost si show maximálně užít. Pozvání na festival přijala známá jména z českého a slovenského hudebního světa i začínající hudebníci. Mezi největší hvězdy patří Anna K., Zuzana Smatanová, Tata Bojs, Lenny a Mňága a Žďorp.

Dalším lákadlem festivalu jsou dětské dny, které probíhají během prvních dvou týdnů v červnu a více než deset akcí probíhá pod hlavičkou Ignis Brunensis. Je to například Medlánecký dětský den, který má ve svém programu seskoky parašutistů a různé soutěže pro děti.

Atraktivní program má i Hvězdárna a planetárium Brno, jejíž ředitel Jiří Dušek láká na představení Nebe v plamenech, které se v planetáriu promítá od dubna až do konce června. Od 7. do 9. června se zde koná také přehlídka těch nejlepších audiovizuálních show z celého světa, DigiFest. První dva dny v publiku zasednou odborníci, poté bude zpřístupněn i veřejnosti, a to od 10. do 11. června za symbolické vstupné.

Jednou z dalších lákavých akcí je výstava motocyklů Harley Davidson, která se koná v sobotu 3. června v rámci evropského srazu těchto motocyklů. Podle Jiřího Morávka vyjede v tento den z Pasohlávek asi 250 strojů, které poté na náměstí Svobody utvoří výstavu.

Závěrečný víkend přehlídky Ignis Brunensis bude patřit Zábavě pod hradbami. Ta začne již v pátek a skončí závěrečným ohňostrojem. Hlavní program 24. června je tradičně věnován Dopravní nostalgii, v rámci které budou mít návštěvníci možnost vidět například parní vlak, který absolvuje tři cesty z Králova pole do výstaviště. Dopravní podnik pořádá také výlety historickými autobusy za Brno, například do jeskyně Výpustek.

V neposlední řadě, ředitel Městského ředitelství policie Brno, plk. Martin Kotlan, účastníky konference seznámil s bezpečnostním opatřením během festivalu. Česká republika je stále v prvním stupni ohrožení terorismem, a policie tedy nebere ochranu návštěvníků festivalu na lehkou váhu. Během konání celého festivalu budou návštěvníci chráněni hlídkami a zapojeni budou i policisté s dlouhými zbraněmi, a to v řádech stovek strážníků u ohňostrojů a desítek u doprovodných akcí. Plukovník také žádá návštěvníky, aby v co největším rozsahu využívali městskou hromadnou dopravu, a zabránili tak komplikacím spojeným s parkováním a silniční dopravou.

Více informací a podrobný program festivalu STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS najdete na www.ignisbrunensis.cz.

Zpravodajský server EuroZpravy.cz je mediálním partnerem festivalu.      

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Paříži začal koncert za obnovu Notre-Dame, orchestr řídí český dirigent

20.04.2019 21:26 Ve dvoraně pařížské Invalidovny dnes ve 21:00 začal koncert za obnovu katedrály Notre-Dame, kterou…

Soutěž Pevnost Boyard se zcela promění. Unikly první informace o nové verzi

20.04.2019 18:09 Francouzský kanál France 2 chystá pokračování oblíbené televizní soutěže Klíče od pevnosti Boyard …

Ondříček začne točit film o Zátopkovi, herec Neužil na roli trénuje už…

20.04.2019 14:07 Režisér David Ondříček za několik dnů začne natáčet celovečerní film o Emilu Zátopkovi. Dotočit ho…

Mají čtenáři raději bichle, či útlé knihy? Výsledek průzkumu je zarážející

20.04.2019 07:50 Anglický prozaik Edward Morgan Forster jednou řekl, že knihy jsou většinou nadhodnocované, neboť …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama