V Benátkách začal 74. ročník filmového festivalu

Benátky - Dnes začal v Benátkách 74. ročník nejstaršího filmového festivalu světa. Zahajovací a později i závěrečné ceremonie se ujal proti všem zvyklostem poprvé muž, italský herec Alessandro Borghi. V čele poroty zase po 11 letech zasedne žena, americká herečka Annette Beningová.

Přidejte svůj názor

Penélope Cruz, španělská herečka. Stala se první španělskou herečkou, která byla nominována na Oscara, a to za film Volver Pedra Almodóvara v roce 2006. V roce 2008 tuto cenu získala za film Vicky Cristina Barcelona.
doporučujeme

Po zahajovací ceremonii filmovou přehlídku uvedl satirický snímek Downsizing (Zmenšování) amerického režiséra Alexandera Payna. V zahajovacím snímku hrají Matt Damon a Kristen Wiigová obyčejný pár z americké Omahy, který se rozhodne, že se během nevratného procesu nechá zmenšit. To jim ve filmovém světě umožní norský vynález. Mohou prodat svůj chabý majetek, ve světě liliputů žít jako milionáři a ještě k tomu udělat něco dobrého pro planetu, z níž tak spotřebují méně zdrojů. Situace se ovšem zkomplikuje.

O hlavní cestu festivalu letos soutěží 21 snímků, česká filmová tvorba v hlavní soutěži zastoupena není. Letošní ročník festivalu také poprvé zavádí novou sekci Virtual reality. Přehlídka potrvá do 9. září. Nemálo snímků, které festival uváděly, bylo posléze oceněno Oscary. Platí to například pro film Gravitace se Sandrou Bullockovou a Georgem Clooneym či pro loni uvedený muzikál La La Land.

Letos se po červeném koberci prošla celá řada hvězdných dvojic, například Javier Bardem s Penélope Cruzovou či George Clooney se svou chotí Amal, známou libanonskou právničkou. Americký režisér Darren Aranofsky se během natáčení dlouho očekávaného hororu matka!, zastoupeném též v hlavní soutěži, sblížil s herečkou Jennifer Lawrencovou.

Mezi favority hlavní soutěže patří fantasy drama Guillerma del Tora The Shape of Water (Tvar vody) s Michaelem Shannonem, Sally Hawkinsovou a Octavií Spencerovou. Němá uklízečka se v něm sblíží s tajemným vodním tvorem uvězněném ve vládní laboratoři.

V soutěžní sekci dále představí své snímky mimo jiné Clooney, čínský umělec Aj Wej-wej přivezl dokument o uprchlické krizi Human Flow (Lidský proud). Agentura ANSA upozornila, že tematikou migrace a Středomoří se zabývá vícero snímků v hlavní soutěži i dalších sekcích.

V hlavní soutěži je zastoupeno svými díly pět amerických režisérů, čtyři Italové, dva Britové, tři Francouzi, dva Číňané a dále po jednom tvůrci z Mexika, Austrálie, Izraele, Libanonu a Japonska.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Jiří Traxler, folkový zpěvák a vědec

18.04.2019 20:10 Ve věku 72 let dnes zemřel folkový hudebník a vědec Jiří Traxler. ČTK to oznámil jeho přítel Jan…

Personální změny v Národní galerii, Morávek přichází jako krizový manažer

18.04.2019 17:10 Ivan Morávek, kterého dnes ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) pověřil dočasným vedením Národní…

Arogantní ministr Staněk? Odvolání šéfa olomouckého muzea vyvolalo bouři…

18.04.2019 17:08 Odvolaný ředitel Muzea umění Michal Soukup dnes odmítl, že by se dopustil chyb v hospodaření muzea,…

Podivné odvolání Fajta? Odborníky rozzlobil postup ministerstva

18.04.2019 16:21 Historikové umění a kurátoři oslovení ČTK kritizují formu, jakou dnes ministr kultury Antonín…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama