V Benátkách začal 74. ročník filmového festivalu

Benátky - Dnes začal v Benátkách 74. ročník nejstaršího filmového festivalu světa. Zahajovací a později i závěrečné ceremonie se ujal proti všem zvyklostem poprvé muž, italský herec Alessandro Borghi. V čele poroty zase po 11 letech zasedne žena, americká herečka Annette Beningová.

Přidejte svůj názor

Penélope Cruz, španělská herečka. Stala se první španělskou herečkou, která byla nominována na Oscara, a to za film Volver Pedra Almodóvara v roce 2006. V roce 2008 tuto cenu získala za film Vicky Cristina Barcelona.

Po zahajovací ceremonii filmovou přehlídku uvedl satirický snímek Downsizing (Zmenšování) amerického režiséra Alexandera Payna. V zahajovacím snímku hrají Matt Damon a Kristen Wiigová obyčejný pár z americké Omahy, který se rozhodne, že se během nevratného procesu nechá zmenšit. To jim ve filmovém světě umožní norský vynález. Mohou prodat svůj chabý majetek, ve světě liliputů žít jako milionáři a ještě k tomu udělat něco dobrého pro planetu, z níž tak spotřebují méně zdrojů. Situace se ovšem zkomplikuje.

O hlavní cestu festivalu letos soutěží 21 snímků, česká filmová tvorba v hlavní soutěži zastoupena není. Letošní ročník festivalu také poprvé zavádí novou sekci Virtual reality. Přehlídka potrvá do 9. září. Nemálo snímků, které festival uváděly, bylo posléze oceněno Oscary. Platí to například pro film Gravitace se Sandrou Bullockovou a Georgem Clooneym či pro loni uvedený muzikál La La Land.

Letos se po červeném koberci prošla celá řada hvězdných dvojic, například Javier Bardem s Penélope Cruzovou či George Clooney se svou chotí Amal, známou libanonskou právničkou. Americký režisér Darren Aranofsky se během natáčení dlouho očekávaného hororu matka!, zastoupeném též v hlavní soutěži, sblížil s herečkou Jennifer Lawrencovou.

Mezi favority hlavní soutěže patří fantasy drama Guillerma del Tora The Shape of Water (Tvar vody) s Michaelem Shannonem, Sally Hawkinsovou a Octavií Spencerovou. Němá uklízečka se v něm sblíží s tajemným vodním tvorem uvězněném ve vládní laboratoři.

V soutěžní sekci dále představí své snímky mimo jiné Clooney, čínský umělec Aj Wej-wej přivezl dokument o uprchlické krizi Human Flow (Lidský proud). Agentura ANSA upozornila, že tematikou migrace a Středomoří se zabývá vícero snímků v hlavní soutěži i dalších sekcích.

V hlavní soutěži je zastoupeno svými díly pět amerických režisérů, čtyři Italové, dva Britové, tři Francouzi, dva Číňané a dále po jednom tvůrci z Mexika, Austrálie, Izraele, Libanonu a Japonska.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Získala si srdce diváků z celého světa. Takhle vypadá Ošklivka Betty dnes

17.12.2018 12:00 Jen málo telenovel zaznamenalo v české republice takový úspěch jako Ošklivka Betty. Ta prorazila…

Ariana Grande míří do Prahy. V O2 areně vystoupí příští rok

17.12.2018 11:58 Americká zpěvačka Ariana Grande ohlásila velké světového turné, na které v příštím roce vyjede u…

RECENZE: Maloměšťáci vyměnili život za kulisy. Ikonického díla ruské…

17.12.2018 10:31 Brněnské experimentální HaDivadlo se v rámci 44. sezony ujalo premiérové inscenace Maloměšťáci…

Lucernu roztančil Československý beat-festival, dorazily známé tváře…

16.12.2018 21:48 Obnovený Československý beat-festival dnes v pražské Lucerně přivítal na pódiu i v hledišti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama