Architektovi Santinimu dnes odhalili pamětní desku

Praha - V pondělí 7. prosince v 15 hodin byla slavnostně odhalena pamětní deska významnému českému baroknímu architektovi Janu Blažejovi Santinimu-Aichelovi. Deska je umístěna na Malé Straně ve Šporkově ulici v těsné blízkosti domu č. 2.

Přidejte svůj názor

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
doporučujeme

Instalace pamětní desky J. B. Santiniho proběhla na místě jeho posledního odpočinku ve Šporkově ulici v Praze již 5. listopadu tohoto roku. V průběhu schvalování žádosti u Národního památkového ústavu a Magistrátu města Prahy došlo k opravě kříže a fasády zdi, kde je deska umístěna. Hodinu po slavnostním odhalení se konala zádušní mše za architekta i jeho rodinu v kostele Panny Marie Božské prozřetelnosti v Nerudově ulici.

Jan Blažej Santini-Aichel (1677-1723) měl italské kořeny, nadání pro architekturu zřejmě zdědil po svém otci, který se živil jako kameník a jehož kmotrem se stal italský barokní architekt Carlo Lurago (mezi jeho díla patří např. pražské Klementinum či zámek Humprecht v Českém ráji). Santini i za svůj poměrně krátký život stihl zrealizovat množství významných staveb, které se řadí ke stylu tzv. barokní gotiky. Jmenujme např. poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u města Žďár nad Sázavou zařazený v roce 1994 na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO, kostel v Sedlci u Kutné Hory nebo zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovka památek v ČR kvůli koronaviru uzavřena. Ústav spočítal, jaká bude…

20.05.2020 14:36 Aktualizováno Národní památkový ústav (NPÚ) odhaduje, že do konce května ztráta způsobená uzavřením památek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy