Moravská galerie představuje nový tým kurátorů pro Bienále Brno 2018

Brno – Na příštím ročníku Mezinárodního grafického designu Brno bude Moravská galerie spolupracovat se sdružením OKOLO. Kreativní uskupení chce na 28. ročníku přehlídky srozumitelnou formou představit rozmanité tendence, které se v širokém spektru grafického designu objevují.

Přidejte svůj názor

Kreativní sdružení OKOLO (foto: Sergey Lemon)

Na 28. ročníku mezinárodního bienále grafického designu Brno 2018 se představí nový tým kurátorů. Moravská galerie vybírala ze dvou autorských týmů – sdružení OKOLO a skupiny D.R.O.N. Koncepce skupiny D.R.O.N. směřovala k prezentaci futurologické vize grafického designu pohledem odborníků. OKOLO se vydalo edukativní cestou, jejímž cílem je interpretovat grafický design jazykem srozumitelným širší veřejnosti.

Ve výběrové komisi zasedl ředitel Moravské galerie Jan Press, šéfkurátor Moravské galerie Ondřej Chrobák, kurátor designu a architektury Rostislav Koryčánek, náměstkyně pro vnější komunikaci Silvie Šeborová a tajemnice Bienále Brno Miroslava Pluháčková. Vítězem se stal kolektiv OKOLO.

Psali jsme:  

„Moravská galerie v Brně bude počínaje tímto krokem pro každý ročník bienále vybírat nový kurátorský tým, jehož koncepce přiblíží problematiku grafického designu v kontextu aktuálních trendů. Střídání kurátorských přístupů pro jednotlivé ročníky Mezinárodního bienále grafického designu může zajistit názorovou pluralitu, aby se do budoucna tento obor prezentoval z různých perspektiv. Kreativní skupina OKOLO přistupuje k bienále jako k prostředku popularizace grafického designu, což koresponduje s výstavní koncepcí Uměleckoprůmyslového muzea,“ přiblížil přístup Moravské galerie k Bienále Jan Press.

Nadcházející ročník Bienále bude oproti předešlým ročníkům ještě více sídlit v Uměleckoprůmyslovém muzeu a díky koncentraci na jedno místo získá přehlednější charakter.

Nový tým kurátorů chce výstavy koncipovat tak, aby byly přínosné jak pro odborníka, tak i pro člověka zvenčí. Všestranný pohled by podle nich měl představit současný grafický design v mnoha podobách a otevřít diskuzi napříč odbornou i laickou veřejností. Jednotlivé celky by měly být srozumitelně okomentovány a zasazeny do celkového současného historického kontextu.

Jádrem bienále bude opět Mezinárodní přehlídka. Tentokrát však bude výběr exponátů do soutěže probíhat jinak. Moravská galerie se totiž vrací k původnímu způsobu, tedy k zasílání fyzických objektů do soutěže. Doprovodné výstavy by pak měly reflektovat demokratickou šíři hlavní expozice a představit rozmanité přístupy napříč celou škálou současného grafického designu.

28. ročník Bienále Brno představí důležité osobnosti grafického designu. Budou uspořádány výstavy Aleše Najbrta, zakladatele studia Najbrt a autora řady filmových či divadelních plakátů, a Františka Štorma, tvůrce písma, grafika, typografa, hudebníka a pedagoga.

Kreativní skupina OKOLO vznikla v roce 2009 a designu a jeho prezentaci se věnuje především prostřednictvím výstav a publikací. Na svých koncepčních výstavách propojují grafický design a tvorbu prostorových objektů se sofistikovaným edukativním obsahem. Skupinu tvoří Jan Kloss a Matěj Činčera, kteří se od roku 2012 podílí na designu vizuálního stylu festivalu designSUPERMARKET, a Adam Štech, který zde působil jako součást kurátorského týmu. Skupina získala několik významných ocenění z oblasti grafického designu.

Bienále Brno 2018 se koná ve dnech 10. května26. srpna 2018.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama