Nová expozice v Uměleckoprůmyslovém muzeu se více zaměří na design

Brno – Uměleckoprůmyslové muzeum chystá novou expozici, která bude prezentovat design jako pojem a současné tendence v oblasti uměleckého průmyslu a řemesla. Původní podoba stálé expozice Užitého umění a designu bude proto otevřena pouze do zítřejšího dne, poté budou zahájeny přípravy expozice nové.

Přidejte svůj názor

Pohled do expozice Moravské galerie
doporučujeme

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně chystá zbrusu novou expozici, která bude prezentovat pojem design a současné tendence v oblasti průmyslu a řemesla. Původní podoba stále expozice Užitého umění a designu bude proto přístupná už jen do zítřejšího dne, tedy 30. června 2017. Poté budou zahájeny přípravy ke vzniku nové expozice, která je prvním z kroků na cestě k transformaci Uměleckoprůmyslového muzea v Muzeum designu.

Stálá expozice Užitého umění a designu fungovala ve stávající podobě přes šestnáct let. V současnosti je situovaná do celého druhého podlaží muzea a její široký záběr sahá ve vybraných exponátech od období středověku po počátek dvacátého století. Sleduje vývoj a stylové proměny jednotlivých oborů – zejména nábytku, textilu, skla, keramiky, porcelánu a drahých a obecných kovů. Nejhodnotnějšími artefakty jsou například planisférický astroláb, cestovní oltář uherského krále Karla Roberta z Anjou, nebo Heiningenská výšivka, monumentální vyšívaná tkanina z šestnáctého století.

img-responsive

Heiningenská výšivka v Moravské galerii | foto: Moravská galerie

Pro vybudování nové expozice bude muzeum nuceno absolvovat akvizice a restaurátorské práce stávající sbírky užitého umění. Měla by být také rozšířena sbírka módy, která představí originální tvorbu dnes nevídaně vysoké řemeslné kvality z prvotřídních materiálů – ne náhodou se Brnu říká „moravský Manchester“. Restaurátorský zásah čeká například rozsáhlá sbírka šperků s českými granáty, sbírka textilu nebo dekor „Votivního sálu“.

Nová stálá expozice designu bude přesunuta do přízemí a prvního patra, což by mělo potenciální návštěvníky přimět k prohlídce celé budovy muzea a aktivizovat jejich pozornost k ostatním částem expozice. Nově budou zpřístupněny prostory s malovanými stropy, kde se nyní nachází depozitář. Po vzoru Pražákova paláce má Moravská galerie v plánu i zde pracovat s „otevřeným depozitářem“.

Uzavření stálé expozice je naplánováno na 30. června, v budově budou ale až do konce roku 2018 probíhat krátkodobé výstavy, jmenovitě Kmeny 90 (12. 5. –1. 10. 2017); Paneland. Největší československý experiment (24. 11. 2017–18. 3. 2018); 28. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2018 (10. 5.–26. 8. 2018); Jiří Kuhnert: ze Zbrojovky do Porsche (říjen–31. 12. 2018). Dne 1. ledna 2019 se Uměleckoprůmyslové muzeum zcela uzavře, nové expozice budou slavnostně otevřeny 1. prosince 2019.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vrátí se na Staromák sporný Mariánský sloup? Na akci došlo k potyčce s…

15.06.2019 21:02 Aktualizováno Bez potyčky s městskou policií se neobešlo dnešní umístění části balustrády repliky Mariánského…

Muzejní noc 2019: Své objekty otevřou v Praze a dalších městech. Kde?

08.06.2019 05:12 Při tradiční akci Muzejní noc se dnes večer otevřou desítky muzeí, galerií a dalších kulturních…

Paříž bude mít nové plíce, okolo Eiffelovky vznikne největší zahrada

22.05.2019 13:59 V Paříži má kolem Eiffelovy věže vzniknout největší zahrada ve městě. Projekt nových "plic města"…

Pražský orloj byl chybně přemalován, opravu doprovází řada komplikací

21.05.2019 17:33 Aktualizováno Část staroměstského orloje v Praze byla při loňské několikaměsíční opravě chybně přemalována.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama