Začala sbírka na obnovu Vily Čerych, kde Havel točil film Odcházení

Česká Skalice - Před několika dny byl zahájen sbírkový projekt na rekonstrukci zahradního altánu Vily Čerych. Na obnovu místa, které okouzlilo Václava Havla natolik, že sem umístil děj filmu Odcházení, může přispět veřejnost. Organizace dárcům za příspěvky zašle zajímavé odměny.

Altán Vily Čerych (foto: archiv Nadace rozvoje občanské společnosti)

Před několika dny byla zahájena sbírka na rekonstrukci zahradního altánu Vily Čerych. Na krásné místo okouzlilo Václava Havla natolik, že sem umístil děj filmu Odcházení, nyní může přispět veřejnost prostřednictvím stránek darujsprávně.cz. Za příspěvky zašle Nadace rozvoje občanské společnosti a Centrum rozvoje České skalice, kteří sbírku organizují, dárcům zajímavé odměny vztahující se k tomuto místu. 

img-responsive

Altán Vily Čerych (foto: archiv Nadace rozvoje občanské společnosti) | foto: Turner PR

Vilu Čerych v České Skalici navrhl český architekt Otakar Novotný, který je autorem také budovy slavného pražského Mánesa nebo obchodního a obytného domu nakladatele Štence v Praze. Vila byla postavená ve dvacátých letech dvacátého století ve stylu art deco a patří ke klenotům české předválečné architektury.

K Vile Čerych patří rozsáhlá zahrada, do níž je dům dokonale začleněn. Zastřešený altán, na jehož obnovu se peníze vybírají, má dominantní postavení v promyšlené zahradní kompozici. Je oblíbený nejen jako místo pro klidné posezení v odlehlé části zahrady, ale často si jej vybírají snoubenci pro svatbu.

Vilu Čerych získala Nadace rozvoje občanské společnosti v roce 2001 darem od bratří Čerychů, jimž byl dům s přilehlou zahradou vrácen v restituci. V současné době o něj pečuje ve spolupráci s Centrem rozvoje Česká Skalice, provozovatelem Vily Čerych. 

Od poloviny dvacátých let zde bydlela rodina Čerychových, který budovu opustila krátce po komunistickém puči v roce 1948. Od té doby byl objekt využíván jako sídlo krajské politické školy Svazu československé mládeže a později jako zdravotnické středisko. Obdobně necitlivým způsobem se minulý režim postaral i o „údržbu“ výjimečné zahrady architekta Josefa Kumpána. Kultivovaná a promyšleně vysazovaná vegetace neúdržbou zplaněla a některé partie parku se proměnily v džungli. Postupně chátral bazén a rozpadaly se treláže a altány. Růžová zahrada nadobro zmizela.

Atmosféra Vily Čerych a její zahrady okouzlila i bývalého prezidenta a dramatika Václava Havla, který tu natáčel svůj film Odcházení. Je otevřena široké veřejnosti pro nejrůznější aktivity, můžete se tu ubytovat nebo navštívit některou z akcí, které tu Centrum rozvoje Česká Skalice pořádá. Díky Babiččinu údolí a dalším atraktivním turistickým cílům v okolí je vhodný místem pro dovolenou pro ty, kdo hledají klid a soukromí.

Související:

Právě se děje