V Brně se brzy představí talentovaní grafičtí designeři z celého světa

Brno - Odborná porota před nedávnem v Moravské galerii vybírala díla, která budou představena na Mezinárodní přehlídce grafického designu. Soutežní bienále, které se bude konat již v květnu, bude tentokrát prezentovat zásadní fenomény současného grafického designu.

Přidejte svůj názor

Porota (foto: archiv Moravské galerie v Brně)
doporučujeme

Odborná porota nedávno zasedla v Moravské galerii v Brně, aby vybrala díla pro Mezinárodní přehlídku grafického designu. Díla bude mít veřejnost možnost vidět již 10. května, kdy se uskuteční vernisáž. Letošní ročník soutěžní přehlídky má prezentovat zásadní fenomény současného grafického designu.

Moravská galerie letos obdržela 1 450 exponátů od 725 zájemců o účast v Mezinárodní přehlídce grafického designu. Práce do Brna putovaly z více než padesáti zemí světa, z nichž nejčastějšími státy byl Tchaj-wan, Německo nebo Česká republika. Odborná porota pečlivě hodnotila jednotlivé práce během tří dnů. 

Pozvání do poroty přijali šéfredaktor časopisu Slanted Lars Harmsen (Německo), kreativní ředitel časopisu Apartamento a grafický designér Omar Sosa (Španělsko/USA), grafický designér Jiří Karásek ze studia Marvil (CZ), zakladatel a ředitel projektu Stack Steven Watson (Velká Británie) a teoretička a kritička designu Pavla Pauknerová (CZ). Jeden hlas měl také tříčlenný tým kreativní skupiny OKOLO.

img-responsive

Porota (foto: archiv Moravské galerie v Brně) | foto: Moravská galerie

Výběrová komise kladla důraz na nárůst počtu vybraných prací, aby mohla soutěž fungovat jako objektivní vzorek současné grafické tvorby a zároveň ukázat ze světového grafického designu to nejzajímavější. U jednotlivých děl pak sledovali opakující se tendence a odlišné přístupy k tvorbě. Porota se rozhodla zařadit do výstavy 169 autorů z 26 zemí s asi 300 projekty. Vybírala především práce, které reflektují aktuální trendy grafického designu.

„Porota se snažila svým výběrem akcentovat projekty, které jsou formálně smělé, přesto však koncepčně i řemeslně propracované. Nejvyšší koncentrace těchto projektů je (nepřekvapivě) vázána na oblast kulturní sféry (např. propagace kulturních akcí, festivalů, produkce menších nakladatelství, nezávislé časopisy, umělecké monografie atd.). Zastoupení kvalitních projektů z komerční oblasti bylo naopak relativně nízké. Kolísavá úroveň je také patrná při srovnání jednotlivých médií. Významné je například kvalitní zastoupení plakátové tvorby (z něhož je patrná jistá oborová setrvačnost, jež je na jedné straně patrně dána dlouhodobým profilem přehlídky Bienále Brno, na druhé potom přímočarými výstavními možnostmi, jež plakát představuje). Podíl digitálních prací, nebo též v obecnější rovině projektů, které by se vymezovaly vůči tradičním konvenčním formátům a médiím, je spíše druhořadý,“ vyjadřuje se k rozhodování porota v tiskové zprávě.

Při zahájení bienále budou vyhlášena ocenění. Mezinárodní výběrová porota udělí Velkou cenu 28. mezinárodního bienále grafického designu Brno 2018 – Cenu ministra kultury České republiky, Cenu primátora města Brna pro výtvarníka do 35 let, Cenu Českých center pro mladého českého designéra ve věku do 30 let a Cenu mezinárodní poroty. Organizační výbor Bienále Brno udělí Cenu Bienále Brno za přínos grafickému designu a na základě hlasování veřejnosti bude v závěru Bienále vyhlášena Cena diváka.

28. MEZINÁRODNÍ BIENÁLE GRAFICKÉHO DESIGNU BRNO 2018 bude probíhat od 10. května do 26. srpna 2018 v Brně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na žižkovský vysílač se vrací Černého mimina. Horolezci ukotvili první z…

23.03.2019 17:06 Horolezci dnes na žižkovský televizní vysílač připevnili první z plastik obřích černých mimin od…

loading...

Nová fasáda Lennonovy zdi v Praze: O přemalbu se postarala řada umělců z…

18.03.2019 17:14 Slavnou malostranskou Lennonovu zeď v Praze dnes pomalovalo novými obrázky a nápisy několik umělců…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama