Česko má další národní kulturní památky, na seznamu je nově i Svatý Kopeček

Praha - Seznam národních kulturních památek (NKP) se rozšíří o 19 sakrálních staveb a areálů, rozhodla dnes Babišova vláda v demisi. Ministerstvo kultury, které seznam návrhů připravuje, se při každé vlně soustředí na určitý typ památek.

Přidejte svůj názor

ministerstva
doporučujeme

Ministerstvo kultury tentokrát vybralo výhradně sakrální stavby, respektive komplexy či areály. Jsou to například dva poutní areály v Libereckém kraji (v Horní Polici a v Hejnicích), poutní areál s kostelem Panny Marie Bolestné v Bohosudově v Ústeckém kraji, Chlum Svaté Maří s kostelem Nanebevzetí Panny Marie a sv. Máří Magdalény na Sokolovsku nebo Svatý Hostýn na Kroměřížsku.

Dále poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze, poutní areál ve Svatém Janu pod Skalou, Mariánská Týnice na Plzeňsku, Svatý kopeček u Mikulova nebo Svatý Kopeček u Olomouce.

Naposledy se seznam národních kulturních památek rozšiřoval před rokem, kdy na něj přibylo 15 položek. Dosud seznam podle Památkového katalogu vedeného Národním památkovým ústavem čítal 336 položek nemovitých i movitých památek. "Téma letošního seznamu je nastaveno tak, že zahrnuje významná poutní místa, která představují architektonické dominanty různých typů staveb v krajině včetně dochovaného duchovního významu - nikoliv pouze poutní areály jako takové bez širších vazeb," uvedl ministr kultury v demisi Ilja Šmíd (za ANO) v tiskové zprávě.

Národní kulturní památky tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství země, vztahuje se na ně přísnější ochrana než na kulturní památky, kterých je také mnohem více. Podobně jako u kulturních památek i u národních kulturních památek zákon upravuje jejich trvalý i dočasný vývoz do zahraničí a také prodej.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na žižkovský vysílač se vrací Černého mimina. Horolezci ukotvili první z…

23.03.2019 17:06 Horolezci dnes na žižkovský televizní vysílač připevnili první z plastik obřích černých mimin od…

loading...

Nová fasáda Lennonovy zdi v Praze: O přemalbu se postarala řada umělců z…

18.03.2019 17:14 Slavnou malostranskou Lennonovu zeď v Praze dnes pomalovalo novými obrázky a nápisy několik umělců…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama