Americké muzeum vrátí Česku vzácný štít z Konopiště, ukradli ho nacisté

Washington - Po desítkách let se do Česka vrátí vzácný renesanční štít, který ukradli nacisté během druhé světové války ze zámku Konopiště. Na štít ve sbírkách Muzea umění ve Filadelfii narazil v roce 2016 při svém výzkumu vimperský historik Ladislav Čepička.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto

Po dvou letech bádání a jednání mezi Českem a filadelfským muzeem se podařilo prokázat, že renesanční štít skutečně patřil původně do sbírek rodiny d'Este uložených na Konopišti. Důvodem, proč ověřování původu šítu trvalo tak dlouho, byl fakt, že kdosi po druhé světové válce ze štítu odstranil původní inventární číslo.

Ředitel filadelfského muzea Timothy Rub nyní sdělil zvláštnímu zmocněnci českého ministerstva zahraničí pro otázky holokaustu a boj proti antisemitismu Antonínu Hradilkovi, že není pochyb o tom, že štít patří Česku.

Štít ze 30. let 16. století byl až do druhé světové války na středočeském zámku Konopiště, odkud jej ukradli nacisté. Podle švýcarského serveru tachles plánovali památku, kterou vyzdobil italský malíř Girolami di Tommaso da Treviso, vystavovat v Linci, kde chtěl muzeum vybudovat Adolf Hitler.

Z Konopiště se během druhé světové války dostal štít nejdříve do Prahy, poté byl převezen do Vídně. Jeho poválečné osudy jsou zatím nejasné, v roce 1976 jej ale Muzeu umění ve Filadelfii odkázal newyorský sběratel německého původu Carl Otto Kretzschmar von Kienbusch.

Podle serveru tachles Česko nyní uvažuje o tom, že by štít prozatím ponechalo v USA. Filadelfské muzeum by připravilo výstavu, která by dokumentovala osudy vzácného předmětu, jehož hodnota se odhaduje na milion dolarů (22 milionů korun).

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

FOTO: Slavný brněnský hotel Avion okupovala móda a design

10.10.2018 08:54 Aktualizováno Brno – Legendární brněnský hotel Avion se po osmi letech otevřel veřejnosti v rámci každoroční akce…

Festival Designu startuje v Brně, navštíví jej i světová jména

04.10.2018 12:56 Brno – Festival Designu s názvem Brno Design Days začíná dnes 4. října v Brně, kde ho bude…

Provokativní projekt Unes-co? Umělkyně naštvala řadu Čechů, posílali ji do…

22.09.2018 22:02 Aktualizováno Český Krumlov - Mnoho kritických reakcí dostala umělkyně Kateřina Šedá kvůli projektu Unes-co.…

Zmizí Praha ze seznamu UNESCO? Nervozita roste, metropole dostala kritický…

20.09.2018 15:29 Aktualizováno Praha/Český Krumlov - Představitelé dobrovolného svazku obcí České dědictví UNESCO se dnes v Českém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama