Dny evropského dědictví zpřístupní tajemná zákoutí českých měst

Praha - Dny evropského dědictví ( European Heritage Days, dále EHD ) každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.

Přidejte svůj názor

Dny evropského dědictví v Brně
doporučujeme

V roce 2018 proběhne již 21. ročník, který zájemcům kromě architektonického bohatství Česka nabídne přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale také i soutěže a kulturní program. V rámci Dnů evropského dědictví veřejnosti se otevře přes 800 různých památek po celé republice. 

EHD rozšiřují a zvyšují všeobecné povědomí o našem kulturním dědictví. Pro širokou veřejnost zpřístupňují co nejvíce zajímavých a výjimečných památek, budov, objektů i prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo celé nepřístupné. Nesoustřeďují se pouze na prohlášené historické památky, jako jsou hrady, paláce či katedrály, ale snaží se dosáhnout mnohem dále tak, aby byly zahrnuty i různé jiné objekty – národní parky, uhelné doly, vykopávky či rekonstrukce původních staveb, protiletadlové kryty, zříceniny, parníky atd.

21.ročník Dnů evropského dědictví v Praze tentokrát proběhne ve dnech 8. a 9. září, zdarma můžete navštívit sedm lokalit, mezi které patří interiér kostela sv. Petra na Poříčí, Petrská zvonice, zahrada fary kostela sv. Petra,  Památník Fr. Palackého a Fr. Riegra a mnoho dalších. 

Dny Evropského dědictví lákají v Brně na čtyři dvojice starých a novodobých památek, které nabízí pozoruhodné kontrasty. 15. září se tak můžete dostat i na místa, kam je běžně vstup zapovězen. 

„Brněnská architektura je fenomén, který rezonuje nejen v Evropě a je pomyslným rodinným stříbrem našeho kulturního odkazu. Sami můžete posoudit, jaké hodnoty jsou vybraným dvojicím brněnských památek společné a kam jsme se v historii našeho stavitelství za staletí posunuli,“ uvedla ředitelka galerie TIC Jana Janulíková. V Brně zájemci mohou tak navštívit Kostel sv. Janů, Palác Alfa, jeden z nejužších hotelů v Evropě - Avion, Kostnici u sv. Jakuba, Palác Omega a další památky architektury.

Dny evropského dědictví vznikly ve Franci v polovině 80. let minulého století, aby posílily historické povědomí o národním kulturním dědictví. Letošní ročník má podtitul Společné dědictví, společné hodnoty. Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší evropské i světové civilizace.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama